Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Twaalf jaar cel voor Afghaanse gevangeniscommandant

Twaalf jaar cel voor Afghaanse gevangeniscommandant

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft donderdag de 76-jarige Afghaan Abdulrazaq R. uit Kerkrade veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, conform de eis van het Openbaar Ministerie. R. werkte van 1983 tot en met 1987 in de beruchte Pul-e-Charkhi gevangenis in de Afghaanse hoofdstad Kabul als commandant. In die hoedanigheid heeft hij zich volgens de rechtbank schuldig gemaakt aan oorlogsmisdrijven.

In de gevangenis zaten in die periode vele tegenstanders van het toenmalige communistische regime als politieke gevangenen vast, onder erbarmelijke omstandigheden. Volgens de rechtbank heeft R. een bepalende rol gespeeld en is hij betrokken geweest bij ernstige misstanden. Hij heeft de gevangenen "wreed en onterend" behandeld en willekeurig van hun vrijheid beroofd, aldus de rechtbank. De rechtbank kwalificeert dat in navolging van het OM als oorlogsmisdrijven. R. heeft gehandeld in strijd met het internationaal humanitair recht.

R. vluchtte in 2001 met zijn gezin naar Nederland, kreeg asiel en verwierf de Nederlandse nationaliteit. R. vestigde zich in Kerkrade, onder een andere naam. Volgens justitie wist hij jarenlang onder de radar te blijven. Hij werd in 2019 opgepakt. Omdat R. in Nederland woont en Nederlander is geworden, kan het OM hem in Nederland vervolgen. Voordat hij actief werd voor de Afghaanse staatsveiligheidsdienst en commandant werd in de gevangenis was de man werkzaam als wis- en natuurkundeleraar.

Het Team Internationale Misdrijven (TIM) van politie en justitie in Nederland deed al jaren onderzoek naar de geheime diensten van Afghanistan. In het voorjaar van 2012 begon het TIM zich te concentreren op de voormalige gevangeniscommandant, nadat de aanwijzingen zich opstapelden dat hij zich in Nederland ophield. In de loop van het onderzoek hoorde het team 24 getuigen, in negen verschillende landen. "Een soort dictator", zo hebben zij de verdachte onder meer omschreven, "het brein achter de mishandelingen en martelingen."

Meer uit Binnenland

Nieuwe dagopvang voor asielzoekers bij Ter Apel in gebruik

TER APEL (ANP) - De nieuwe dagopvang voor asielzoekers bij Ter Apel is in gebruik genomen, meldt het Rode Kruis. "De eerste vier mensen zijn binnen", laat een woordvoerder van de organisatie woensdag weten.

17 minuten geleden
Regenboog van WorldPride wordt zichtbaar in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Tijdens WorldPride, van 25 juli tot en met 8 augustus, wordt Amsterdam een 'Rainbow City'. Meer dan vijftig iconische gebouwen in de hoofdstad zullen in die periode hun gevels verlichten of versieren met regenboogkleuren.

33 minuten geleden
Twaalf dagen geen treinen door werk aan spoor Breda-Tilburg

TILBURG (ANP) - Tussen Breda en Tilburg rijden geen treinen van 28 juli tot en met 8 augustus. ProRail werkt dan aan het spoor tussen de Brabantse steden. De NS zet bussen in en waarschuwt alvast voor langere reistijden.

1 uur geleden
Na jaren van daling meer woninginbraken in eerste helft van 2026

DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren wordt er vaker ingebroken bij woningen. De politie registreerde in de eerste helft van dit jaar zo'n 10.000 inbraken, iets meer dan de 9800 gevallen in dezelfde periode vorig jaar.

1 uur geleden
Amsterdam herdenkt overlijden misdaadjournalist Peter R. de Vries

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam herdenkt het overlijden van misdaadjournalist Peter R. de Vries vijf jaar geleden. Burgemeester Femke Halsema deelde woensdag hierover een bericht op sociale media.

2 uur geleden
Meer aanslagen met explosieven buiten Randstad en Oost-Brabant

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn er minder aanslagen met explosieven geweest in de Randstad en Oost-Brabant dan een jaar eerder. Wel vonden er in de rest van het land meer aanslagen of pogingen daartoe plaats met bijvoorbeeld illegaal vuurwerk of bommen. Dat blijkt uit cijfers die het ANP via een Woo-verzoek heeft opgevraagd bij de politie.

2 uur geleden
Kwart miljoen mensen hebben kortingspas NS gekocht

UTRECHT (ANP) - Ongeveer 270.000 mensen hebben in de afgelopen maand een kortingspas aangeschaft waarmee ze in de zomer goedkoper met de trein kunnen reizen. Volgens de NS hadden ruim 80.000 van hen niet eerder een abonnement.

5 uur geleden