Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman noemt schone staalproductie Tata moeilijk zonder subsidie

Topman noemt schone staalproductie Tata moeilijk zonder subsidie

AMSTERDAM (ANP) - Zonder steun van de Nederlandse overheid wordt de overgang van Tata Steel in IJmuiden naar schone staalproductie moeilijk. Dat zei topman Hans van den Berg van Tata Steel Nederland tijdens een debat in De Balie over de toekomst van het staalbedrijf. Die gewenste steun zou richting de 1 miljard euro gaan. Het debat werd kort onderbroken door klimaatactivisten van Greenpeace die willen dat de "ziekmakende delen" van het voormalige Hoogovens per direct dichtgaan. Na een korte speech gaven ze bloemen aan de aanwezigen. Alleen Van den Berg kreeg een zwarte tulp.

Ondanks de noodzaak van een forse subsidie is Tata Steel niet 'technisch failliet', bezwoer Van den Berg. "Tata steekt ook heel veel geld in de vergroening. Als we geen geld van de overheid krijgen zullen we op zoek moeten naar een ander plan." Maar de onderhandelingen lopen nog, benadrukte Van den Berg ook. "Het is een heel complexe transitie."

In een lijsttrekkersdebat voor de Provinciale Staten van Noord-Holland dat volgde ging vooral veel aandacht uit naar de milieuvergunning van Tata en de dreiging dat Kooksgasfabriek 2, waarmee Tata de uitstootregels herhaaldelijk overtreedt, moet sluiten. Dat staat volgens Tata in 2029 gepland. "Maar als hij eerder dicht kan, zal ik dat zeker doen", aldus Van den Berg. De topman stelt dat kooks, de speciale steenkool waarop staalfabrieken draaien, ook kunnen worden ingevoerd. "Maar dat is veel duurder. We hebben onze eigen kooksfabriek nodig om de overstap naar groen staal te kunnen financieren."

Zorgen

Van den Berg benadrukte dan ook dat zijn bedrijf tot de sluiting nog miljoenen blijft investeren in de kooksfabriek. "We doen er alles aan om de uitstoot zo veel mogelijk te beperken."

Dat het vertrouwen van burgers in Tata Steel een dieptepunt heeft bereikt, trekt Van den Berg zich aan. "Ik snap de zorgen. Wat ik kan doen is alles in het werk stellen om de emissies zo laag mogelijk te krijgen. Dat is de weg die gekozen is." Maar misschien is die weg wel te laat ingezet, geeft de topman van de Nederlandse staalfabriek toe. "De maatschappelijke normen zijn razendsnel aan het veranderen, maar we zijn zelf ook te traag geweest. We hadden proactiever kunnen zijn."

Greenpeace was niet de enige klimaatgroepering die het debat over Tata aangreep om te protesteren. Buiten het debatcentrum bij het Leidseplein in Amsterdam voerde ook Extinction Rebellion actie.

Meer uit Financieel

Zelfrijdende software Tesla toegelaten op openbare weg Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.

8 uur geleden
Einde winstreeks Wall Street, olieprijzen wel omlaag

NEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.

10 uur geleden
KLM vliegt tot in juni niet naar Dubai

AMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.

10 uur geleden
NAM begint met werkzaamheden voor hervatten gaswinning Warffum

ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.

11 uur geleden
Kerstman mag van regering-Trump fooi aftrekken van belastingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.

11 uur geleden
Amsterdamse beurs gaat met winst het weekend in

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.

14 uur geleden
Nederland maakt ook bezwaar tegen beloning AF-KLM-baas Smith

DEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.

14 uur geleden