Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

TNO: minder gas opgepompt dan verwacht, meer investeringen nodig

TNO: minder gas opgepompt dan verwacht, meer investeringen nodig

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vorig jaar een stuk minder gas opgepompt dan de bedoeling was. Volgens onderzoek van TNO viel de gasproductie 8 procent lager uit dan verwacht. Ook de toekomstige jaarlijkse productie valt waarschijnlijk lager uit dan voorzien. Nederland wordt hierdoor nog afhankelijker van aardgas uit het buitenland, waardoor de gasprijs verder omhooggaat.

Een mogelijke oorzaak is dat Nederland minder aantrekkelijk is geworden voor investeringen van de olie- en gasindustrie door aanvullende belastingen. Ook zijn er mogelijk minder nieuwe projecten door "maatschappelijke weerstand tegen gaswinning" op land en op zee. "Daarbij is er weinig politiek draagvlak voor gaswinning", stelt René Peters, directeur gastechnologie bij de onderzoeksinstelling.

Volgens TNO bedroeg de gasproductie vorig jaar 11 miljard kubieke meter, terwijl gasbedrijven 12 miljard hadden verwacht. Daarbij hebben de gasproducenten de verwachte resterende gasproductie uit aangetoonde velden over de komende jaren met 24 miljard kubieke meter naar beneden bijgesteld. De gasvoorraad over het afgelopen jaar daalde van 131 naar 97 miljard kubieke meter.

Acht putten

De overheid kwam vorig jaar met een plan om meer gas te winnen in de Noordzee om het gemis van de Russische gasimport te compenseren. "De verwachting was dat het aantal boringen om nieuwe gasvelden te vinden fors zou stijgen, maar dit is uitgebleven. Om de beoogde versnelling te bereiken zijn acht putten per jaar nodig en dus investeringen in nieuwe gasprojecten", concludeert TNO.

Volgens Peters komt er van het versnellingsplan weinig terecht. "We zien weinig activiteiten bij zowel de olie- en gasbedrijven als bij de overheid om de gaswinning te versnellen. Er worden minder boringen gedaan dan nodig is."

Afhankelijk van import

Historisch werd er volgens hem altijd jaarlijks zo'n 1 miljard euro geïnvesteerd in de Noordzee. "Maar dat is de laatste jaren al lang niet meer zo. Dat is nu gedaald tot een paar honderd miljoen", stelt de directeur.

Nederland is nu voor 70 procent afhankelijk van import. Naar verwachting loopt dit over tien jaar op tot tussen de 80 en 90 procent.

Een belangrijk nadeel hiervan is dat de inkomsten uit gaswinning voor de overheid dalen. "Er moet meer geld uitgegeven worden om gas te importeren en we verliezen hiermee werkgelegenheid." Ook is het slechter voor het klimaat. "De C02-uitstoot van geïmporteerd gas is zo'n 30 procent hoger dan gas uit de Noordzee. Dat komt mede doordat het over grote afstanden vervoerd moet worden en vloeibaar gemaakt moet worden", aldus Peters.

Meer uit Financieel

Haven Antwerpen: eerste gereinigde schepen na olielek vertrokken

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.

3 uur geleden
Ierse politie ontruimt centrum Dublin na brandstofprotesten

DUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.

5 uur geleden
Iran: grootste deel raffinagecapaciteit binnen 2 maanden hersteld

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.

6 uur geleden
Saudi-Arabië: capaciteit belangrijke oliepijpleiding hersteld

RIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.

7 uur geleden
IMF-bestuurder steunt afwachtende koers kabinet rond energiesteun

WASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.

8 uur geleden
Lufthansa-piloten gaan maandag en dinsdag staken

BERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.

23 uur geleden
Meeste Ierse tankstations mogelijk leeg na aanhoudende blokkades

DUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.

1 dag geleden