Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Trump prijst dictator Kim Jong-un en bekritiseert Zuid-Korea

Trump prijst dictator Kim Jong-un en bekritiseert Zuid-Korea

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Donald Trump heeft vrijdag zijn vermeende vriendschap met de Noord-Koreaanse dictator Kom Jong-un benadrukt en leverde daarbij scherpe kritiek op Zuid-Korea, een belangrijke en trouwe bondgenoot van de Verenigde Staten. Dat deed Trump in een verklaring.

"Kim Jong-un van Noord-Korea, die ik heb leren kennen en ben gaan mogen onder de meest beproevende omstandigheden, heeft de Zuid-Koreaanse president Moon Jae-in nooit gerespecteerd", aldus Trump. "President Moon was een zwak leider en onderhandelaar, behalve als het aankwam op het langdurig militair oplichten van de Verenigde Staten", vervolgt de Amerikaanse oud-president.

Trump herhaalde daarop het verwijt dat hij tijdens zijn ambtstermijn bij veel bondgenoten maakte, namelijk dat zij te weinig zouden bijdragen aan de militaire verdediging die de Verenigde Staten bieden. "De regering-Biden gaat niet eens vragen naar de extra miljarden die Zuid-Korea heeft beloofd te betalen", vervolgde Trump.

Tijdens zijn presidentschap probeerde Trump als prominent als bemiddelaar op te treden bij de vredesonderhandelingen tussen het kapitalistische en democratische Zuid-Korea en het stalinistisch geleide Noord-Korea. In 2018 ontmoette Trump Kim Jong-un in Singapore. Dat was de eerste top tussen de VS en Noord-Korea, die formeel nog altijd met elkaar in oorlog zijn. De twee werden naderhand "verliefd", aldus Trump.

Hoewel Noord-Korea tijdens Trumps ambtstermijn voor zover bekend geen kernproreven en rakettesten meer uitvoerde, heeft het gesloten land volgens analisten echter niet stilgezeten met het verder ontwikkelen van zijn arsenaal.

Zuid-Korea beloofde de VS in maart om 13,9 procent meer te gaan betalen voor de Amerikaanse troepenaanwezigheid op het Koreaans schiereiland. Die deal was het gevolg van een dispuut tussen de twee bondgenoten, dat ontstond nadat Trump Zuid-Korea ervan beschuldigde te parasiteren op de VS. Washington heeft zo'n 28.500 militairen in Zuid-Korea gestationeerd om het land te beschermen van zijn vijandige noorderbuur en om Amerikaanse belangen in de regio veilig te stellen.

Meer uit Buitenland

Doden in Kyiv na Russische aanvallen overdag

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Vijf mensen zijn om het leven gekomen bij Russische aanvallen op Kyiv, melden de lokale autoriteiten. De aanvallen vonden overdag plaats.

38 minuten geleden
Staatsbezoek Xi aan VS voorbij, Trump zegt Xi spoedig te zien

WASHINGTON (ANP) - Het staatsbezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de Verenigde Staten is voorbij. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was het driedaagse bezoek "een ontmoeting van vriendschap, kracht en succes - zowel voor China als de Verenigde Staten". Hij meldt dat ze elkaar spoedig weer zullen zien.

1 uur geleden
Regering Jemen roept landgenoten op tot mobilisatie

SANAA (ANP/RTR) - De leider van de internationaal erkende Jemenitische regering heeft zijn landgenoten opgeroepen zich te mobiliseren en lid te worden van de krijgsmacht. De oproep volgt na een toename van geweld in het langlopende conflict met de Houthi's, die sinds 2014 grote delen van het land controleren.

1 uur geleden
Paus begroet honderdduizenden in Parijs tijdens rit pausmobiel

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV heeft honderdduizenden mensen gegroet in Parijs terwijl hij in zijn pausmobiel door de stad naar de Notre-Dame werd gereden voor het avondgebed. Het is de eerste dag van het bezoek van de paus aan Frankrijk.

3 uur geleden
Premier Libanon waarschuwt VN voor vacuüm na vertrek VN-missie

NEW YORK (ANP) - Premier Nawaf Salam van Libanon heeft in zijn speech tegenover de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen niet zonder meer de VN-vredesmacht UNIFIL terug te trekken. Tijdens zijn bijdrage aan het plenaire debat vrijdag waarschuwde Salam voor het "vacuüm" dat daardoor kan ontstaan.

3 uur geleden
VN-Veiligheidsraad veroordeelt Houthi-aanvallen op Saudi-Arabië

NEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad heeft zich uitgesproken tegen het oplaaiende geweld van de Jemenitische Houthi's tegen het buurland Saudi-Arabië.

4 uur geleden
ICC bereidt zich voor op meer sancties VS, gestopt met Microsoft

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bereidt zich voor op mogelijk nieuwe Amerikaanse sancties tegen het hof. Daarom gebruikt het bijvoorbeeld niet langer de software van het Amerikaanse Microsoft maar die van openDesk uit Duitsland, aldus de Financial Times (FT).

6 uur geleden