Topman Philips: mogelijk nog 7 jaar bezig met slaapapneu-affaire
AMSTERDAM (ANP) - Philips is mogelijk nog zeven jaar bezig met de affaire rond defecte slaapapneu-apparaten, heeft topman Roy Jakobs gezegd in een interview bij financieel persbureau Bloomberg. Er lopen nog tal van rechtszaken van gebruikers van de apparaten tegen het Nederlandse medisch-technologisch concern over gezondheidsschade. Ook is Philips momenteel met de Amerikaanse toezichthouder FDA in gesprek over de kwestie.
Sommige apparaten van Philips die patiënten met slaapapneu gebruikten om te kunnen slapen, bleken defect te zijn. Isolatieschuim in de machines kon afbrokkelen of chemische stoffen afgeven na contact met bepaalde schoonmaakmiddelen. Dit veroorzaakt mogelijk gezondheidsschade. Philips begon daarom twee jaar geleden met een terugroepactie.
Het concern stelde afgelopen zomer dat het overgrote deel van die apparaten inmiddels is vervangen. Jakobs geeft aan dat nu nog lastig is aan te geven hoe lang de afhandeling van alle juridische procedures gaat duren. "Maar normaal gesproken duurt dit vijf tot zeven jaar."
'Speculeren'
Eerder deze maand zei het bedrijf een akkoord te hebben bereikt over schadevergoedingen voor klanten in de VS die kapotte apparaten hadden. Het concern is bereid hen minstens 448 miljoen euro aan vergoedingen te betalen. Philips benadrukte dat de overeenkomst niet betekent dat het bedrijf toegeeft de fout in te zijn gegaan. Deze schikking gaat echter alleen over financiële schade van patiënten. Een woordvoerder van het bedrijf meldde dat er zo'n zeshonderd patiënten zijn in de VS die een claim hebben ingediend vanwege persoonlijk letsel.
Tot nu toe heeft Philips ongeveer 1 miljard euro opzij gezet voor het terugroepen van ongeveer 5,5 miljoen apparaten. Op hoeveel de rekening van de hele affaire voor Philips uiteindelijk gaat uitkomen, kan Jakobs nog niet zeggen. Hij weigert te "speculeren" over de totale kosten.
Klachten achtergehouden
Holly Froum, een analist van Bloomberg Intelligence, schat dat Philips mogelijk gedwongen zal worden om tussen de 2 miljard en 4,5 miljard dollar te betalen om alle claims vanwege persoonlijk letsel te schikken. Kenners van Citigroup gaan uit van een risico van ongeveer 5 miljard euro voor het bedrijf.
NRC bracht woensdag nog een onderzoek naar buiten waarin naar voren kwam dat Philips jarenlang duizenden klachten over zijn slaapapneu-apparaten zou hebben achtergehouden. Een woordvoerder van Philips vertelde de krant echter dat van de klachten eerder was "vastgesteld dat die niet gerapporteerd hoefden te worden".
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Gezondheidsautoriteiten in Frankrijk onderzoeken het overlijden van een baby die babyvoeding van Nestlé had gedronken die deel uitmaakte van een grote terugroepactie. Het is nog niet duidelijk of de dood van het jonge kind te maken had met de voeding, benadrukt de organisatie tegenover persbureau AFP.
15 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is niet langer actief op socialemediaplatform X. Volgens de luchthaven is het bereik van X te beperkt, terwijl er zorgen zijn over een toename van desinformatie en haat op het platform.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Amsterdam en andere Europese steden zijn dinsdag lager gesloten. Op de markten overheersten zorgen over dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump richting Europese landen omdat hij Groenland wil inlijven. Maandag leidde dat ook al tot verliezen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De tijdelijke toezichthouders bij vakbond FNV zijn "tevreden" over de hoeveelheid en de kwaliteit van de kandidaten die zich hebben gemeld voor een nieuw bestuur. Dit meldt de woordvoerster van toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts.
5 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer vindt dat Trumps dreiging met importheffingen voor Europese landen "een passend gebruik van heffingen" is. Dat zei hij tijdens een paneldiscussie op het World Economic Forum (WEF) in Davos. De Amerikaanse president maakte eerder bekend dat hij een importheffing wil opleggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat eiland, dat bij Denemarken hoort, wil hij annexeren.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Hooggerechtshof in de Verenigde Staten heeft opnieuw geen oordeel geveld over de importheffingen van president Donald Trump. De eerstvolgende mogelijke datum voor een uitspraak van de hoogste rechtbank van het land is 20 februari.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag hard omlaag. Ook Amerikaanse beleggers reageerden geschokt op de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Europa. De Europese markten lieten maandag al flinke verliezen zien na het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om een aantal Europese landen, waaronder Nederland, te straffen met een extra importheffing vanwege hun steun aan Groenland. Wall Street was op die dag gesloten vanwege Martin Luther King Day.
6 uur geleden