Trump: prima dat Filipijnen militair pact opzeggen
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump reageert schouderophalend op het opzeggen van een militair samenwerkingsverband door de Filipijnen. "Ik vind het echt niet erg als ze dat willen doen. Het gaat veel geld schelen", voorspelde hij.
De Filipijnse president Rodrigo Duterte maakte dinsdag bekend dat zijn land een streep haalt door de Visiting Forces Agreement (VFA). Dat besluit wordt na 180 dagen van kracht. De VFA stamt uit 1998 en bevat afspraken over de status van Amerikaanse troepen in de Filipijnen. De landen voeren regelmatig gezamenlijke legeroefeningen uit.
Trump kreeg van verslaggevers de vraag of hij Duterte nog op andere gedachten wil brengen. "Ik vond het niet heel erg, om eerlijk te zijn", reageerde hij. "Mijn denkbeelden wijken af van die van anderen." De Amerikaanse minister van Defensie Mark Esper zei eerder wel het besluit van de Filipijnse leider te betreuren.
Duterte dreigde vorige maand al het pact in de prullenbak te gooien. Dat gebeurde nadat Washington het visum had ingetrokken van een oud-politiechef. Die speelde een hoofdrol bij de bloedige oorlog tegen drugscriminaliteit, waarbij volgens critici ook veel onschuldige slachtoffers zijn gevallen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
12 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
13 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.
13 uur geleden