Tesla schetst toekomst, maar onthult nog geen kleinere auto
AUSTIN (ANP) - Tesla heeft tijdens een investeerdersdag verschillende verbeteringen voor zijn voertuigen gepresenteerd. Ook schetste de maker van elektrische auto's een visie hoe de wereld kan overstappen naar groene energie. Maar hoewel er verschillende keren gehint werd op een nieuwe auto van een volgende generatie, werd die auto nog niet onthuld. Veel kenners hadden verwacht dat Tesla een kleinere, goedkopere auto zou aankondigen die eerder al door topman Elon Musk in het vooruitzicht was gesteld.
In plaats daarvan kregen de gasten in de Gigafactory van Tesla in Austin veel informatie over hoe het bedrijf nog efficiënter wordt. Dat gebeurt door vernieuwingen, maar Tesla profiteert ook van de grote hoeveelheden data die het krijgt van de eigen vloot voertuigen. Dat helpt bijvoorbeeld om nieuwe softwarefuncties sneller te ontwikkelen en kunstmatige intelligentie te trainen.
Alle besparingen en verbeteringen moeten uiteindelijk leiden naar een enorme groei van de productie van Tesla-voertuigen. Het bedrijf heeft nu 4 miljoen auto's gebouwd en elk miljoen kost minder tijd en geld. Maar uiteindelijk wil Tesla er 20 miljoen per jaar bouwen. Dat is ambitieus, want de grootste autofabrikanten op dit moment bouwen ongeveer 10 miljoen voertuigen per jaar.
Maar het is nodig voor de overgang naar een duurzame economie, aldus Tesla-topman Musk. Want als alle auto's elektrisch moeten worden zijn er daar zo'n 1,4 miljard van nodig. Maar ook de energievoorziening moet hernieuwbaar worden, zware industrie moet op waterstof gaan draaien en er moet duurzame brandstof komen voor boten en vliegtuigen. Daarnaast moeten alle huizen, kantoren en andere gebouwen met warmtepompen verwarmd gaan worden. Musk sloot niet uit dat Tesla ooit ook warmtepompen gaat maken, naast de thuisbatterijen en zonnepanelen die het bedrijf al produceert.
Voor alle auto's en thuisbatterijen zijn veel accu's nodig en daar is lithium voor nodig. Dat metaal is in grote hoeveelheden aanwezig op aarde, maar raffinagecapaciteit is er minder. Tesla is in Texas begonnen met de bouw van zijn eigen lithiumraffinaderij om minder afhankelijk te worden van leveranciers.
Voor de groene transitie is volgens Tesla 10 biljoen dollar nodig. Dat lijkt veel, maar is 1 procent van de omvang van de wereldeconomie gedurende tien jaar of 0,5 procent van de wereldeconomie gedurende twintig jaar. Als investeringen in de fossiele industrie in het huidige tempo door zouden gaan zou die sector 14 biljoen dollar investeren in de komende tien jaar, aldus Tesla.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht hoger begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de afwijzing van het Iraanse vredesvoorstel door de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal wil Iran zijn nucleaire installaties niet ontmantelen en eist het land dat de Amerikaanse sancties worden opgeheven. Trump noemde het voorstel van Iran "volkomen onacceptabel". De olieprijzen gingen verder omhoog door de aanhoudende patstelling in het conflict.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Winkelvastgoedconcern Wereldhave ziet op het laatste moment alsnog af van de aanstelling van zijn beoogde financieel topman Marcel Eggenkamp. Het komt niet vaak voor bij grotere bedrijven dat een beoogd topbestuurder vertrekt nog voordat zijn aanstelling is voorgelegd aan de aandeelhouders. Dat had eigenlijk deze week moeten gebeuren.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in april onverwacht gestegen, meldt het Chinese statistiekbureau NBS. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Ook de toegenomen vraag naar vakantiereizen door verschillende vakantieperioden in bepaalde delen van het land stuwde de inflatie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn in het tweede kwartaal van dit jaar veel negatiever geworden over de Nederlandse economie. Het ondernemersvertrouwen liet de grootste daling zien sinds begin 2022, tijdens de laatste coronalockdown. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) samen met de Kamer van Koophandel (KVK), het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) en de ondernemersorganisaties MKB-Nederland en VNO-NCW.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen liepen in de nacht van zondag op maandag op na de mededeling van de Amerikaanse president Donald Trump dat een Iraans vredesvoorstel "volkomen onacceptabel" is. Amerikaanse olie werd ruim 4 procent duurder en liep op naar ruim 99 dollar per vat. Een vat Brent, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, ging met ruim 3 procent in prijs omhoog tot zo'n 105 dollar per vat.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.
17 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
20 uur geleden