TikTok voor rechter gedaagd om schending privacy kinderen
AMSTERDAM (ANP) - Stichting Take Back Your Privacy (TBYP) en de Consumentenbond dagen het bedrijf achter de populaire app TikTok voor de rechter vanwege het schenden van de privacy en de consumentenrechten van kinderen. De twee stuurden het bedrijf eind juni al een schadeclaim van 1,5 miljard euro. Daarop volgden gesprekken met TikTok, maar die liepen op niets uit, aldus TBYP en de Consumentenbond.
De organisaties eisen nu, volgens een woordvoerster van de Consumentenbond na een meer uitgebreide berekening, een schadevergoeding van 2 miljard euro. "Zodat elk kind dat gedupeerd is een vast bedrag krijgt." Daarnaast vinden zij dat de populaire app de winst die het heeft verdiend "over de rug van Nederlandse kinderen" aan hen moet betalen. Ook moet TikTok "stoppen met zijn onrechtmatig handelen en alle illegaal verzamelde persoonsgegevens verwijderen".
Volgens Sandra Molenaar, directeur van de Consumentenbond, heeft TikTok op "schandalige wijze misbruik gemaakt van soms nog hele jonge kinderen". Ze zouden zijn misleid, hun privacy zou zijn geschonden en over hun rug zou grote winst zijn gemaakt. "Pure uitbuiting, die gecompenseerd moet worden."
De actie van TBYP en de Consumentenbond wordt gesteund door onder meer de Europese consumentenorganisatie BEUC, Terre des Hommes, Platform Bescherming Burgerrechten en Bits of Freedom.
Eind juli werd bekend dat TikTok een boete van 750.000 euro moet betalen. De Autoriteit Persoonsgegevens, de privacywaakhond van de overheid, vindt dat de app de privacy van Nederlandse kinderen heeft geschonden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken roept reizigers die vanwege de situatie in het Midden-Oosten gestrand zijn in Thailand op contact op te nemen met hun luchtvaartmaatschappij, reisverzekeraar en reisagent voor advies. Dat meldt de informatieservice van het ministerie. De ambassade kan hen niet helpen met het boeken van een andere vlucht
22 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Mannen in de grote steden moeten zich vaker laten controleren op darmkanker, vindt het MDL Fonds. De deelname aan het bevolkingsonderzoek voor de ziekte is schrikbarend laag, zegt de organisatie, die vroeger Maag Lever Darm Stichting heette. Het fonds komt daarom met een campagne. Die wordt donderdag gelanceerd.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet snel duidelijkheid geven over de regels voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat zegt de Autoriteit Persoonsgegevens, de privacytoezichthouder van de overheid. Die waarschuwt ook dat momenteel niets kan worden gedaan tegen onveilige en discriminerende algoritmes. De waakhond wil daarom dat het toezicht wordt verbeterd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer maakt extra geld vrij voor defibrillators in arme wijken. Een amendement van GroenLinks-PvdA en ChristenUnie om dit te regelen, kan rekenen op steun van de coalitie, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL Nieuws. Het gaat in eerste instantie om 500.000 euro, en later mogelijk nog eens 1 miljoen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 20-jarige Amsterdammer is door de politie opgepakt wegens het ronselen van jongeren die op bestelling aanslagen in Duitsland hebben gepleegd. Dat meldt de Duitse politie. Het gaat om explosies bij woningen en een café in juli en augustus 2025 in de steden Frankfurt en Taunusstein.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft niet bewust documenten over toeslagenouders achtergehouden. Dat zei Sandra Palmen, de partijloze staatssecretaris die over het herstel van de toeslagenaffaire gaat, in een debat met de Tweede Kamer. "Wij houden ons aan de wet. Wij zijn maximaal transparant en leveren wat nodig is."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 52-jarige Minh Nghia V., die in 2024 is veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor de dodelijke schietpartij bij een winkelcentrum in Zwijndrecht, heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat over zijn detentieomstandigheden.
11 uur geleden