TenneT wil energienet met 'snelwegen' voor stroom uit Noordzee
ARNHEM (ANP) - Netbeheerder TenneT wil dat er in Nederland een energienetwerk wordt aangelegd met speciale 'supersnelwegen' voor het transport van stroom van windmolenparken in de Noordzee naar het vasteland. Volgens dat plan genaamd Target Grid moet zo in 2045 een energienetwerk in Nederland gereed zijn dat altijd voldoende groene stroom biedt voor huishoudens en bedrijven. De eerste visie van TenneT op Target Grid werd donderdag overhandigd aan minister Rob Jetten van Energie en Klimaat.
TenneT zegt dat er een ongekende groei is van offshore windenergie en vraag naar elektriciteit. Het bedrijf stelt dat daarom een nieuwe aanpak nodig is om het hoogspanningsnet voor de toekomst klaar te krijgen om die grote volumes aan elektriciteit op de juiste plek te krijgen. Nu zijn er veel knelpunten in het stroomnet vanwege de grote vraag en zijn er vaak vertragingen bij de aanleg van nieuwe aansluitingen op het net.
De netbeheerder stelt dat het plan erop is gericht om de Noordzee de belangrijkste bron van duurzame elektriciteit voor Nederland, Duitsland en de Noordwest-Europese regio te maken. Via de supersnelwegen in combinatie met energiehubs moet dan die duurzame stroom over grote afstanden van de Noordzee naar huishoudens en industrie worden getransporteerd, terwijl het elektriciteitsnetwerk ook betrouwbaar blijft, aldus TenneT.
Op tijd beginnen
"Voor het eerst hebben wij op basis van de politieke doelstellingen voor klimaatneutraliteit van het energiesysteem in 2045 een beeld gevormd van het elektriciteitsnet dat daarbij hoort, het Target Grid", zegt topvrouw Manon van Beek van TenneT. "Onze infrastructuur is zo cruciaal dat we die als het ware op de bestuurdersstoel zetten zodat TenneT op tijd kan beginnen met wat nodig is en niet pas over tien of vijftien jaar, wanneer het te laat is."
TenneT wil nu met de betrokken partijen de dialoog aangaan om dit plan te realiseren. Daarbij zijn wel belangrijke uitgangspunten, namelijk een eenduidige Noordzeestrategie met heldere afspraken tussen Noordzeelanden, aanvullend locatiebeleid, tijdige vergunningverlening, aanpassing van het marktmodel voor elektriciteit en een gecoördineerde strategie om stabiele capaciteit voor de toeleveringsketen te waarborgen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt geld beschikbaar voor hulp aan vissers die door de hoge brandstofprijzen in de problemen zijn gekomen. Lidstaten van de Europese Unie mogen daarvoor geld gebruiken uit een fonds dat is bedoeld voor de verduurzaming van de visserij. Daarin zit nog zo'n 760 miljoen euro.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank hebben de samenwerking met Venezuela weer opgestart. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF kondigt in een statement aan de betrekkingen met de regering van Venezuela onder het bewind van waarnemend president Delcy Rodríguez te hervatten. Daarmee legitimeren de instellingen de interim-regering verder en creëren ze nieuwe mogelijkheden voor financiële steun.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Hotels, campings en huisjesparken ontvingen in 2025 meer dan 52 miljoen gasten. Dat is iets meer dan in 2024, toen ruim 51 miljoen gasten in Nederland verbleven. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. De stijging komt door meer buitenlands toerisme.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het wordt op meer tankstations mogelijk om statiegeldflesjes en -blikjes in te leveren aan de kassa. Op tankstations aan de snelweg was dit al wettelijk verplicht, maar het wordt nu ook mogelijk op bijna vijfhonderd tankstations buiten de snelweg. Daarvoor heeft Statiegeld Nederland, onderdeel van inzamelingsstichting Verpact, een samenwerking gesloten met Shell.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
7 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.
7 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
9 uur geleden