Tenten buiten aanmeldcentrum van Ter Apel verboden
GRONINGEN (ANP) - Asielzoekers die buiten het aanmeldcentrum in Ter Apel wachten op een opvangplek mogen niet in tenten verblijven. Alle tenten en andere kampeermiddelen zijn per direct verboden. Dat staat in een noodverordening van de voorzitter van de veiligheidsregio Groningen, de Groningse burgemeester Koen Schuiling.
De veiligheidsregio maakt alleen een uitzondering voor de beige/bruine grote luifels die in juli 2022 waren geplaatst door of namens het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).
Het aanmeldcentrum in Ter Apel kan de toestroom van asielzoekers niet aan. Er zijn niet genoeg opvangplekken beschikbaar en daardoor wachten honderden mensen buiten. In de nacht van dinsdag op woensdag brachten ongeveer 700 mensen zo de nacht door. De problemen leiden volgens de veiligheidsregio tot "vele onderlinge irritaties en spanningen tussen de asielzoekers".
Tentenkamp
Betrokken burgers gaven tenten aan de vluchtelingen. Daardoor krijgt "het terrein buiten de hekken het karakter van een tentenkamp", aldus de noodverordening. In het verbod staat dat de tenten "het zicht van de camera's beperken" en kunnen leiden "tot onoverzichtelijke en onveilige situaties". Bovendien zouden "tentharingen als wapen zijn ingezet bij vechtpartijen". Ook zouden de tenten gevaarlijk kunnen zijn voor de volksgezondheid, omdat "meerdere personen in relatief kleine tenten verblijven".
Vorige week maandag werden tweehonderd tenten uitgedeeld bij het opvangcentrum, maar deze moesten een dag later weer worden ingeleverd bij de gemeente omdat ze voor sociale onveiligheid zouden zorgen. Initiatiefnemer Willem Straat zou de tenten terugkrijgen, maar kreeg dinsdag te horen dat het OM er beslag op had gelegd. "En nu ligt er ineens een noodverordening. Dat is bijzonder."
Procederen
"Door de noodverordening heb ik niet het gevoel dat ik in dialoog kan met de gemeente waarom ik vind dat de tenten er moeten staan. Het is gewoon verboden. Dat is jammer, want dat gaat over de rug van inmiddels nu 700 mensen die buiten in een veld moeten slapen."
Straat is benieuwd naar de juridische grondslag om zijn tenten af te pakken. "Maar ik ga niet mijn energie verspillen aan het procederen, daar hebben de mensen die buiten slapen niks aan." De ondernemer was eerder van plan een nieuw bestelde lading tenten uit te delen bij Ter Apel, maar ziet daar nu vanaf. Hij houdt geld dat is opgehaald via een crowdfundingsactie nog wel achter de hand voor als er later eventueel wel weer tenten mogen staan. "En anders wil ik het geld schenken aan een organisatie die goed doet bij Ter Apel."
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
5 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
6 uur geleden