
Topbestuurders Ford en GM boos over uitbreiding autostaking
DETROIT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De hoogste bestuurders van de Amerikaanse autobedrijven Ford Motor en General Motors (GM) zijn boos op autovakbond UAW nu een grote staking is uitgebreid. Vrijdag werd bekend dat nog meer werknemers van autofabrieken van Ford en GM in de Verenigde Staten het werk neerleggen. De staking is inmiddels de derde week ingegaan en er lijkt geen einde in zicht.
Zo zei bestuursvoorzitter Mary Barra van GM dat de UAW niet echt tot een akkoord wil komen en dat de staking de toekomst van het autobedrijf in gevaar brengt. Ook zei ze dat UAW-voorzitter Shawn Fain met de actie vooral zichzelf in de kijker wil spelen.
Topman Jim Farley van Ford stelde dat de UAW met de staking autobouwers wil gijzelen en dat de eisen van de bond zeer negatieve gevolgen voor de auto-industrie kunnen hebben. Ook zei hij dat banen bij toeleveranciers in gevaar komen.
Loonsverhogingen
Vrijdag sloten nog eens 7000 werknemers van twee fabrieken van Ford en GM zich aan bij de staking. De UAW zag af van een uitbreiding van de staking bij Chrysler-moederconcern Stellantis omdat daar de onderhandelingen voorspoediger zouden verlopen. Er doen nu ongeveer 25.000 werknemers van de drie autobedrijven bij tientallen fabrieken mee aan de staking.
De UAW en de autobouwers liggen overhoop over loonsverhogingen en andere arbeidsvoorwaarden. De vakbond wil dat de fabrieksmedewerkers 40 procent meer betaald krijgen. De bedrijven, die bekend staan als The Big Three uit Detroit, bieden iets meer dan 20 procent en zonder de door de UAW geëiste secundaire arbeidsvoorwaarden. Dinsdag bezocht president Joe Biden Detroit. Hij liet toen weten de eisen van de vakbond te steunen.
Meer uit Financieel
EPE (ANP) - Wibra heeft een goed jaar achter de rug. De Nederlandse budgetwinkelketen zag de inkomsten vorig jaar naar recordhoogte stijgen en opende tientallen nieuwe winkels. Het concern speelt naar eigen zeggen in op de "groeiende vraag naar toegankelijke, betaalbare winkels".
59 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - China neemt maatregelen tegen vermeende dumpingpraktijken van Europese brandy, voornamelijk cognac uit Frankrijk. Na maandenlang onderzoek hebben de Chinese autoriteiten besloten voor een periode van vijf jaar invoerheffingen tot 34,9 procent op te leggen. Deze gaan zaterdag in. Grote cognacproducenten als Rémy Cointreau, Pernod Ricard en Hennessy krijgen evenwel een vrijstelling.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het grote Amerikaanse levensmiddelenconcern Mondelēz, bekend van merken als Milka, Toblerone, Oreo, Côte d'Or en Cadbury, wil dat de invoering van de Europese ontbossingswet opnieuw met een jaar wordt uitgesteld. Het bedrijf steunt volgens Massimiliano Di Domenico, vicepresident bedrijfs- en overheidszaken van Mondelēz, de EU-ontbossingswet, maar dringt er bij beleidsmakers op aan rekening te houden met de "realiteit".
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Medewerkers van bijvoorbeeld KLM hoeven niet te vrezen voor hun baan door de overname van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS. Volgens topman Ben Smith van Air France-KLM streeft het luchtvaartconcern juist naar verdere groei met de toevoeging van SAS.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) is begonnen met een strafrechtelijk onderzoek naar "een groothandel in onder meer scheepsbenodigdheden in de omgeving van Rotterdam". Het bedrijf zou goederen en diensten hebben geleverd die in strijd zijn met Europese sancties tegen Rusland. De dienst zegt niet om welk bedrijf het precies gaat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omlaag, na de winstbeurt een dag eerder. Beleggers deden het rustig aan door het naderen van de deadline voor de invoering van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het aantal toeristische trips wereldwijd blijft de komende jaren naar verwachting sterk groeien. Dat meldt het World Economic Forum op basis van een nieuw rapport. De reisindustrie zal tegen 2034 naar verwachting 30 miljard reizen verwerken, tegen ongeveer 21 miljard reizen vorig jaar.
4 uur geleden