
Topman Philips: mogelijk nog 7 jaar bezig met slaapapneu-affaire
AMSTERDAM (ANP) - Philips is mogelijk nog zeven jaar bezig met de affaire rond defecte slaapapneu-apparaten, heeft topman Roy Jakobs gezegd in een interview bij financieel persbureau Bloomberg. Er lopen nog tal van rechtszaken van gebruikers van de apparaten tegen het Nederlandse medisch-technologisch concern over gezondheidsschade. Ook is Philips momenteel met de Amerikaanse toezichthouder FDA in gesprek over de kwestie.
Sommige apparaten van Philips die patiënten met slaapapneu gebruikten om te kunnen slapen, bleken defect te zijn. Isolatieschuim in de machines kon afbrokkelen of chemische stoffen afgeven na contact met bepaalde schoonmaakmiddelen. Dit veroorzaakt mogelijk gezondheidsschade. Philips begon daarom twee jaar geleden met een terugroepactie.
Het concern stelde afgelopen zomer dat het overgrote deel van die apparaten inmiddels is vervangen. Jakobs geeft aan dat nu nog lastig is aan te geven hoe lang de afhandeling van alle juridische procedures gaat duren. "Maar normaal gesproken duurt dit vijf tot zeven jaar."
'Speculeren'
Eerder deze maand zei het bedrijf een akkoord te hebben bereikt over schadevergoedingen voor klanten in de VS die kapotte apparaten hadden. Het concern is bereid hen minstens 448 miljoen euro aan vergoedingen te betalen. Philips benadrukte dat de overeenkomst niet betekent dat het bedrijf toegeeft de fout in te zijn gegaan. Deze schikking gaat echter alleen over financiële schade van patiënten. Een woordvoerder van het bedrijf meldde dat er zo'n zeshonderd patiënten zijn in de VS die een claim hebben ingediend vanwege persoonlijk letsel.
Tot nu toe heeft Philips ongeveer 1 miljard euro opzij gezet voor het terugroepen van ongeveer 5,5 miljoen apparaten. Op hoeveel de rekening van de hele affaire voor Philips uiteindelijk gaat uitkomen, kan Jakobs nog niet zeggen. Hij weigert te "speculeren" over de totale kosten.
Klachten achtergehouden
Holly Froum, een analist van Bloomberg Intelligence, schat dat Philips mogelijk gedwongen zal worden om tussen de 2 miljard en 4,5 miljard dollar te betalen om alle claims vanwege persoonlijk letsel te schikken. Kenners van Citigroup gaan uit van een risico van ongeveer 5 miljard euro voor het bedrijf.
NRC bracht woensdag nog een onderzoek naar buiten waarin naar voren kwam dat Philips jarenlang duizenden klachten over zijn slaapapneu-apparaten zou hebben achtergehouden. Een woordvoerder van Philips vertelde de krant echter dat van de klachten eerder was "vastgesteld dat die niet gerapporteerd hoefden te worden".
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - Het Japanse chemiebedrijf Mitsubishi Gas Chemical (MGC) heeft de bouw van een fabriek in Rotterdam tijdelijk stilgelegd. De kosten zijn sterk opgelopen en het concern wil het project opnieuw beoordelen. Daarbij onderzoekt MGC ook of het nog zin heeft om door te gaan met de nieuwe fabriek.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft Dan Katz, een hooggeplaatste functionaris van het Amerikaanse ministerie van Financiën, voorgedragen voor de op een na hoogste positie bij het internationale instituut voor financiële stabiliteit. De benoeming van Katz als eerste plaatsvervangend directeur-generaal moet nog worden goedgekeurd door de bestuursraad van het IMF.
35 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Intel maakte donderdag een koerssprong van ruim 24 procent op de beurzen in New York. Beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat AI-chipbedrijf Nvidia 5 miljard dollar gaat investeren in Intel, in ruil voor aandelen. De twee chipbedrijven gaan onder meer samen chips ontwikkelen voor computers en datacenters.
1 uur geledenELLESBOROUGH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Britse premier Keir Starmer hebben hun technologiepact officieel ondertekend. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk spreken daarin af samen te werken aan onderzoek naar kunstmatige intelligentie, quantumcomputers en kernenergie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Hassett, de economisch adviseur van het Witte Huis en president Donald Trump, heeft de renteverlaging van de Federal Reserve verwelkomd als een "goede eerste stap". De Amerikaanse koepel van centrale banken verlaagde woensdag voor de eerste keer dit jaar de leenkosten in de Verenigde Staten, met een kwart procentpunt.
2 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Chipontwikkelaar Nvidia belegt 5 miljard dollar in aandelen van branchegenoot Intel. De twee bedrijven gaan ook samenwerken aan de ontwikkeling van producten die datacenters en pc's sneller laten werken, maakte Nvidia bekend.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG/RTR) - ExxonMobil schort 100 miljoen euro aan investeringen voor plasticrecyclingprojecten in Rotterdam en Antwerpen op. Het Amerikaanse olie- en gasconcern wil op de twee bestaande locaties jaarlijks 80.000 ton plasticafval verwerken. Maar het kan projecten van deze grootte volgens een topbestuurder niet hervatten zonder dat EU-regels worden aangepast.
3 uur geleden