Topjudo moet doorstart maken met directeur uit eigen sport
ARNHEM (ANP) - Judo Bond Nederland (JBN) moet een directeur topsport krijgen die met een nieuw topsportbeleid weer voor succes zorgt bij de Olympische Spelen van Los Angeles (2028) en Brisbane (2032). Dat stelt tijdelijk directeur topsport Anthonie Wurth in een op Papendal gepresenteerd adviesrapport voor de bond.
De directeur moet de drijvende kracht worden achter het nieuwe topsportprogramma. Daarom is het volgens Wurth essentieel dat die uit de judowereld komt en ruime ervaring heeft binnen het internationale topjudo.
Wurth, zelf oud-judoka, is momenteel de tijdelijke vervanger van de in oktober vertrokken Gijs Ronnes, die afkomstig was uit het beachvolleybal. In de nasleep van de teleurstellend verlopen Olympische Spelen van Parijs 2024 waarin de judoka's voor het eerst sinds de Spelen van 1984 geen enkele medaille wisten te veroveren, liet de bond al weten dat er gekeken wordt naar "een ontwikkeling waarbij een andere directeur topsport" past.
Groot verschil
Wurth stelt in het advies dat de individuele judoka's centraal staan en niet het programma. Dat betekent dat de judoka's gestimuleerd worden om "zelf verantwoordelijkheid te nemen voor hun ontwikkeling". Het grootste verschil is dat ze daarbij een team om zich heen krijgen en niet meer één eigen coach. "Uiteraard is er een vast aanspreekpunt, maar er staat een heel team van experts klaar om de judoka optimaal te begeleiden", legt hij de verandering uit. "Daarnaast voorkomen we zo situaties dat door het vertrek van een coach judoka's ineens zonder coach zitten, zoals dit najaar gebeurde."
Papendal blijft in het nieuwe systeem de centrale trainingsplek. "Maar er komt een nieuwe invulling aan de centralisatie", zegt Wurth. "Daarnaast was al bekend dat de groep kleiner moet worden." De uitstroom van judoka's uit Papendal, die is opgeschort totdat de nieuwe directeur er is, moet volgens hem wel met een menselijke kant gebeuren. Het hoeft volgens hem ook geenszins einde carrière te zijn.
Onder de directeur topsport moet een sporttechnische driehoek met drie bondscoaches komen, waarbij twee verantwoordelijk zijn voor de sporters die als belangrijkste doel hebben het winnen van medailles op de Olympische Spelen van Los Angeles. De derde richt zich op de progressie van judoka's en de lange termijn richting de Spelen van Brisbane. Zelf had Wurth al aangegeven niet de functie te gaan vervullen. De judobond wil volgende week de nieuwe directeur bekendmaken.
Meer uit Sport
BARCELONA (ANP) - Eder Sarabia is de nieuwe trainer van Espanyol. De Spanjaard is de opvolger van zijn landgenoot Manolo González, die dinsdag na een nederlaag tegen vierdeklasser Sestao River (4-3) in het bekertoernooi werd ontslagen.
1 uur geledenDEVENTER (ANP) - Marjan Olfers, hoogleraar Sport en Recht aan de Vrije Universiteit Amsterdam, gaat met haar onderzoeksbureau Verinorm het onafhankelijke onderzoek naar de cultuur binnen wielerploeg Picnic PostNL leiden. Dat bevestigt een woordvoerder van Picnic PostNL na berichtgeving van de NOS.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De Mexicaanse Formule 1-coureur Sergio Pérez (36) blijft langer voor Cadillac rijden. Hij heeft een contract tot 2029 getekend bij het Amerikaanse team. Dat heeft het team woensdag bekendgemaakt. Pérez was eerder teamgenoot van Max Verstappen bij Red Bull Racing.
4 uur geledenWENEN (ANP) - Tennisser Tallon Griekspoor staat in de tweede ronde van het ATP-500-toernooi van Wenen. De 30-jarige Nederlander zette woensdag in de Oostenrijkse hoofdstad zijn opmars door met een knappe overwinning in drie sets op de Amerikaan Brandon Nakashima: 6-1 4-6 7-6 (2). Griekspoor speelt nu tegen Alexander Zverev, de Duitse nummer 2 van de wereldranglijst.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Tennisser Jesper de Jong laat zich in november opereren vanwege een achillespeesblessure en mist daardoor de eerste maanden van het komende tennisseizoen. Dat schrijft de 26-jarige nummer 102 van de wereldranglijst op sociale media. De Jong wordt op 17 november geopereerd en verwacht begin april zijn rentree te maken.
9 uur geledenTAMPA (ANP) - De honkballers van de Tampa Bay Rays hebben de hoop op het eerste kampioenschap in de clubgeschiedenis levend gehouden. Het team van de Nederlandse international Richie Palacios (29) won in de nacht van dinsdag op woensdag het vierde duel in de World Series in eigen huis met 4-3 van de Milwaukee Brewers. De stand is daarmee 3-1 in het voordeel van de Brewers, die onder leiding staan van oud-bondscoach Pat Murphy (67). De volgende wedstrijd is in de nacht van woensdag op donderdag in Tampa.
14 uur geledenWENEN (ANP) - De Spanjaard Carlos Alcaraz staat in de tweede ronde van het tennistoernooi in Wenen. De nummer 3 van de wereld won in de Oostenrijkse hoofdstad in twee sets van de Rus Karen Chatsjanov: 6-4 7-6 (5).
1 dag geleden