Turkse centrale bank houdt rentepauze onder nieuwe baas
ANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank heeft het rentetarief in het land onveranderd gelaten op 45 procent. Het is de eerste rentepauze na acht verhogingen op rij. Het is ook het eerste rentebesluit onder Fatih Karahan, de nieuwe president van de centrale bank. Begin deze maand diende zijn voorgangster Hafize Gaye Erkan haar ontslag in als hoogste baas van de centrale bank.
Erkan was in opspraak geraakt, omdat haar vader betrokken zou zijn geweest bij beslissingen van de centrale bank. Erkan heeft dat zelf ontkend. Ze was in juni vorig jaar aangesteld als de eerste vrouwelijke gouverneur van de Turkse centrale bank. Onder haar leiding werd de rente in Turkije voor het eerst in lange tijd weer verhoogd van 8,5 procent naar het huidige niveau van 45 procent, om de hoge inflatie te bestrijden.
In de jaren daarvoor deed Turkije er weinig aan om de inflatie onder controle te krijgen. President Recep Tayyip Erdogan zag namelijk niets in de standaard economische praktijk van het verhogen van de rente om de inflatie te beperken. De inflatie in Turkije is ondanks de eerdere renteverhogingen nog altijd zeer hoog. In januari stegen de consumentenprijzen met bijna 65 procent.
De inflatie werd daarbij aangejaagd door een nieuwe flinke verhoging van het minimumloon in Turkije, dat met nog eens bijna de helft werd opgeschroefd. Met de forse salarisverhoging wil de Turkse overheid de druk op de bevolking, die te maken heeft met sterk stijgende kosten voor levensonderhoud, verlichten. Naar verwachting stijgt de inflatie in het land de komende maanden tot boven de 70 procent. Volgens de voorspellingen van de centrale bank moet de inflatie aan het einde van het jaar zijn teruggedrongen tot 36 procent.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - Het aantal passagiers richting het Midden-Oosten vanaf de luchthaven van Frankfurt is flink gedaald. In maart kelderde het aantal reizigers op vluchten naar die regio met 68,6 procent. Dat meldt de luchthaven in zijn cijfers over maart.
21 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het Franse modebedrijf Hermès had in het afgelopen kwartaal last van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon. De verkoop van zijn dure tassen, sjaals en andere accessoires in het Midden-Oosten en Frankrijk viel tegen doordat minder mensen geld uitgaven aan de Birkin- en Kelly-handtassen en andere producten van Hermès door het conflict.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipmachinemaker ASML ging woensdag bij de opening van het Damrak licht omhoog na de publicatie van zijn kwartaalcijfers. Het concern rekent voor dit jaar op een hogere omzet dan eerder aangegeven. De omzetverwachting voor het huidige tweede kwartaal is echter beneden de verwachtingen van marktkenners.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Christine Lagarde is niet van plan om voor het einde van haar termijn op te stappen als president van de Europese Centrale Bank (ECB), zei ze in een interview met Bloomberg TV. De economische gevolgen van de Iranoorlog zijn zo ernstig dat ze het niet verantwoord vindt om vroegtijdig te stoppen.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Elektrische auto's met zonnepanelen op het dak kunnen het overvolle stroomnet in Europa en het energieverbruik aanzienlijk ontlasten, komt naar voren uit een onderzoek van TNO. Het onderzoeksbureau meent dat voertuigen die zelf zonne-energie opwekken kunnen uitgroeien tot een belangrijke versneller van de energietransitie.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Verzekeraar Aegon verkoopt zijn Britse tak aan branchegenoot Standard Life in een deal ter waarde van 2 miljard pond, omgerekend 2,3 miljard euro. Aegon wil zich focussen op de Verenigde Staten wat de belangrijkste markt van het verzekeringsbedrijf is. Eerder verkocht Aegon al zijn Nederlandse verzekeringsactiviteiten aan ASR.
2 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML rekent voor dit jaar op een hogere omzet dan eerder aangegeven. Het bedrijf profiteert van de forse investeringen van techbedrijven in nieuwe datacenters voor de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie. Daardoor is de vraag naar chips groter dan wat fabrikanten kunnen leveren. Tegelijkertijd houdt het Veldhovense bedrijf bij zijn nieuwe prognose rekening met gesprekken over nieuwe exportbeperkingen, meldt ASML bij zijn kwartaalcijfers.
2 uur geleden