Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tesla schetst toekomst, maar onthult nog geen kleinere auto

Tesla schetst toekomst, maar onthult nog geen kleinere auto

AUSTIN (ANP) - Tesla heeft tijdens een investeerdersdag verschillende verbeteringen voor zijn voertuigen gepresenteerd. Ook schetste de maker van elektrische auto's een visie hoe de wereld kan overstappen naar groene energie. Maar hoewel er verschillende keren gehint werd op een nieuwe auto van een volgende generatie, werd die auto nog niet onthuld. Veel kenners hadden verwacht dat Tesla een kleinere, goedkopere auto zou aankondigen die eerder al door topman Elon Musk in het vooruitzicht was gesteld.

In plaats daarvan kregen de gasten in de Gigafactory van Tesla in Austin veel informatie over hoe het bedrijf nog efficiënter wordt. Dat gebeurt door vernieuwingen, maar Tesla profiteert ook van de grote hoeveelheden data die het krijgt van de eigen vloot voertuigen. Dat helpt bijvoorbeeld om nieuwe softwarefuncties sneller te ontwikkelen en kunstmatige intelligentie te trainen.

Alle besparingen en verbeteringen moeten uiteindelijk leiden naar een enorme groei van de productie van Tesla-voertuigen. Het bedrijf heeft nu 4 miljoen auto's gebouwd en elk miljoen kost minder tijd en geld. Maar uiteindelijk wil Tesla er 20 miljoen per jaar bouwen. Dat is ambitieus, want de grootste autofabrikanten op dit moment bouwen ongeveer 10 miljoen voertuigen per jaar.

Maar het is nodig voor de overgang naar een duurzame economie, aldus Tesla-topman Musk. Want als alle auto's elektrisch moeten worden zijn er daar zo'n 1,4 miljard van nodig. Maar ook de energievoorziening moet hernieuwbaar worden, zware industrie moet op waterstof gaan draaien en er moet duurzame brandstof komen voor boten en vliegtuigen. Daarnaast moeten alle huizen, kantoren en andere gebouwen met warmtepompen verwarmd gaan worden. Musk sloot niet uit dat Tesla ooit ook warmtepompen gaat maken, naast de thuisbatterijen en zonnepanelen die het bedrijf al produceert.

Voor alle auto's en thuisbatterijen zijn veel accu's nodig en daar is lithium voor nodig. Dat metaal is in grote hoeveelheden aanwezig op aarde, maar raffinagecapaciteit is er minder. Tesla is in Texas begonnen met de bouw van zijn eigen lithiumraffinaderij om minder afhankelijk te worden van leveranciers.

Voor de groene transitie is volgens Tesla 10 biljoen dollar nodig. Dat lijkt veel, maar is 1 procent van de omvang van de wereldeconomie gedurende tien jaar of 0,5 procent van de wereldeconomie gedurende twintig jaar. Als investeringen in de fossiele industrie in het huidige tempo door zouden gaan zou die sector 14 biljoen dollar investeren in de komende tien jaar, aldus Tesla.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit met verlies, Apple licht hoger na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.

6 uur geleden
KLM ziet in regeerakkoord 'erkenning' belang luchtvaart

AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.

7 uur geleden
Prijzen van goud en zilver hard omlaag na enorme opmars

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.

8 uur geleden
Ruim 3 miljoen werklozen in Duitsland, hoogste aantal in 12 jaar

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.

10 uur geleden
Winst voor AEX, verlichtingsbedrijf Signify keldert in MidKap

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.

10 uur geleden
Bankensector ziet scherpe keuzes in coalitieakkoord

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.

11 uur geleden
Wall Street opent met rode cijfers, Apple bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.

12 uur geleden