Toyota en chipbedrijven stijgen op lagere Japanse beurs
TOKIO (ANP) - In Japan, waar beleggers terugkeerden na een vrije dag, ging de aandelenbeurs vrijdag licht lager het weekeinde in. Stevige koerswinsten in de chipsector en van automaker Toyota hielden het verlies beperkt. De beurshandel verliep verder zeer rustig aangezien veel belangrijke aandelenmarkten in de Aziatische regio gesloten bleven vanwege de viering van het Chinees Nieuwjaar.
De Nikkei in Tokio eindigde 0,1 procent in de min op 29.520,07 punten. Toyota dikte ruim 3 procent aan. De Japanse autofabrikant boekte afgelopen kwartaal fors meer winst en verhoogde zijn verwachtingen. Ook denkt het bedrijf op korte termijn geen last te hebben van de chiptekorten in de autosector. Wereldwijd kampen automakers met chiptekorten, waardoor ze minder voertuigen kunnen produceren en verkopen. Dit komt vooral omdat de coronacrisis de verkoop van apparaten voor thuisgebruik heeft aangejaagd.
De Japanse chipbedrijven Tokyo Electron en Advantest stegen meer dan 3 procent in navolging van de koerswinsten onder Amerikaanse en Europese branchegenoten. Persbureau Bloomberg meldde dat de Amerikaanse overheid agressieve stappen wil nemen om het chiptekort in de autosector aan te pakken. Ook de Europese Unie overweegt naar verluidt een eigen chipfabriek te bouwen om de afhankelijkheid van leveringen uit Azië en de Verenigde Staten te verkleinen.
In Shanghai, Hongkong en Zuid-Korea waren de financiële markten de hele dag dicht. De Chinese beurzen gaan donderdag 18 februari pas open. Het Chinees Nieuwjaar is één van de belangrijkste traditionele feesten in China. Veel bedrijven en fabrieken zijn dicht en voor de meeste Chinezen is het de enige tijd in het jaar waarop ze hun familie kunnen bezoeken. Dat leidt doorgaans tot massale reisbewegingen in het land. Als gevolg van het coronavirus zal er dit jaar naar verwachting minder worden gereisd dan in voorgaande jaren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met stevige plussen geopend, in navolging van de sterke koerswinsten in Azië en Europa door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran. De olieprijzen gingen hard onderuit, omdat Iran heeft toegezegd de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart.
53 minuten geledenRIYAD (ANP/RTR) - Een belangrijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië is getroffen door een aanval, melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een leiding die van het oosten van het land naar het westen loopt en de Saudi's in staat stelt olie te exporteren via de Rode Zee, waarmee ze de blokkade van de Straat van Hormuz omzeilen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Iranoorlog drukt zwaar op de economieën van landen in het Midden-Oosten zelf. De Wereldbank stelt in een nieuw rapport dat de economische groei daar dit jaar waarschijnlijk meer dan halveert.
1 uur geledenQATAR (ANP/BLOOMBERG) - Qatar is begonnen met werkzaamheden voor hervatting van de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) bij een grote fabriek na de wapenstilstand die is afgesproken door de Verenigde Staten en Iran. Die grote gasfaciliteit in Ras Laffan Industrial City raakte kort na het uitbreken van de oorlog beschadigd door een Iraanse aanval, waarop de productie werd stilgelegd.
1 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk wil dat Sam Altman, topman van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI, uit zijn functie wordt gezet. De eis is onderdeel van de juridische strijd die de miljardair tegen het bedrijf voert.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ben Cohen, medeoprichter van ijsmerk Ben & Jerry's, raadt consumenten aan minder Magnums te kopen, om daarmee Ben & Jerry's te helpen "bevrijden". Dat vertelde de Amerikaanse zakenman op een bijeenkomst in Rotterdam.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Ruim honderd klimaatdemonstranten voeren woensdag in Zaandam actie tegen winkelconcern Ahold Delhaize, ziet een verslaggever van het ANP. Milieudefensie demonstreert tegenover de locatie van de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn.
2 uur geleden