Topman Philips: mogelijk nog 7 jaar bezig met slaapapneu-affaire
AMSTERDAM (ANP) - Philips is mogelijk nog zeven jaar bezig met de affaire rond defecte slaapapneu-apparaten, heeft topman Roy Jakobs gezegd in een interview bij financieel persbureau Bloomberg. Er lopen nog tal van rechtszaken van gebruikers van de apparaten tegen het Nederlandse medisch-technologisch concern over gezondheidsschade. Ook is Philips momenteel met de Amerikaanse toezichthouder FDA in gesprek over de kwestie.
Sommige apparaten van Philips die patiënten met slaapapneu gebruikten om te kunnen slapen, bleken defect te zijn. Isolatieschuim in de machines kon afbrokkelen of chemische stoffen afgeven na contact met bepaalde schoonmaakmiddelen. Dit veroorzaakt mogelijk gezondheidsschade. Philips begon daarom twee jaar geleden met een terugroepactie.
Het concern stelde afgelopen zomer dat het overgrote deel van die apparaten inmiddels is vervangen. Jakobs geeft aan dat nu nog lastig is aan te geven hoe lang de afhandeling van alle juridische procedures gaat duren. "Maar normaal gesproken duurt dit vijf tot zeven jaar."
'Speculeren'
Eerder deze maand zei het bedrijf een akkoord te hebben bereikt over schadevergoedingen voor klanten in de VS die kapotte apparaten hadden. Het concern is bereid hen minstens 448 miljoen euro aan vergoedingen te betalen. Philips benadrukte dat de overeenkomst niet betekent dat het bedrijf toegeeft de fout in te zijn gegaan. Deze schikking gaat echter alleen over financiële schade van patiënten. Een woordvoerder van het bedrijf meldde dat er zo'n zeshonderd patiënten zijn in de VS die een claim hebben ingediend vanwege persoonlijk letsel.
Tot nu toe heeft Philips ongeveer 1 miljard euro opzij gezet voor het terugroepen van ongeveer 5,5 miljoen apparaten. Op hoeveel de rekening van de hele affaire voor Philips uiteindelijk gaat uitkomen, kan Jakobs nog niet zeggen. Hij weigert te "speculeren" over de totale kosten.
Klachten achtergehouden
Holly Froum, een analist van Bloomberg Intelligence, schat dat Philips mogelijk gedwongen zal worden om tussen de 2 miljard en 4,5 miljard dollar te betalen om alle claims vanwege persoonlijk letsel te schikken. Kenners van Citigroup gaan uit van een risico van ongeveer 5 miljard euro voor het bedrijf.
NRC bracht woensdag nog een onderzoek naar buiten waarin naar voren kwam dat Philips jarenlang duizenden klachten over zijn slaapapneu-apparaten zou hebben achtergehouden. Een woordvoerder van Philips vertelde de krant echter dat van de klachten eerder was "vastgesteld dat die niet gerapporteerd hoefden te worden".
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Dat motorrijden in Nederland steeds populairder wordt, bleek donderdag overduidelijk tijdens de opening van de MOTORbeurs in Utrecht. Binnen enkele uren stroomden de hallen van de Jaarbeurs Utrecht volledig vol met motorliefhebbers. "We hopen op meer dan 100.000 bezoekers", zei Frits van Bruggen, voorzitter van RAI Vereniging. Dat zou het hoogste bezoekersaantal in vijftien jaar zijn.
52 minuten geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon heeft supermarktketen Walmart ingehaald als het grootste bedrijf ter wereld als het gaat om omzet. Het Amerikaanse techconcern is sinds de oprichting in 1994 uitgegroeid tot de grootste onlineretailer wereldwijd en is dominant op het gebied van cloudcomputing, waarin Walmart niet concurreert.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de aandelenbeurs in Amsterdam hadden donderdag een drukke dag met veel bedrijfsresultaten, onder meer van Air France-KLM, Aegon en Besi. Daarbij vielen de resultaten van Air France-KLM duidelijk in de smaak, want de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie was een uitblinker in de MidKap met een koerssprong van bijna 12 procent.
1 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk heeft vorig jaar een recordaantal buitenlandse toeristen verwelkomd. Volgens het Franse ministerie van Economische Zaken ging het om 102 miljoen internationale bezoekers. Dat waren er 100 miljoen in 2024.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De wereldberoemde Portugese voetballer Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in een digitaal platform van de maker van dieetproducten Herbalife. De voormalige beste voetballer van de wereld krijgt daarmee een belang van 10 procent in Pro2col, dat via gebruiksgegevens een "welzijnsplan op maat" maakt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - DoorDash behoorde donderdag tot de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het maaltijdbezorgbedrijf zag het totale aantal bestellingen in het vierde kwartaal met bijna een derde stijgen ten opzichte van een jaar eerder. De omzet steeg met 38 procent. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel werd daarop 4,6 procent hoger gezet.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bouwer BAM had vorig jaar last van tragere vergunningverlening voor de bouw van nieuwe woningen door de stikstofcrisis. Daardoor kon het grootste bouwbedrijf van Nederland minder nieuwe huizen realiseren dan gepland, zei topman Ruud Joosten van BAM tijdens een gesprek met journalisten over de jaarresultaten. Hij verwacht dat zijn bedrijf hier dit jaar mogelijk nog meer last van krijgt.
4 uur geleden