Turkije verbiedt demonstraties in drie grootste steden
ISTANBUL (ANP/DPA) - De autoriteiten in de Turkse provincies Ankara en Izmir hebben een demonstratieverbod uitgevaardigd tot 25 maart na de vele betogingen tegen de aanhouding van de burgemeester van Istanbul. Hij is een voorman van de oppositie en politiek rivaal van de president. In Istanbul was elke betoging al tot zondag verboden. Daarmee geldt het demonstratieverbod nu in de drie grootste steden van het land.
Burgemeester Ekrem Imamoglu werd woensdag samen met 87 anderen opgepakt. Ze worden beschuldigd van grootschalige corruptie. Enkele verdachten, onder wie Imamoglu, zouden banden hebben met de terroristische Koerdische organisatie PKK.
Imamoglu en zijn Republikeinse Volkspartij (CHP) zeggen dat dit gefabriceerde strafrechtelijke procedures zijn waarmee president Recep Tayyip Erdogan probeert zijn voornaamste rivaal uit te schakelen. De CHP wil zoals gepland Imamoglu zondag op een partijcongres tot presidentskandidaat kiezen.
Politieagenten gewond
De regering probeert te voorkomen dat de aanhouding tot massale protesten leidt en beperkt onder meer het internet. Er zijn 54 mensen gearresteerd wegens provocerende boodschappen op sociale media volgens binnenlandminister Ali Yerlikaya. Bij botsingen tussen betogers en politie in Istanbul zijn volgens de bewindsman zestien politieagenten gewond geraakt en 53 mensen gearresteerd. In meerdere plaatsen is het tot geweld tussen oproerpolitie en demonstranten gekomen. Veel studenten zijn de straat op gegaan en vrijdag waren er ook botsingen tussen oproerpolitie en studenten in meerdere plaatsen, meldden Turkse media.
Voor Erdogan die sinds 2003 als premier en later als president heeft geregeerd, waren verkiezingen doorgaans automatisch overwinningen, maar afgelopen jaar is daar bij plaatselijke verkiezingen een einde aan gekomen. Mede onder invloed van de steeds dieper wordende economische crisis die gepaard gaat met een enorme inflatie, verliezen kiezers het vertrouwen in Erdogan.
Zijn partij voor Rechtvaardigheid en Ontwikkeling (AK) leed nederlagen ook in Istanbul. Volgens de CHP kan Erdogan geen verkiezingen meer winnen en grijpt hij naar onwettige middelen om aan de macht te blijven.
Meer uit Buitenland
KOEWEIT (ANP/AFP) - Koeweit heeft de Iraanse ambassadeur in het land ontboden na een aanval op een Koeweitse tanker in de Straat van Hormuz. Bij die aanval liepen meerdere bemanningsleden verwondingen op.
49 minuten geledenKROKSTADELVA (ANP/AFP) - De Noorse politie gaat niet uit van opzet bij het ontstaan van de grote brand in de Noorse stad Krokstadelva, in de buurt van Oslo. Die brak afgelopen vrijdagavond uit in een woonwijk en verwoestte meer dan honderd huizen. De politie zegt een idee te hebben waar de brand is ontstaan, maar dat het nog te vroeg is om hier details over bekend te maken.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - In India wordt voor de tweede dag op rij gedemonstreerd door de zogenoemde kakkerlakkenbeweging (CJP). Die onlangs opgerichte beweging bestaat uit met name jonge Indiërs die ontevreden zijn met de regering-Modi en in het bijzonder de minister van Onderwijs, wiens vertrek wordt geëist. Dinsdag zijn opnieuw duizenden mensen op de been.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn van zins Libanon te helpen, zo zegt president Donald Trump tijdens een persconferentie in het Witte Huis met zijn Libanese ambtgenoot Joseph Aoun. "Er is zeer slecht omgegaan met Libanon. We zullen het daarom behandelen met het respect dat het verdient", aldus Trump tijdens de ontmoeting.
1 uur geledenSEATTLE (ANP) - De stichting van de Amerikaanse miljardair Bill Gates zegt dat in een onderzoek geen bewijs is gevonden dat de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein door de stichting is betaald. Ook is er geen bewijs dat de Gates Foundation betrokken was bij of op de hoogte was van Epsteins criminele activiteiten, aldus een verklaring.
2 uur geledenMARBELLA (ANP) - Tientallen toeristen zijn in Spanje lichtgewond geraakt na een incident met de waterzuivering van een hotelzwembad vlak bij Marbella aan de Costa del Sol, schrijft onder meer de Britse site The Independent. Ze werden zondag ziek en moesten worden behandeld na het zwemmen in het zwembad.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian zegt steeds meer "interactie" te hebben met de opperste leider Mojtaba Khamenei. Die raakte aan het begin van de Iranoorlog gewond en is sindsdien niet meer in het openbaar verschenen.
2 uur geleden