TNO: minder gas opgepompt dan verwacht, meer investeringen nodig
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vorig jaar een stuk minder gas opgepompt dan de bedoeling was. Volgens onderzoek van TNO viel de gasproductie 8 procent lager uit dan verwacht. Ook de toekomstige jaarlijkse productie valt waarschijnlijk lager uit dan voorzien. Nederland wordt hierdoor nog afhankelijker van aardgas uit het buitenland, waardoor de gasprijs verder omhooggaat.
Een mogelijke oorzaak is dat Nederland minder aantrekkelijk is geworden voor investeringen van de olie- en gasindustrie door aanvullende belastingen. Ook zijn er mogelijk minder nieuwe projecten door "maatschappelijke weerstand tegen gaswinning" op land en op zee. "Daarbij is er weinig politiek draagvlak voor gaswinning", stelt René Peters, directeur gastechnologie bij de onderzoeksinstelling.
Volgens TNO bedroeg de gasproductie vorig jaar 11 miljard kubieke meter, terwijl gasbedrijven 12 miljard hadden verwacht. Daarbij hebben de gasproducenten de verwachte resterende gasproductie uit aangetoonde velden over de komende jaren met 24 miljard kubieke meter naar beneden bijgesteld. De gasvoorraad over het afgelopen jaar daalde van 131 naar 97 miljard kubieke meter.
Acht putten
De overheid kwam vorig jaar met een plan om meer gas te winnen in de Noordzee om het gemis van de Russische gasimport te compenseren. "De verwachting was dat het aantal boringen om nieuwe gasvelden te vinden fors zou stijgen, maar dit is uitgebleven. Om de beoogde versnelling te bereiken zijn acht putten per jaar nodig en dus investeringen in nieuwe gasprojecten", concludeert TNO.
Volgens Peters komt er van het versnellingsplan weinig terecht. "We zien weinig activiteiten bij zowel de olie- en gasbedrijven als bij de overheid om de gaswinning te versnellen. Er worden minder boringen gedaan dan nodig is."
Afhankelijk van import
Historisch werd er volgens hem altijd jaarlijks zo'n 1 miljard euro geïnvesteerd in de Noordzee. "Maar dat is de laatste jaren al lang niet meer zo. Dat is nu gedaald tot een paar honderd miljoen", stelt de directeur.
Nederland is nu voor 70 procent afhankelijk van import. Naar verwachting loopt dit over tien jaar op tot tussen de 80 en 90 procent.
Een belangrijk nadeel hiervan is dat de inkomsten uit gaswinning voor de overheid dalen. "Er moet meer geld uitgegeven worden om gas te importeren en we verliezen hiermee werkgelegenheid." Ook is het slechter voor het klimaat. "De C02-uitstoot van geïmporteerd gas is zo'n 30 procent hoger dan gas uit de Noordzee. Dat komt mede doordat het over grote afstanden vervoerd moet worden en vloeibaar gemaakt moet worden", aldus Peters.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
6 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
9 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
10 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
1 dag geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
1 dag geleden