Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tv-programma ‘Ik mis je’ in teken van Slag om de Schelde

Tv-programma ‘Ik mis je’ in teken van Slag om de Schelde

In het televisieprogramma ‘Ik mis je’ komen zaterdagavond (11 december) Zeeuwse overlevenden van de Slag om de Schelde aan het woord.

De bloedige gevechten tijdens de Slag om de Schelde in de Tweede Wereldoorlog kostten ook honderden Zeeuwse burgers het leven. In de special over de Slag om de Schelde van het EO-programma ‘Ik mis je’ praat presentator Arjan Lock met drie overlevenden. ‘Zij zaten destijds midden in die oorlog en leden grote verliezen’, laat de Evangelische Omroep (EO) weten. ‘En, ook al is het tientallen jaren geleden, de herinnering aan de Slag om de Schelde maakt hen na 77 jaar nog altijd emotioneel, alsof het gisteren was dat de slag plaatsvond.’

In de uitzending praat Lock met Johan Provoost, Joke Brouwer-Niesthoven en Maaike de Wolf-Mol. ‘De emotie waarmee ze mij hun verhaal vertelden, raakte me enorm’, zegt Lock. ‘Het is niet te bevatten wat deze mensen hebben moeten doorstaan. En vooral dat je de verschrikkingen van toen je hele leven met je meedraagt. Vaak in stilte, omdat je er niet over durft te praten, er weinig erkenning is voor wat er toen gebeurde of ’s nachts alles weer terugkomt. Dat zag ik in hun ogen. Daarom ben ik dankbaar dat Johan, Joke en Maaike hun verhaal hebben willen delen.’

Overlevenden

Johan Provoost is dertien jaar als geallieerde bommenwerpers de haven van Breskens bombarderen. ‘Het dorp wordt bijna helemaal verwoest. Ook Johans ouderlijk huis wordt getroffen. Zijn zusje van zes overleeft het niet. Johan vindt haar onder het puin. “Zoiets vergeet je nooit, ook al word je 250 jaar...”’ Samen met Lock gaat Johan naar het massagraf waarin zijn zusje is begraven. ‘Voor het laatst, want ruim een week later overlijdt hij, op zijn negentigste verjaardag.’

Joke Brouwer-Niesthoven verliest haar vader Willem als ze vier jaar is. ‘”Een hartelijke en laatste zoen van jullie man en vader. Ik ben jong van jullie heengegaan, maar ik heb altijd zielsveel van jullie moeder gehouden. Tot hierboven…” Dat schrijft haar vader als hij in de dodencel zit. De Duitsers fusilleren hem in september 1944 na een sabotageactie van het verzet. Een Duitse patrouillewagen is daarbij verongelukt. Het verlies van haar vader tekent Jokes leven tot op de dag van vandaag.’

Maaike de Wolf-Mol is achttien jaar als haar dorp Biggekerke door een geallieerd vergisbombardement deels in de as wordt gelegd. ‘Ze verliest daarbij haar oom en tante met hun twee jonge kinderen. Maaike vertelt hoe ze als meisje met een EHBO-diploma de gewonden moest verzorgen. “We hebben een man onder het puin vandaan gehaald die vroeg naar zijn vrouw en kinderen. Ik heb toen gezegd: “Daar zorgen anderen voor.” Terwijl ik wist dat er niemand meer in leven was. Maar dat durfde ik niet te zeggen.” Ondanks deze gebeurtenis is Maaike sterk gebleven: “Je moet verder. Toch kijken naar wat er wel is en wat er overblijft.”’

Deze special van ‘Ik mis je’ is zaterdag om 19.15 uur te zien op NPO 2.

Meer uit Beveland

Spoedhulp bij medische noodsituatie in Colijnsplaat

COLIJNSPLAAT - Zondagochtend heeft zich in een woning aan de Voorstraat in Colijnsplaat een ernstige medische situatie voorgedaan waarbij een reanimatie nodig was.

1 week geleden
Bijgebouw in Goes in brand: Brandweer snel ter plaatse

GOES - Zaterdagochtend ontstond een brand in een bijgebouw aan de J.D. van Mellestraat in Goes. De brandweer kwam snel ter plaatse en heeft de brand geblust.

1 week geleden
Structureel meer geld voor Stichting Musea de Bevelanden

GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.

1 week geleden
Vuurwerkoverlast: meld het!

GOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.

1 week geleden
Goese Filmdagen zetten Italiaanse cinema in de schijnwerpers

GOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.

1 week geleden
Kledingwinkel Deeltwee deelt royale cheques uit aan goede doelen

GOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro. 

1 week geleden
Borsele start campagne voor energiezuiniger wonen

Borsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.

1 week geleden