Tientallen mensen langs bij nazorgbus op Leidseplein
AMSTERDAM (ANP) - Tientallen mensen zijn woensdag langsgekomen bij de de zogenoemde nazorgbus op het Leidseplein, laat een woordvoerder van Slachtofferhulp Nederland weten. In de bus zaten tot 20.00 uur mensen van de gemeente, politie en Slachtofferhulp Nederland voor mensen die de gijzeling dinsdagavond bij de Apple Store hadden gezien
Mensen die langskwamen bij de bus varieerden van Amsterdammers die hun bezorgdheid uitten over de gegijzelden tot mensen bij wie de gijzeling eerdere trauma's opriep. "Dat is het voordeel van de bus. Vanwege de laagdrempeligheid komen er mensen langs die anders niet langs waren gekomen", aldus de woordvoerder. Omdat de bus geen ideale plek is voor lange gesprekken, werden deze in sommige gevallen ergens anders gevoerd. Of Slachtofferhulp neemt later nog contact met deze mensen op.
Buurtbewoners waren vooral verwonderd over de opvallende rol die sociale media speelden, bijvoorbeeld over de livestreams die werden uitgezonden van de gijzeling. "Daar hadden buurtbewoners wel hun vraagtekens bij", aldus de woordvoerder. De politie moest dinsdag mensen actief benaderen die livebeelden van de situatie aan het uitzenden waren via sociale media, met de dringende vraag of ze daarmee wilden stoppen.
Verder kwam er een man in de bus om de aanwezige politie te vragen waar zijn fiets was. Hij fietste op het Leidseplein net op het moment dat het werd ontruimd en werd een nabije bioscoop ingetrokken om te schuilen, maar kon zijn fiets daarna niet meer vinden.
Dinsdag hield een 27-jarige gewapende man uit Amsterdam urenlang een Bulgaar, waarschijnlijk een klant van de Apple Store, onder schot. De gijzelnemer dreigde zichzelf op te blazen en eiste 200 miljoen aan cryptovaluta en een vrijgeleiding uit het pand. Ongeveer zeventig mensen die zich in het pand schuilhielden werden tijdens en na afloop van de gijzeling door de politie in veiligheid gebracht; vier van hen hadden zich schuilgehouden in een kast. Aan al deze mensen is direct na afloop ook slachtofferhulp aangeboden.
Slachtofferhulp laat weten nog geen verzoek te hebben gehad om donderdag weer paraat te staan met de bus. Mensen die hulp willen kunnen zelf bellen via 0900-0101 of contact zoeken via de chat op de website.
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - Een dakdekker uit Loosdrecht heeft een voorwaardelijke celstraf van drie maanden en een taakstraf van 240 uur gekregen voor het veroorzaken van koolmonoxidevergiftiging, waardoor een ouder echtpaar (83 en 87 jaar) overleed.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch op de financiële keuzes van het kabinet-Jetten. De belangrijkste overheidsadviseur ziet in haar jaarlijkse analyse van de voorjaarsnota dat er weliswaar "soms scherpe" beleidskeuzes worden gemaakt, maar dat die onvoldoende zijn om economische problemen van de toekomst het hoofd te bieden. Bovendien worden lastenverzwaringen, zoals de 'vrijheidsbijdrage' die gevraagd wordt om extra defensie-uitgaven mogelijk te maken, vooral afgewenteld op werkenden.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de ingang van de Eerste Kamer in Den Haag hebben enkele tientallen aanhangers van onder meer Extinction Rebellion dinsdag gedemonstreerd. Ze betoogden tegen de voorgenomen asielwetten, waar in de Eerste Kamer weer over wordt gedebatteerd.
21 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Palestijnse activist Amin A. houdt vol dat hij Hamas nooit heeft gefinancierd. Dat bleek tijdens de behandeling van de zaak in de Rotterdamse rechtbank. Naar eigen zeggen had het werk van de 58-jarige A. humanitaire doelen. "Ik wil mijn volk helpen", zei de verdachte tegen de rechter.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft Nederland goedkeuring gegeven voor een staatssteunpakket van ruim 600 miljoen euro voor melkveehouders die vrijwillig hun veestapel willen verminderen. Dat meldt de Europese Commissie dinsdag. Het geld is beschikbaar voor de komende vijf jaar.
1 uur geledenASSEN (ANP) - "Geef ook de derde armband terug. Pas dan kan voor veel mensen deze vreselijke periode écht worden afgesloten. Het gaat om cultureel erfgoed dat niet van iemand is, maar van iedereen. Toon berouw, aan ons allemaal." Dat zei Robert van Langh, directeur van het Drents Museum in Assen, dinsdag aan het slot van een verklaring namens het museum in het proces tegen drie verdachten die worden verdacht van de roof, in januari vorig jaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft dinsdag een derde verdachte aangehouden in het onderzoek naar het gooien van vuurwerk tijdens een Eredivisieduel tussen Ajax en FC Groningen eind november. Het gaat om een 38-jarige man uit Hoofddorp, laat een woordvoerder weten. Hij wordt verdacht van dwang, openlijke geweldpleging en huisvredebreuk.
2 uur geleden