
Totale marktwaarde cryptomunten stijgt naar nieuw record
SINGAPORE (ANP/RTR) - De totale waarde van de wereldwijde markt van cryptomunten is gestegen naar een nieuw record van meer dan 3 biljoen (3000 miljard) dollar. De vraag naar cryptomunten is sinds de overwinning van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen flink toegenomen, doordat beleggers verwachten dat Trump de regelgeving rond digitale munten als de bitcoin en ether gaat versoepelen.
Alle cryptomunten samen hebben nu een marktwaarde van bijna 3,2 biljoen dollar, volgens gegevens van CoinGecko, dat de statistieken rond de markt voor digitale valuta bijhoudt. De totale marktwaarde ligt daarmee boven het vorige hoogtepunt uit 2021, toen veel mensen tijdens de coronapandemie begonnen te speculeren met crypto's. De bitcoin domineert de markt. Alle bitcoins bij elkaar zijn samen zo'n 1,8 biljoen (1800 miljard) dollar waard.
De marktwaarde van cryptomunten is nog altijd veel lager dan die van meer traditionele beleggingen als goud en aandelen. Tegen de huidige prijs bedraagt de waarde van al het goud dat ooit is gedolven bijna 19 biljoen dollar. De marktwaarde van de S&P 500-index, de graadmeter van de vijfhonderd grootste beursgenoteerde bedrijven in de VS, bedraagt bijna 51 biljoen dollar.
Renteverlaging
De bitcoin, de grootste digitale munt ter wereld, is sinds de presidentsverkiezingen op 5 november al met ruim 30 procent gestegen en tikte woensdag een nieuwe recordprijs aan van bijna 93.500 dollar. Ether, de op een na grootste cryptomunt, is sinds de verkiezingen ook met meer dan 30 procent gestegen en de kleinere Dogecoin, die wordt gepromoot door Trump-bondgenoot Elon Musk, is zelfs met 140 procent gestegen.
Naast de terugkeer van Trump naar het Witte Huis wordt de koers van cryptomunten ook gestuwd door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente in december verder gaat verlagen. Hoge rentetarieven zijn namelijk negatief voor beleggingen in digitale munten, waarop geen rente wordt ontvangen. Een lagere rente maakt cryptomunten daarentegen aantrekkelijker.
De bitcoin begon het jaar rond de 43.000 dollar en is sindsdien ruimschoots in waarde verdubbeld. De koersbewegingen van de digitale munt, die in 2009 werd geïntroduceerd, zijn vaak zeer grillig. Zo kelderde de bitcoin in 2022 met 65 procent in waarde. Dat kwam mede door het omvallen van het grote handelsplatform FTX en andere schandalen. Begin 2023 was de bitcoin daardoor nog slechts 16.600 dollar waard.
Meer uit Financieel
SHANGHAI (ANP/AFP/BELGA) - Een passagiersvlucht van Air China moest zaterdag uitwijken naar Shanghai, nadat een batterij in de handbagage van een passagier vlam had gevat. Het vliegtuig was onderweg van de Oost-Chinese stad Hangzhou naar een vliegveld nabij de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul.
15 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De verlaging van de kredietwaardigheid van Frankrijk door S&P Global is een "wake-upcall" voor het land om de begroting voor 2026 goed te keuren. Dat heeft de Franse economieminister Roland Lescure gezegd.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Door de handelsoorlog is sprake van grote economische onzekerheid en dat maakt het volgens president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) lastig om te zeggen waar het de komende tijd heengaat met de rente in de eurozone. Dat heeft hij laten weten in de marge van de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF).
21 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De woningmarkt in Nederland zit "redelijk vast" en om dat op te lossen is een heel pakket aan maatregelen nodig. Dat stelt president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB). "Dat zal ook niet binnen een jaar gebeurd zijn", voorziet hij. Er moet volgens hem opnieuw naar het totaalplaatje gekeken worden.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Nederlandse inflatie blijft hardnekkig hoog vergeleken met het gemiddelde in de eurozone. Om het tempo van de prijsstijging omlaag te krijgen en tegelijk de economische groei meer aan te zwengelen, zal het nieuwe kabinet op meerdere terreinen aan de slag moeten, voorziet president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) in gesprek met het ANP.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Boeing mag de productie van zijn 737 MAX-vliegtuigen opvoeren. Die was eerder beperkt na een incident met een losgeraakt deurpaneel. De vliegtuigbouwer heeft nu toestemming gekregen van de Amerikaanse luchtvaarttoezichthouder FAA om 42 toestellen per maand te produceren in plaats van 38.
21 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft aangekondigd dat het heeft ingestemd met een nieuwe ronde handelsgesprekken met de Verenigde Staten. China wil dat deze "zo snel mogelijk" plaatsvinden. De leiders proberen hiermee een nieuwe schadelijke tarievenoorlog te voorkomen.
23 uur geleden