TNO: minder gas opgepompt dan verwacht, meer investeringen nodig
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vorig jaar een stuk minder gas opgepompt dan de bedoeling was. Volgens onderzoek van TNO viel de gasproductie 8 procent lager uit dan verwacht. Ook de toekomstige jaarlijkse productie valt waarschijnlijk lager uit dan voorzien. Nederland wordt hierdoor nog afhankelijker van aardgas uit het buitenland, waardoor de gasprijs verder omhooggaat.
Een mogelijke oorzaak is dat Nederland minder aantrekkelijk is geworden voor investeringen van de olie- en gasindustrie door aanvullende belastingen. Ook zijn er mogelijk minder nieuwe projecten door "maatschappelijke weerstand tegen gaswinning" op land en op zee. "Daarbij is er weinig politiek draagvlak voor gaswinning", stelt René Peters, directeur gastechnologie bij de onderzoeksinstelling.
Volgens TNO bedroeg de gasproductie vorig jaar 11 miljard kubieke meter, terwijl gasbedrijven 12 miljard hadden verwacht. Daarbij hebben de gasproducenten de verwachte resterende gasproductie uit aangetoonde velden over de komende jaren met 24 miljard kubieke meter naar beneden bijgesteld. De gasvoorraad over het afgelopen jaar daalde van 131 naar 97 miljard kubieke meter.
Acht putten
De overheid kwam vorig jaar met een plan om meer gas te winnen in de Noordzee om het gemis van de Russische gasimport te compenseren. "De verwachting was dat het aantal boringen om nieuwe gasvelden te vinden fors zou stijgen, maar dit is uitgebleven. Om de beoogde versnelling te bereiken zijn acht putten per jaar nodig en dus investeringen in nieuwe gasprojecten", concludeert TNO.
Volgens Peters komt er van het versnellingsplan weinig terecht. "We zien weinig activiteiten bij zowel de olie- en gasbedrijven als bij de overheid om de gaswinning te versnellen. Er worden minder boringen gedaan dan nodig is."
Afhankelijk van import
Historisch werd er volgens hem altijd jaarlijks zo'n 1 miljard euro geïnvesteerd in de Noordzee. "Maar dat is de laatste jaren al lang niet meer zo. Dat is nu gedaald tot een paar honderd miljoen", stelt de directeur.
Nederland is nu voor 70 procent afhankelijk van import. Naar verwachting loopt dit over tien jaar op tot tussen de 80 en 90 procent.
Een belangrijk nadeel hiervan is dat de inkomsten uit gaswinning voor de overheid dalen. "Er moet meer geld uitgegeven worden om gas te importeren en we verliezen hiermee werkgelegenheid." Ook is het slechter voor het klimaat. "De C02-uitstoot van geïmporteerd gas is zo'n 30 procent hoger dan gas uit de Noordzee. Dat komt mede doordat het over grote afstanden vervoerd moet worden en vloeibaar gemaakt moet worden", aldus Peters.
Meer uit Financieel
SINGAPORE - (ANP) - Goud heeft voor het eerst de prijs van 5000 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Dat is omgerekend zo'n 4215 euro. De opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en de NAVO over Groenland hebben de goudprijs in de afgelopen weken verder doen oplopen.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
11 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.
12 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal publieke laadpunten voor elektrische auto's is in de afgelopen vijf jaar meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
19 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
1 dag geleden