Trump sluit derde termijn als president niet uit
WASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump sluit de mogelijkheid van een derde termijn als Amerikaans president niet uit, hoewel dat volgens de grondwet niet is toegestaan. NBC News meldt dat na een telefonisch interview met de president.
"Veel mensen willen dat ik het doe", zei Trump. "Maar ik zeg eigenlijk tegen hen: we hebben nog een lange weg te gaan." Hij wijst erop dat zijn huidige regering pas is begonnen. Trumps inauguratie vond ruim twee maanden geleden plaats.
Trump antwoordde dat hij "graag werkt" op de vraag of hij nog een termijn zou willen. NBC News bericht dat Trump ook zei dat hij "geen grapje" maakte toen hem werd gevraagd om dat te verduidelijken. "Maar ik ben er niet mee bezig. Het is veel te vroeg om daarover na te denken."
Grondwet
In de Amerikaanse grondwet is vastgelegd dat een president maar twee termijnen mag dienen. Om de grondwet te wijzigen is een tweederdemeerderheid nodig in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat. Trumps Republikeinse partij heeft die niet. De enige andere mogelijkheid is een zogeheten constitutionele conventie bijeenroepen. Dat kan alleen met steun van twee derde van de vijftig Amerikaanse staten. In beide gevallen moet de wijziging uiteindelijk worden geratificeerd door minstens twee derde van de staten.
NBC News vroeg naar een mogelijk scenario waarin vicepresident J.D. Vance zich kandidaat zou stellen als president en de rol van president daarna aan Trump zou overdragen. Trump zei dat dat "een manier" is. Hij wilde niet ingaan op andere manieren.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.
8 minuten geledenDORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.
6 uur geleden