Theo van Gogh 20 jaar na moord herdacht in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam wordt zaterdag herdacht dat het twintig jaar geleden is dat filmmaker Theo van Gogh werd vermoord. Op 2 november 2004 werd de regisseur en opiniemaker op klaarlichte dag vermoord door Mohammed B. in de Linnaeusstraat in Amsterdam-Oost. Onder meer op de plek van de moord, in het Oosterpark en in De Balie zijn herdenkingen.
De herdenking in De Balie wordt georganiseerd door het debatcentrum. De bijeenkomst staat in het teken van het belang van vrijheid van meningsuiting en de strijd tegen geweld en extremisme. Onder meer Katja Schuurman, Olga Zuiderhoek, Gijs van de Westelaken en zus Jantine van Gogh spreken. Vrijdagavond organiseerde De Balie een bijeenkomst over de nalatenschap van Van Gogh, met onder anderen de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch, de Amsterdamse wethouder Marjolein Moorman en JA21-senator Annabel Nanninga.
Ook op televisie is aandacht voor de dood van de filmmaker. De NPO zendt meerdere films en series van Van Gogh uit. Zaterdag is onder meer de film Interview te zien, met Katja Schuurman als soapster die wordt geïnterviewd door een elitaire journalist, vertolkt door Pierre Bokma.
B. vermoordde Van Gogh door op hem te schieten en zijn keel door te snijden. Daarna stak B. met een mes een dreigbrief gericht aan toenmalig Tweede Kamerlid Ayaan Hirsi Ali in het lichaam van de regisseur. B. zit momenteel een levenslange gevangenisstraf uit voor de moord op Van Gogh.
Meer uit Binnenland
ALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft een celstraf van veertien jaar opgelegd aan de 66-jarige Ype van der M. uit Ridderkerk voor het opzettelijk veroorzaken van een explosie en een fatale brand in een woning in het Overijsselse Vroomshoop. Op 27 december 2024 kwamen daarbij de twee bewoners van de woning aan de Meidoornlaan en drie honden om het leven. De naastgelegen woning werd compleet verwoest.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van het winkelgebied in het centrum van Den Haag is donderdag afgesloten geweest na een gaslek. Niemand is gewond geraakt door het vrijgekomen gas, meldt de Veiligheidsregio Haaglanden.
46 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een politieauto is donderdagmiddag op de Schiedamsedijk in Rotterdam tegen een fietser aangereden. De politie was op weg naar een melding. De 63-jarige fietser is door de botsing ernstig gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheidsdiensten hebben wel onderzoek gedaan naar mensen die kritiek hadden op het coronabeleid, maar niet puur vanwege die kritiek. Dat meldt de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) na een onderzoek op verzoek van de parlementaire enquêtecommissie van Tweede Kamerleden die zich buigt over de coronacrisis.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij meerdere rechtbanken worden vrijdag verdachten voorgeleid die zijn aangehouden voor het verspreiden van extremistische propaganda van terreurorganisatie IS. Het Openbaar Ministerie verdenkt ze ervan dat ze met TikTok-posts anderen wilden aansporen tot het plegen van terroristische misdrijven.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - In het strafrechtelijk onderzoek naar misstanden in een gezinshuis in de Groningse gemeente Westerkwartier is vorige week een 54-jarige vrouw aangehouden. Zij is gehoord over haar mogelijke betrokkenheid en mocht daarna weer naar huis. De vrouw blijft verdachte, meldt het Openbaar Ministerie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een klein deel van het centrum in Den Haag is donderdag afgesloten nadat een gaslek was ontdekt in de kelder van de HEMA. Het gaat om de Gedempte Gracht en een deel van de Grote Marktstraat. De veiligheidsregio meldde eerder al dat de Bijenkorf en de HEMA zijn ontruimd.
2 uur geleden