Transboot roept media op tot zorgvuldigheid in trans-onderwerpen
AMSTERDAM (ANP) - Deelnemers van de transboot die zaterdag meevaart in de Canal Parade, dragen die dag een boodschap uit. Ze roepen media op om "nauwkeurig te berichten over transgenderonderwerpen en desinformatie te stoppen, bijvoorbeeld door informatie goed te checken en door meerdere bronnen te spreken". Dat meldt Transgender Netwerk Nederland.
Onder het motto 'Disinformation hurts, spread understanding' stellen ze aan de kaak dat er "steeds vaker onwaarheden over transgender mensen" verschijnen in de media, zoals "dat zij kleedkamers of toiletten onveilig zouden maken voor anderen of dat transzorg gevaarlijk is".
"Er komt meer ruimte voor niet-onderbouwde meningen. Betrouwbaar onderzoek verdwijnt naar de achtergrond. Voor transgender mensen en hun zorgverleners is dat heel verontrustend", zegt Camiel Welling, GGD-arts en organisator van de Trans Pride.
Mediamonitor
Welling wil niet alle media over een kam scheren. "Media zijn een breed begrip, daaronder vallen ook sociale media. Maar onze oproep is specifiek voor professionele media. Ook in krantenartikelen of actualiteitenprogramma's zien we negatieve verhalen toenemen."
Transgender Netwerk Nederland concludeerde eerder in hun mediamonitor dat in 2022 bij transgenderonderwerpen in de media de negatieve sentimenten toenamen, terwijl de positieve en neutrale stellingnames juist afnamen. Welling zegt dat hij afgelopen jaar ook zeker verbetering heeft gezien. "We zien bovendien dat desinformatie niet alleen voor de transgemeenschap, maar in de algemeenheid een probleem is." Hij ziet de oproep dan als aanmoediging aan media om te blijven factchecken en om twee kanten bij elk verhaal te laten zien. "Laten we elkaar blijven vinden en gesprekken aangaan om desinformatie tegen te gaan."
Sinds 2019 vaart er jaarlijks een transboot mee in de Canal Parade. De botenoptocht is het sluitstuk van de jaarlijkse Amsterdam Pride, waarmee aandacht en begrip wordt gevraagd voor de regenbooggemeenschap.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) is in beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag dat hij een asielzoeker niet mag terugsturen naar Italië. In Europa is afgesproken dat asielzoekers mogen worden teruggestuurd naar het land waar zij zich als eerste meldden. In het geval van Italië hield de rechter dat tegen, omdat de opvang daar niet op orde zou zijn.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het grootste gedeelte van de Extinction Rebellion (XR) actievoerders die op 29 augustus de A12 in Den Haag blokkeerden wordt toch niet strafrechtelijk vervolgd, laat het Openbaar Ministerie weten. In totaal werden er 53 personen aangehouden. De politie zei eerder dat er strenger zou worden opgetreden bij snelwegblokkades.
6 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De hoeveelheid schadelijke stoffen die in de omgeving van Tata Steel neerdalen, is volgens de laatste metingen iets afgenomen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) meldt dat in vergelijking met eerdere meetronden lagere hoeveelheden PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen) en diverse metalen in stof op de grond zijn gemeten. "Er kan nog niet worden vastgesteld of de dalingen structureel zijn", zegt het instituut erbij.
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Rondom Den Bosch rijden nagenoeg geen treinen op zaterdag 19, zondag 20, en zaterdag 26 september, omdat ProRail die dagen aan het spoor werkt. NS zet snelbussen en stopbussen in. Reizigers moeten volgens de NS rekening houden met een langere reistijd van ongeveer een half uur tot een uur. Ook moeten zij vaker overstappen.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De advocaten van de twee verdachten in de Woudenbergse misbruikzaak hebben donderdag gepleit voor aanmerkelijk lagere straffen dan eerder deze week geëist door het Openbaar Ministerie. Justitie wil dertig en twintig jaar gevangenisstraf tegen het tweetal, de 57-jarige Richard van den B. en de 34-jarige Evertje van E. Ook wil het OM tbs met dwangverpleging voor beiden.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amsterdam wil 2500 voltijdsbanen schrappen voor 2030, schrijft wethouder Hendrik Jan Biemond aan de gemeenteraad op basis van gemaakte afspraken in het coalitieakkoord. De reden is dat de organisatie te groot is geworden en de gemeente efficiënter te werk wil gaan, zodat geld overblijft om te investeren in de stad.
7 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De politie zoekt donderdag "extra" bij basisscholen in Overasselt en Heumen nadat de marechaussee woensdag vuurwapens vond in de buurt van een school in Overasselt. Een woordvoerder geeft daar geen precieze reden voor, maar meldt wel dat er geen signalen zijn dat er bij de scholen wapens liggen. Ook bij een buitenschoolse opvang in Overasselt wordt gezocht.
8 uur geleden