Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tsjechisch defensiebedrijf CSG krijgt vrijdag notering op Damrak

Tsjechisch defensiebedrijf CSG krijgt vrijdag notering op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) krijgt vrijdag een notering aan de aandelenbeurs in Amsterdam. Daarbij gaat het om een verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten in een zogeheten directe plaatsing. Het gaat dan bijvoorbeeld om pensioenfondsen en andere grote investeringspartijen.

Het in Praag gevestigde CSG maakte dinsdag de prospectus bekend. Vorige week werd al gezegd dat het bedrijf naar het Damrak wilde gaan. CSG is naar eigen zeggen een van de snelst groeiende defensiebedrijven in Europa. De onderneming produceert onder meer pantservoertuigen en munitie en levert die aan veel NAVO-landen en ook aan Oekraïne.

Het gaat om een verkoop van 750 miljoen euro aan nieuwe aandelen en nog eens 2,55 miljard euro aan bestaande aandelen. Als alle opties worden uitgeoefend, kan het totaalbedrag uitkomen op 3,8 miljard euro. De introductieprijs is 25 euro per aandeel.

25 Miljard euro

CSG is eigendom van de 33-jarige topman Michal Strnad. Hij is de zoon van oprichter Jaroslav Strnad. CSG telt meer dan honderd dochterbedrijven met wereldwijd ruim 14.000 werknemers. Het bedrijf heeft in het verleden veel overnames gedaan, waaronder een producent van vuurwapenmunitie in de Verenigde Staten eind 2024. De opbrengst van de beursgang gaat naar bedrijfsdoeleinden, aldus CSG.

Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste beursgang van een defensiebedrijf ooit en ligt de waarde van CSG op 25 miljard euro. De omzet van CSG bedroeg in de eerste negen maanden van vorig jaar 4,5 miljard euro.

Grote investeerders, waaronder BlackRock, Artisan Partners en het Qatarese Al-Rayyan Holding, hebben al toegezegd om in totaal 900 miljoen euro in het bedrijf te investeren. Door de oorlog in Oekraïne en de sterk gestegen defensiebestedingen in Europa zijn de beurskoersen van Europese defensiebedrijven de afgelopen tijd sterk gestegen.

Meer uit Financieel

Winst Micron stijgt hard door honger AI-sector naar geheugenchips

BOISE (ANP) - Chipfabrikant Micron heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Het Amerikaanse bedrijf is een belangrijke producent van geavanceerde geheugenchips. Doordat grote techbedrijven massaal investeren in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie, is de vraag naar dat soort halfgeleiders hard gestegen.

1 uur geleden
Chipaandelen drukken weer op beursgraadmeters in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geëindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.

1 uur geleden
Evacuatie zeevarenden bij Hormuz duurt enkele weken, denkt IMO

LONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Elon Musk na koersdaling SpaceX geen biljonair meer

NEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.

4 uur geleden
Damrak toont geen herstel, chipbedrijven weer omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.

6 uur geleden
Brussel wil snijden in dividendbelasting voor vereenvoudiging

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.

6 uur geleden
Brentolie voor het eerst sinds begin Iranoorlog onder 75 dollar

DEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.

8 uur geleden