Topberaad leiders Kosovo en Servië in Brussel
BRUSSEL (ANP) - Premier Avdullah Hoti van Kosovo en de president van Servië Aleksandar Vucic komen zondag in Brussel bijeen voor beraad over het slepende conflict rond Kosovo, dat door veel westerse landen inclusief Nederland als onafhankelijk land is erkend. De ontmoeting vindt plaats onder toeziend oog van EU-buitenlandchef Josep Borrell en is bedoeld om de dialoog tussen Servië en Kosovo weer op gang te brengen, heeft de Europese Commissie bekendgemaakt.
Het is voor het eerst sinds november 2018 dat de leiders elkaar onder toezicht van de EU over de zaak spreken. Op de bijeenkomst komen alle onopgeloste kwesties aan de orde, aldus de woordvoerder van Borrell en "worden de discussies en het werk hervat om een uitgebreide en juridisch bindende overeenkomst te bereiken over de normalisering van de betrekkingen tussen Servië en Kosovo".
Westerse mogendheden dwongen in de oorlog om Kosovo (1998-1999) met zware bombardementen op Servië de aftocht van Servische troepen uit het etnisch in meerderheid Albanese Kosovo.
Aangeklaagd
De president van Kosovo, Hashim Thaci, is inmiddels aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid door een speciaal Kosovotribunaal dat in 2015 is opgericht en in Den Haag is gevestigd. Thaci zou als kopstuk van het Kosovaarse Bevrijdingsleger (UÇK) verantwoordelijk zijn geweest voor gruwelen die tegen Serviërs zijn gepleegd. De beschuldigingen aan het adres van Thaci leidden ertoe dat een topconferentie die het Witte Huis belegde voor een oplossing voor Kosovo 27 juni niet is doorgegaan.
Servië beschouwt Kosovo als een onderdeel van Servië en als bakermat van de Servische natie en Servisch-orthodoxe kerk. De Servische autonome provincie Kosovo en de regio Metohija werden in 1999 losgemaakt van Servië door toedoen van westerse mogendheden en militair ingrijpen van de NAVO. Zij stelden daarbij de Albanese meerderheid in Kosovo van Servische onderdrukking te bevrijden. Het straatarme Kosovo werd in 2008 officieel onafhankelijk, wat door een groot aantal landen inclusief Nederland wordt erkend.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is zondag aangekomen in Kyiv voor overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij wordt vergezeld door topbestuurders van Duitse defensiebedrijven.
46 minuten geledenRIGA (ANP/RTR) - De centrumpartij United List van de Letse premier Andris Kulbergs heeft de parlementsverkiezingen van zaterdag met ruime voorsprong gewonnen. Na telling van 88 procent van de stemmen kreeg de pro-Oekraïense partij 36,6 procent van de stemmen.
50 minuten geledenBARCELONA (ANP) - Zwaar noodweer heeft in Catalonië in de nacht van zaterdag op zondag tot overstromingen en grote verkeersproblemen geleid. Straten in en rond Barcelona liepen onder water en wegen werden afgesloten, melden Spaanse media, waaronder El País.
1 uur geledenITHACA (ANP) - De rector van Cornell University heeft maatregelen beloofd na de ophef over de vermeende groepsverkrachting van een studente in 2024. "Dit zal geen moment zijn dat zomaar voorbijgaat", zei Michael Kotlikoff zaterdag in een videoboodschap van acht minuten.
1 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Jemenitische strijdkrachten van de internationaal erkende regering hebben aanvallen uitgevoerd op de Houthi's in de hoofdstad Sanaa en de noordelijke provincie Saada. Dat meldde een woordvoerder van de strijdkrachten in de nacht van zaterdag op zondag.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben twee leden van de Iraanse delegatie bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het land uitgezet. Ze waren ondanks een bevel om te vertrekken in de VS gebleven, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft zaterdag geprobeerd de leider van Hamas in Gaza te doden met een luchtaanval op een appartement. Volgens lokale functionarissen stierven vijf mensen door de aanval. Het is onduidelijk of Hamaskopstuk Ali al-Amoudi nog leeft.
9 uur geleden