
Tesla onderuit op negatief Wall Street na cijfers
NEW YORK (ANP) - Tesla werd donderdag hard afgestraft op de aandelenbeurzen in New York. De Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's zag de winst in het afgelopen kwartaal flink dalen door de vele prijsverlagingen van zijn modellen. Topman Elon Musk gaf ook aan nog niet klaar te zijn met zijn prijzenoorlog in de sector. Hij verklaarde daarbij in de huidige economische omstandigheden de omzetgroei belangrijker te vinden dan de winstmarges. Het aandeel zakte ruim 6 procent.
De algehele stemming op Wall Street was ook negatief. De vrees dat de Amerikaanse centrale bank de rente nog verder zal verhogen in de strijd tegen de inflatie, hield de markten in de greep. In dat kader wordt ook scherp gelet op de toespraken die enkele bestuurders van de Federal Reserve donderdag zullen houden.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,5 procent lager op 33.728 punten. De brede S&P 500 daalde 0,6 procent tot 4131 punten en techbeurs Nasdaq leverde 0,5 procent in tot 12.091 punten.
Arbeidsmarkt
Beleggers verwerkten ook nieuwe gegevens over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Zo bleek dat het aantal wekelijkse aanvragen van een werkloosheidsuitkering licht steeg ten opzichte van een week eerder. De situatie op de arbeidsmarkt speelt een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Fed. Een sterke arbeidsmarkt geeft de centrale bank meer ruimte om de rente te blijven verhogen.
IBM klom 0,8 procent. Het techconcern boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan analisten hadden verwacht. Telecomconcern AT&T verloor haast 7 procent na publicatie van de resultaten. Creditcardmaatschappij American Express, die ook met cijfers kwam, verloor 4,7 procent. De kwartaalwinst van het bedrijf viel lager uit dan voorzien. Wel handhaafde het concern de verwachtingen voor het hele jaar.
Microsoft
Zion Bancorp verloor 3 procent na tegenvallende kwartaalcijfers van de bank. Bed Bath & Beyond kelderde haast een vijfde. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal zal de noodlijdende huishoudelijke winkelketen binnen enkele dagen faillissement aanvragen.
Microsoft daalde 0,5 procent. Elon Musk, die naast topman van Tesla ook de baas is van Twitter, heeft Microsoft ervan beschuldigd Twitter-data "onrechtmatig" te gebruiken en gedreigd met een rechtszaak tegen de technologiegigant.
De euro was 1,0980 dollar waard, tegen 1,0952 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,3 procent minder op 77,34 dollar. Brentolie werd 2 procent goedkoper op 81,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een negentiende sanctiepakket tegen Rusland rond, laat een woordvoerder van de Commissie weten. Wat er precies in het sanctiepakket zit, maakt voorzitter van de Commissie Ursula von der Leyen later vrijdagmiddag bekend. Het sanctiepakket moet nog ter goedkeuring naar de EU-lidstaten, laat een woordvoerder weten.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Delen van het failliete verpakkingsbedrijf Paardekooper gaan over naar een Zweedse onderneming. Dit bedrijf, OptiGroup, mag van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) de overname van de voedsel-, retail-, industrie- en serviceactiviteiten van Paardekooper al in gang zetten voor officiële goedkeuring van de toezichthouder, omdat Paardekooper kampt met financiële problemen.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - LTO is "zeer verheugd" over de toelating van Renure. Daarmee reageert de boerenorganisatie op het instemmen van Europese lidstaten met de toepassing van de kunstmestvervanger. Renure is een bewerkte vorm van dierlijke mest en kan voor boeren een vervanger zijn van dure kunstmest. LTO heeft naar eigen zeggen jarenlang intensief gelobbyd om goedkeuring te krijgen.
58 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Duitsland wil productief meewerken aan ideeën over het gebruik van Russische tegoeden die in de Europese Unie zijn bevroren. Dat zei de Duitse minister van Financiën en vicekanselier Lars Klingbeil vrijdag in Kopenhagen. "Alles moet zorgvuldig worden onderzocht", aldus Klingbeil voorafgaand aan de gesprekken met zijn EU-collega's.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese smartphone- en elektrische autofabrikant Xiaomi gaat bij ruim 100.000 van zijn stekkerauto's op afstand een fout in het rijhulpsysteem herstellen. Dat hebben het bedrijf en Chinese toezichthouders vrijdag bekendgemaakt. De stap volgt maanden na een dodelijk ongeval met het populaire model SU7.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag licht omlaag, na de stevige winstbeurt een dag eerder. ASMI, Besi en ASML daalden tot 1 procent. De chipbedrijven kregen er donderdag nog tot bijna 9 procent bij. Een miljardeninvestering van Nvidia in branchegenoot Intel zorgde voor optimisme in de chipsector en voor nieuwe recordstanden op Wall Street.
3 uur geledenSHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Enkele bedrijven in de Europese Unie hebben hun productie stilgelegd door een gebrek aan zeldzame aardmetalen uit China. Tegelijkertijd voert het Aziatische land de uitvoer van deze belangrijke grondstoffen voor de techsector wereldwijd op.
3 uur geleden