
Topman IEA: wereldwijde energiecrisis kan nog erger worden
SYDNEY (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde energiecrisis, met de sterk gestegen prijzen voor olie en gas als gevolg van de oorlog in Oekraïne, kan nog erger worden. Daarvoor waarschuwde topman Fatih Birol van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) op een energieconferentie in Sydney. Hij zei dat de wereld nog nooit een dergelijke energiecrisis heeft meegemaakt wat betreft omvang en complexiteit. En het ergste kan volgens Birol dus nog komen en kan de hele wereld raken.
Vanwege de verstoringen van de Russische leveringen van fossiele brandstoffen zijn de prijzen van olie en gas flink opgelopen. Daardoor wordt de inflatie aangewakkerd en staat de koopkracht van huishoudens zwaar onder druk. In verschillende landen waaronder Sri Lanka hebben die sterk gestegen prijzen samen met economische problemen zelfs geleid tot grote sociale onrust. Volgens Birol kan Europa het komende winter heel lastig gaan krijgen vanwege mogelijke tekorten aan gas, nu Rusland de gaskraan volledig dicht zou kunnen draaien. Hij zei hier erg bezorgd over te zijn en vreest dat dit wereldwijde gevolgen kan gaan krijgen. Birol verklaarde dat de energiecrisis wel een aanjager kan zijn voor de overstap naar duurzame energiebronnen.
De Amerikaanse energieminister Jennifer Granholm verklaarde op het forum dat de oorlog in Oekraïne heeft aangetoond dat het belangrijk is dat wordt overgestapt op alternatieve energiebronnen om de afhankelijkheid van Russische fossiele brandstoffen tegen te gaan. Volgens Granholm zou een wereldwijde transitie naar duurzame energie een soort belangrijk vredesplan kunnen betekenen. "We willen en moeten naar schone energie", aldus de minister.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, heeft in het afgelopen kwartaal flink hogere resultaten behaald. Dat maakte Meta na het slot van de beurshandel in New York bekend.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen gesloten. Beleggers op Wall Street verwerkten het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente opnieuw onveranderd te laten, ondanks herhaalde oproepen van president Donald Trump voor een verlaging. Daarnaast waren er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van Starbucks, Booking Holdings en Harley-Davidson.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten opnieuw onveranderd gelaten. Bij de vorige vier rentebesluiten hield de Fed de leenkosten ook al ongewijzigd. Het besluit zal naar verwachting opnieuw een stortvloed van kritiek opleveren van de Amerikaanse president Donald Trump die de centrale bank herhaaldelijk heeft opgeroepen om de rente te verlagen.
4 uur geledenTURIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Indiase Tata Motors neemt de Italiaanse truck- en bussenbouwer Iveco over voor in totaal 3,8 miljard euro. Daarnaast verkoopt het in Turijn gevestigde Iveco zijn activiteiten met militaire voertuigen aan het Italiaanse defensiebedrijf Leonardo voor 1,7 miljard euro.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault heeft een nieuwe topman benoemd na het onverwachte vertrek van de vorige bestuursvoorzitter. François Provost, het hoofd van de inkoopactiviteiten van het bedrijf, gaat nu de hoogste functie bij Renault bekleden. Hij werd eerder al genoemd als een van de kandidaten voor de topfunctie.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Airbus heeft in de eerste helft van dit jaar minder nieuwe vliegtuigen aan klanten geleverd dan vorig jaar. De Europese vliegtuigbouwer kampt onder meer met beperkingen in de productiecapaciteit bij de A320-toestellen door vertragingen bij motorleveringen. De A320-vliegtuigen zijn de bestverkopende toestellen van Airbus.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het UWV krijgt veel meer tijd om te beslissen in zaken waarin een medisch advies van een verzekeringsarts noodzakelijk is. Dat heeft de rechter in Rotterdam geoordeeld in drie zaken.
8 uur geleden