Totale marktwaarde cryptomunten stijgt naar nieuw record
SINGAPORE (ANP/RTR) - De totale waarde van de wereldwijde markt van cryptomunten is gestegen naar een nieuw record van meer dan 3 biljoen (3000 miljard) dollar. De vraag naar cryptomunten is sinds de overwinning van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen flink toegenomen, doordat beleggers verwachten dat Trump de regelgeving rond digitale munten als de bitcoin en ether gaat versoepelen.
Alle cryptomunten samen hebben nu een marktwaarde van bijna 3,2 biljoen dollar, volgens gegevens van CoinGecko, dat de statistieken rond de markt voor digitale valuta bijhoudt. De totale marktwaarde ligt daarmee boven het vorige hoogtepunt uit 2021, toen veel mensen tijdens de coronapandemie begonnen te speculeren met crypto's. De bitcoin domineert de markt. Alle bitcoins bij elkaar zijn samen zo'n 1,8 biljoen (1800 miljard) dollar waard.
De marktwaarde van cryptomunten is nog altijd veel lager dan die van meer traditionele beleggingen als goud en aandelen. Tegen de huidige prijs bedraagt de waarde van al het goud dat ooit is gedolven bijna 19 biljoen dollar. De marktwaarde van de S&P 500-index, de graadmeter van de vijfhonderd grootste beursgenoteerde bedrijven in de VS, bedraagt bijna 51 biljoen dollar.
Renteverlaging
De bitcoin, de grootste digitale munt ter wereld, is sinds de presidentsverkiezingen op 5 november al met ruim 30 procent gestegen en tikte woensdag een nieuwe recordprijs aan van bijna 93.500 dollar. Ether, de op een na grootste cryptomunt, is sinds de verkiezingen ook met meer dan 30 procent gestegen en de kleinere Dogecoin, die wordt gepromoot door Trump-bondgenoot Elon Musk, is zelfs met 140 procent gestegen.
Naast de terugkeer van Trump naar het Witte Huis wordt de koers van cryptomunten ook gestuwd door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente in december verder gaat verlagen. Hoge rentetarieven zijn namelijk negatief voor beleggingen in digitale munten, waarop geen rente wordt ontvangen. Een lagere rente maakt cryptomunten daarentegen aantrekkelijker.
De bitcoin begon het jaar rond de 43.000 dollar en is sindsdien ruimschoots in waarde verdubbeld. De koersbewegingen van de digitale munt, die in 2009 werd geïntroduceerd, zijn vaak zeer grillig. Zo kelderde de bitcoin in 2022 met 65 procent in waarde. Dat kwam mede door het omvallen van het grote handelsplatform FTX en andere schandalen. Begin 2023 was de bitcoin daardoor nog slechts 16.600 dollar waard.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
11 uur geleden