Topman noemt schone staalproductie Tata moeilijk zonder subsidie
AMSTERDAM (ANP) - Zonder steun van de Nederlandse overheid wordt de overgang van Tata Steel in IJmuiden naar schone staalproductie moeilijk. Dat zei topman Hans van den Berg van Tata Steel Nederland tijdens een debat in De Balie over de toekomst van het staalbedrijf. Die gewenste steun zou richting de 1 miljard euro gaan. Het debat werd kort onderbroken door klimaatactivisten van Greenpeace die willen dat de "ziekmakende delen" van het voormalige Hoogovens per direct dichtgaan. Na een korte speech gaven ze bloemen aan de aanwezigen. Alleen Van den Berg kreeg een zwarte tulp.
Ondanks de noodzaak van een forse subsidie is Tata Steel niet 'technisch failliet', bezwoer Van den Berg. "Tata steekt ook heel veel geld in de vergroening. Als we geen geld van de overheid krijgen zullen we op zoek moeten naar een ander plan." Maar de onderhandelingen lopen nog, benadrukte Van den Berg ook. "Het is een heel complexe transitie."
In een lijsttrekkersdebat voor de Provinciale Staten van Noord-Holland dat volgde ging vooral veel aandacht uit naar de milieuvergunning van Tata en de dreiging dat Kooksgasfabriek 2, waarmee Tata de uitstootregels herhaaldelijk overtreedt, moet sluiten. Dat staat volgens Tata in 2029 gepland. "Maar als hij eerder dicht kan, zal ik dat zeker doen", aldus Van den Berg. De topman stelt dat kooks, de speciale steenkool waarop staalfabrieken draaien, ook kunnen worden ingevoerd. "Maar dat is veel duurder. We hebben onze eigen kooksfabriek nodig om de overstap naar groen staal te kunnen financieren."
Zorgen
Van den Berg benadrukte dan ook dat zijn bedrijf tot de sluiting nog miljoenen blijft investeren in de kooksfabriek. "We doen er alles aan om de uitstoot zo veel mogelijk te beperken."
Dat het vertrouwen van burgers in Tata Steel een dieptepunt heeft bereikt, trekt Van den Berg zich aan. "Ik snap de zorgen. Wat ik kan doen is alles in het werk stellen om de emissies zo laag mogelijk te krijgen. Dat is de weg die gekozen is." Maar misschien is die weg wel te laat ingezet, geeft de topman van de Nederlandse staalfabriek toe. "De maatschappelijke normen zijn razendsnel aan het veranderen, maar we zijn zelf ook te traag geweest. We hadden proactiever kunnen zijn."
Greenpeace was niet de enige klimaatgroepering die het debat over Tata aangreep om te protesteren. Buiten het debatcentrum bij het Leidseplein in Amsterdam voerde ook Extinction Rebellion actie.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Hackers hebben vorig jaar voor 2,9 miljard dollar (ongeveer 2,5 miljard euro) aan cryptomunten gestolen. Dat meldt marktanalysebureau Finbold op basis van gegevens van cryptobeveiligingsbedrijf SlowMist.
3 minuten geledenOIRSCHOT (ANP) - Ook pakketbezorger DPD ondervindt hinder van het winterse weer. De opgelopen achterstand is niet meteen verdwenen als de sneeuw weg is, zo waarschuwt een woordvoerder. Een extra bezorging op zondag moet dat wel versnellen.
14 minuten geledenNÜRNBERG (ANP/DPA) - De Duitse werkloosheid is in december gestegen naar het hoogste niveau in vijftien jaar. Volgens het Bundesagentur für Arbeit (BA) in Nürnberg zaten er 2,9 miljoen Duitsers werkloos thuis. Dat waren er 23.000 meer dan in de voorgaande maand.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Verzekeraars krijgen meer schademeldingen binnen door het winterse weer. Het gaat bijvoorbeeld om auto's en bedrijfswagens die van de weg glijden. De verwachting is dat er ook meer meldingen van lekkages binnenkomen als de sneeuw smelt.
57 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport waarschuwt reizigers nu ook voor annuleringen en eventuele vertragingen als gevolg van de winterse weersomstandigheden. Voor de rest van de dag is een maximum ingesteld van vier binnenkomende vluchten per uur. Het aantal annuleringen is nog op twee handen te tellen, maar dit aantal kan volgens een woordvoerder nog oplopen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelheid waarmee PostNL woensdag bezorgt verschilt sterk per regio. "In sommige gebieden zijn wegen slecht begaanbaar of tijdelijk onbegaanbaar", stelt een woordvoerder.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musks chatbot Grok genereert ongeveer 6700 afbeeldingen per uur van mensen die, zonder hun toestemming, door AI zijn uitgekleed. Dat blijkt uit onderzoek van een deepfake-onderzoeker. De vijf websites die daarna het meest worden gebruikt voor dergelijke verzoeken, genereren gemiddeld 79 beelden per uur.
1 uur geleden