Topman Heijmans: goedkeuren stikstofwet goed voor woningmarkt
ROSMALEN (ANP) - De stikstofwet, die momenteel bij de Eerste Kamer ligt, moet zo snel mogelijk goedgekeurd worden. Met die oproep komt topman Ton Hillen van het bouwbedrijf Heijmans. Het aannemen van de wet is volgens Hillen van belang om verder te kunnen met het bouwen van extra huizen op de woningmarkt.
"Aan de stikstofwet hangt ook een subsidie van 500 miljoen euro waardoor we maatregelen kunnen nemen om de woningmarkt verder te verduurzamen", legt Hillen uit bij de presentatie van de jaarcijfers over 2020. "Ik hoop dat er snel een besluit komt dat de stikstofwet wordt goedgekeurd." Door een besluit van de Raad van State uit 2019 kwamen veel bouwprojecten in het gedrang door de maximale hoeveelheid stikstof die mag worden uitgestoten. Dat bemoeilijkt de ambities van het kabinet om tegen 2030 circa 1 miljoen huizen te bouwen.
Hillen herhaalde nog eens zijn eerdere wens voor een minister voor woningbouw in een komend kabinet. "Ik ben blij dat het onderwerp in de verkiezingsprogramma's landt." Hillen wil behalve regie op het bouwen van huizen ook een subsidiëring voor jongeren om een eerste huis te kunnen kopen, zoals dat in het verleden het geval was.
Oud en jong bouwen
Volgens Hillen moet er zowel voor oud als jong gebouwd worden, omdat dat de doorstroming op de woningmarkt ten goede komt. Daarnaast zou de overheid ook moeten kijken naar de leencapaciteit voor jongeren. "Ik snap dat er gezegd wordt: we moeten niet teveel lenen. Maar ik kwam uit de tijd dat er nog een basisbeurs was. Nu hebben jongeren een leenbeurs. Als je vervolgens een hypotheek wilt, heeft dat een grote invloed op hun leencapaciteit."
Het aanbod aan te koop staande huizen is de laatste tijd flink geslonken, terwijl er nog wel veel mensen willen verhuizen. Ook zijn de hypotheekrentes nog altijd erg laag. Daardoor bieden kopers flink tegen elkaar op en hebben starters grote moeite om nog een huis te bemachtigen. Kenners roepen al langer dat er eigenlijk veel meer huizen bijgebouwd moeten worden.
De woningmarkt is volgens de topman van Heijmans ook gebaat bij meer plannen en locaties om te bouwen, het prefabriceren van huizen uit beton of bouwen met andere materialen zoals hout. Daarnaast zou het minder stapelen van eisen voor woningen en het "dimmen van de architectonische ambities" ervoor kunnen zorgen dat ook jongeren een huis kunnen kopen, denkt Hillen.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
2 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
6 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
8 uur geleden