TNO: duur gas kan 170.000 extra huishoudens 'energiearm' maken
DEN HAAG (ANP) - Als er niets verandert, kunnen de hoge gasprijzen ervoor zorgen dat 170.000 extra huishoudens in 'energiearmoede' terechtkomen, zegt onderzoeksbureau TNO. Onderzoeker Peter Mulder sprak tijdens een bijpraatsessie in de Tweede Kamer van een "hele simpele rudimentaire" berekening met veel aannames, die desondanks een "aardige inschatting" oplevert.
TNO gaf woensdag uitleg aan Kamerleden over onderzoek naar energiearmoede, waarvan sprake is als een huishouden een laag inkomen heeft, in combinatie met ofwel hoge energiekosten ofwel een energie zeer onzuinige woning. Zo'n 550.000 huishoudens kampen met energiearmoede, becijferde de onderzoeksinstantie op basis van cijfers uit 2019. Het gaat dan om ongeveer 7 procent van de Nederlandse huishoudens. Voeg daar de huidige hoge gasprijzen aan toe, en dat percentage kan groeien naar 9 procent, vertelde Mulder op een vraag van PVV-Kamerlid Alexander Kops.
De onderzoeker benadrukt wel dat er nogal wat aannames worden gedaan. Niet elk energiecontract wordt zomaar duurder als de gasprijs stijgt, aldus de onderzoeker. "Maar als de gasprijs twee, drie jaar zo hoog blijft, als er geen extra compensatie komt, en als we niet extra sneller gaan renoveren, dan is dit getal van 170.000 extra een aardige inschatting voor wat we kunnen verwachten voor over een paar jaar", zei Mulder.
De gasprijs waarmee is gerekend, ligt ongeveer 60 procent hoger dan de prijs vorig jaar, en 30 procent hoger dan in 2019. Voor een huishouden met gemiddeld gebruik zou de energierekening ongeveer 20 procent duurder worden, schat TNO in.
Meer uit Binnenland
GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.
15 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.
15 uur geleden