Toyota en chipbedrijven stijgen op lagere Japanse beurs
TOKIO (ANP) - In Japan, waar beleggers terugkeerden na een vrije dag, ging de aandelenbeurs vrijdag licht lager het weekeinde in. Stevige koerswinsten in de chipsector en van automaker Toyota hielden het verlies beperkt. De beurshandel verliep verder zeer rustig aangezien veel belangrijke aandelenmarkten in de Aziatische regio gesloten bleven vanwege de viering van het Chinees Nieuwjaar.
De Nikkei in Tokio eindigde 0,1 procent in de min op 29.520,07 punten. Toyota dikte ruim 3 procent aan. De Japanse autofabrikant boekte afgelopen kwartaal fors meer winst en verhoogde zijn verwachtingen. Ook denkt het bedrijf op korte termijn geen last te hebben van de chiptekorten in de autosector. Wereldwijd kampen automakers met chiptekorten, waardoor ze minder voertuigen kunnen produceren en verkopen. Dit komt vooral omdat de coronacrisis de verkoop van apparaten voor thuisgebruik heeft aangejaagd.
De Japanse chipbedrijven Tokyo Electron en Advantest stegen meer dan 3 procent in navolging van de koerswinsten onder Amerikaanse en Europese branchegenoten. Persbureau Bloomberg meldde dat de Amerikaanse overheid agressieve stappen wil nemen om het chiptekort in de autosector aan te pakken. Ook de Europese Unie overweegt naar verluidt een eigen chipfabriek te bouwen om de afhankelijkheid van leveringen uit Azië en de Verenigde Staten te verkleinen.
In Shanghai, Hongkong en Zuid-Korea waren de financiële markten de hele dag dicht. De Chinese beurzen gaan donderdag 18 februari pas open. Het Chinees Nieuwjaar is één van de belangrijkste traditionele feesten in China. Veel bedrijven en fabrieken zijn dicht en voor de meeste Chinezen is het de enige tijd in het jaar waarop ze hun familie kunnen bezoeken. Dat leidt doorgaans tot massale reisbewegingen in het land. Als gevolg van het coronavirus zal er dit jaar naar verwachting minder worden gereisd dan in voorgaande jaren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine uitslagen gesloten na de zware koersverliezen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hebben een lang weekend voor de boeg, want op maandag is de Amerikaanse beurshandel dicht voor President's Day.
8 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Duizenden Griekse boeren protesteren in de hoofdstad Athene tegen de hoge kosten voor hun productie en de concurrentie van landbouwproducten uit het buitenland. Volgens de boeren doet de overheid te weinig om hen te helpen. Ze hebben tientallen tractoren meegenomen en willen de hele nacht doorbrengen voor het parlementsgebouw in Athene.
10 uur geledenROME (ANP/RTR) - De Italiaanse overheid verbiedt stakingen door personeel op luchthavens tijdens de Olympische Spelen die in het noorden van het land worden gehouden. Transportminister Matteo Salvini wil voorkomen dat reizigers overlast ondervinden tijdens het internationale sportevenement.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bouwer Heijmans was vrijdag een uitblinker op de Amsterdamse aandelenbeurs dankzij jaarcijfers die goed werden ontvangen door beleggers. Het algehele sentiment op het Damrak was eveneens positief na de forse koersverliezen een dag eerder.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het oordeel van de Hoge Raad vorige maand dat de rente voor belastingschulden van bedrijven niet verhoogd mag worden, kost de schatkist dit jaar 264 miljoen euro. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Fiscaliteit) vrijdag aan de Tweede Kamer.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla verwacht zijn geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) binnenkort naar Nederland te brengen. Daarmee kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. In eerste instantie gaat het wel nog om demonstraties. Tesla hoopt dat het zelfrijdende systeem ergens dit voorjaar ook echt door gewone automobilisten op de openbare weg mag worden gebruikt.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - Applied Materials behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook gaf het bedrijf, dat een belang heeft in het Nederlandse Besi, een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Volgens topman Gary Dickerson profiteert het bedrijf van versnelde investeringen in AI en de grote vraag naar krachtige en energiezuinige chips. Het aandeel werd 14 procent hoger gezet.
15 uur geleden