Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Trump misbruikte macht om druk op Oekraïne'

'Trump misbruikte macht om druk op Oekraïne'

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn macht als president misbruikt om Oekraïne onder druk te zetten om daar voordeel van te hebben bij de campagne voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in 2020. Dat schrijven de Democraten in het Huis van Afgevaardigden in hun rapport over de getuigenverhoren in het onderzoek naar de afzettingsprocedure van Trump.

Met het machtsmisbruik doelen de Democraten op het tegenhouden van militaire steun aan Oekraïne door Trump totdat Oekraïne een onderzoek zou instellen naar zijn politieke rivaal Joe Biden en diens zoon Hunter. Hiermee heeft Trump ook de nationale veiligheid ondermijnd, aldus de Democraten.

De president zou ook het onderzoek van de inlichtingencommissie in het Huis van Afgevaardigden hebben tegengewerkt door getuigen op te roepen niet op de dagvaarding in te gaan. Daarnaast zou de president getuigen openlijk hebben geïntimideerd en aangevallen. Dat is strafbaar, staat in het rapport.

Reactie Witte Huis

Het rapport wordt nu doorgestuurd naar de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden. Als die commissie besluit over te gaan tot een afzettingsprocedure in de Senaat, dan vormt dit rapport de basis voor de aanklachten. De juridische commissie houdt woensdag de eerste verhoren. Vier juridische experts van universiteiten in de Verenigde Staten worden gehoord over wat er in de grondwet staat over het starten van een afzettingsprocedure. Ook wil de inlichtingencommissie nog meer getuigen horen voordat de juridische commissie het onderzoek overneemt, staat in het rapport.

De inlichtingencommissie stemt dinsdagavond om 23.00 uur Nederlandse tijd of het rapport wordt doorgestuurd naar de juridische commissie.

Het Witte Huis noemt het onderzoek een "eenzijdig onzinproces". "Er is geen bewijs gevonden tegen Trump. Dit rapport bestaat uit niets meer dan hun frustraties", doelt de woordvoerder van het Witte Huis op de Democraten. "Het leest als een onsamenhangend verhaal van een blogger die iets wil bewijzen waar geen bewijs voor is."

Meer uit Buitenland

Trump komt met initiatief om zorgkosten burger omlaag te krijgen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een initiatief gepresenteerd om premies voor zorgverzekeringen en medicijnprijzen omlaag te krijgen. Het Witte Huis spreekt in een toelichting over een "uitgebreid plan", maar details over de financiering en uitvoering ontbreken nog.

6 minuten geleden
Topfiguur Hamas gedood bij Israëlische luchtaanval in Gaza

DEIR AL-BALAH (ANP/RTR) - Door twee Israëlische luchtaanvallen op de stad Deir al-Balah in Gaza zijn volgens gezondheidsfunctionarissen zeven mensen omgekomen. Onder de doden is een hooggeplaatst lid van de gewapende tak van Hamas, meldt een bron binnen de militante beweging.

11 minuten geleden
Weer prominent lid Britse conservatieven naar partij Farage

LONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.

1 uur geleden
Vierde motie van wantrouwen tegen Von der Leyen

BRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.

1 uur geleden
VN-chef boos op wereldleiders die samenwerking laten afsterven

NEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.

1 uur geleden
Defensieplannen acht landen goedgekeurd door Europese Commissie

BRUSSEL (ANP) - De nationale defensieplannen van acht EU-lidstaten zijn goedgekeurd door de Europese Commissie, zo is donderdag bekendgemaakt. Het gaat om België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Kroatië, Cyprus, Portugal en Roemenië. Zij krijgen van de Europese Commissie geld om hun plannen uit te voeren. De Commissie noemt het besluit een "belangrijke mijlpaal in de Europese inspanningen om de veiligheid te versterken".

1 uur geleden
Oekraïense overheid neemt crisismanagement Kyiv over

KYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.

2 uur geleden