Tsjechische miljardair verkoopt belang in Le Monde
PARIJS (ANP/AFP) - De Tsjechische miljardair Daniel Křetínský verkoopt zijn belang in de Franse krant Le Monde. Zijn aandelen gaan over naar de Franse zakenman Xavier Niel, die al een grote aandeelhouder was in het nieuwsmedium.
De twee partijen hebben niet bekendgemaakt hoeveel geld met de deal is gemoeid. Volgens zakenkrant Financial Times, dat eerder over een ophanden zijnde aandelenverkoop berichtte, gaat het om ongeveer 50 miljoen euro.
Křetínský stapte in 2018 in de nieuwsmediagroep Le Monde, waar naast de gelijknamige krant bijvoorbeeld ook cultuurmagazine Télérama en het internationaal georiënteerde weekblad Courrier International onder vallen. Op de redactievloer van Le Monde leidde zijn komst tot enige zorgen.
Tijdschrift Elle
De Tsjech, een zelfverklaard Francofiel, benadrukte actief te willen blijven met investeringen in Franse media. Dit doet hij naar eigen zeggen om "Franse titels te ondersteunen en hun onafhankelijkheid te garanderen". Zo heeft hij belangen in enkele andere nieuwsbladen en tijdschrift Elle.
Niel benadrukte dat de overeenkomst is goedgekeurd door de minderheidsaandeelhouder die de belangen van werknemers van Le Monde bewaakt. Deze organisatie heeft ongeveer een kwart van het mediaconcern in handen.
Sparta Praag
Křetínský, die in Nederland onder andere bekend is door zijn grote belang in PostNL, werd rijk met investeringen in energiecentrales in Oost-Europa. Hij is ook mede-eigenaar van de voetbalclub Sparta Praag. In Nederland breidde zijn energieconcern EP uit door vrijwel alle bezittingen van het Zeeuwse energiebedrijf PZEM over te nemen en enkele andere energiecentrales te kopen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Ook ABN AMRO ziet dat Nederlandse automobilisten die in de buurt van België wonen sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten vaker de grens overgaan om te tanken. Zoals bekend liggen de prijzen aan de Nederlandse pomp aanzienlijk hoger dan in België. Voor een gemiddelde auto scheelt het inmiddels ongeveer tussen de 25 en 30 euro per volle tank, becijferde de bank.
6 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stopt als topman van Apple. Het Amerikaanse bedrijf meldt dat hij de komende maanden nog in functie blijft, maar vanaf september wordt vervangen door John Ternus. Die is nu bestuurder van de hardwaredivisie.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street beperkte maandag de verliezen, gesteund door hernieuwde hoop bij beleggers op een compromis tussen de VS en Iran over het conflict. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN houden de VS en Iran woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse industriële concern Siemens waarschuwt dat de EU ernstig achterop raakt in de race rond kunstmatige intelligentie. Het concern zegt dat Brussel ingrijpende verbeteringen moet doorvoeren om het gebruik van de technologie te versnellen.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aanvoer van kerosine naar Europese luchthavens is verstoord door meer militair gebruik van een pijpleidingennetwerk vanuit Rotterdam, zegt een brandstofhandelaar. Onder andere het belangrijke vliegveld van Frankfurt zou zijn getroffen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam werd maandag opnieuw gedomineerd door spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie werd daardoor weer duurder na de forse prijsdaling op vrijdag.
12 uur geledenGDAŃSK (ANP) - Frankrijk en Polen gaan samen een communicatiesatelliet de ruimte in sturen voor de Poolse krijgsmacht. Polen wil er zeker van zijn dat zijn militairen met elkaar kunnen blijven communiceren als het zich moet verweren tegen bijvoorbeeld een Russische aanval.
14 uur geleden