Trump waarschuwt BRICS-landen tegen vervanging Amerikaanse dollar
WASHINGTON (ANP/RTR) - Toekomstig Amerikaans president Donald Trump eist dat de leden van statenbond BRICS geen nieuwe munteenheid creëren of een andere munt steunen dan de Amerikaanse dollar. Doen ze dat wel, dan dreigt een invoerheffing van 100 procent, meldt hij op zijn socialemediaplatform Truth Social.
"Ze kunnen op zoek gaan naar een andere 'sukkel'. Er is geen kans dat de BRICS de Amerikaanse dollar in de internationale handel zullen vervangen, en elk land dat dat probeert, moet Amerika vaarwel zeggen", aldus de Republikein die begin volgend jaar aantreedt als de nieuwe president van de Verenigde Staten.
Een paar dagen geleden zei Trump al een invoerheffing van 10 procent te willen rekenen voor Chinese producten die in de VS geïmporteerd worden. Die heffing komt bovenop al bestaande invoertarieven voor Chinese producten. Naast China maakte Trump maandag ook de invoerheffingen voor Canada en Mexico bekend. Deze buurlanden van de VS gaan 25 procent betalen voor alle producten die de grens over gaan.
De BRICS-organisatie werd in 2009 opgericht door Brazilië (B), Rusland (R), India (I) en China (C). Een jaar later sloot ook Zuid-Afrika (S) zich aan. Onder meer Egypte, Ethiopië, Iran en de Verenigde Arabische Emiraten zijn ook lid.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de verliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg vooral steun van hernieuwde hoop dat de Amerikaanse centrale bank de rente verder gaat verlagen om de economie te stimuleren. Ook werden de zorgen over de grote AI-investeringen en de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven even aan de kant geschoven.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, moederbedrijf van onder meer Louis Vuitton en Christian Dior, investeert tot 150 miljoen euro in de verlieslijdende krant Le Parisien. LVMH is eigenaar van Le Parisien en bezit bijvoorbeeld ook zakenkrant Les Echos en weekblad Paris Match.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft met de vakbonden een nieuw cao-akkoord voor grondmedewerkers van de luchtvaartmaatschappij gesloten. Eind vorige maand werd al een principeovereenkomst gesloten met FNV en CNV, die nu is goedgekeurd door de leden. Volgens KLM wordt het akkoord breed gedragen, ook door de bonden De Unie, NVLT en VKP.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 6,3 procent door zorgen bij beleggers over de enorme investeringen in AI en de sterk gestegen waarderingen van techfondsen.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het besluit van de gemeente Amsterdam om geen grote nieuwe datacenters toe te staan in de gemeente, betekent dat Liander drie elektriciteitsstations minder hoeft te bouwen. Hiermee bespaart de netbeheerder zo'n 125 miljoen euro, meldde de gemeente Amsterdam vrijdagmiddag op basis van een nieuwe doorrekening. Ook TenneT hoeft volgens deze doorrekening twee stations minder te bouwen.
11 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Werknemers van kledingketen Zara zijn van plan om in meerdere Europese landen te protesteren op Black Friday. Ze willen dat er weer een regeling komt voor het delen van winsten met het personeel van het Spaanse moederbedrijf Inditex.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het proces van economische vernieuwing in Nederland is duidelijk afgezwakt. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) in een nieuw rapport. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet worden slecht presterende bedrijven minder snel vervangen door nieuwe, innovatieve en goed presterende bedrijven.
13 uur geleden