TenneT wil energienet met 'snelwegen' voor stroom uit Noordzee
ARNHEM (ANP) - Netbeheerder TenneT wil dat er in Nederland een energienetwerk wordt aangelegd met speciale 'supersnelwegen' voor het transport van stroom van windmolenparken in de Noordzee naar het vasteland. Volgens dat plan genaamd Target Grid moet zo in 2045 een energienetwerk in Nederland gereed zijn dat altijd voldoende groene stroom biedt voor huishoudens en bedrijven. De eerste visie van TenneT op Target Grid werd donderdag overhandigd aan minister Rob Jetten van Energie en Klimaat.
TenneT zegt dat er een ongekende groei is van offshore windenergie en vraag naar elektriciteit. Het bedrijf stelt dat daarom een nieuwe aanpak nodig is om het hoogspanningsnet voor de toekomst klaar te krijgen om die grote volumes aan elektriciteit op de juiste plek te krijgen. Nu zijn er veel knelpunten in het stroomnet vanwege de grote vraag en zijn er vaak vertragingen bij de aanleg van nieuwe aansluitingen op het net.
De netbeheerder stelt dat het plan erop is gericht om de Noordzee de belangrijkste bron van duurzame elektriciteit voor Nederland, Duitsland en de Noordwest-Europese regio te maken. Via de supersnelwegen in combinatie met energiehubs moet dan die duurzame stroom over grote afstanden van de Noordzee naar huishoudens en industrie worden getransporteerd, terwijl het elektriciteitsnetwerk ook betrouwbaar blijft, aldus TenneT.
Op tijd beginnen
"Voor het eerst hebben wij op basis van de politieke doelstellingen voor klimaatneutraliteit van het energiesysteem in 2045 een beeld gevormd van het elektriciteitsnet dat daarbij hoort, het Target Grid", zegt topvrouw Manon van Beek van TenneT. "Onze infrastructuur is zo cruciaal dat we die als het ware op de bestuurdersstoel zetten zodat TenneT op tijd kan beginnen met wat nodig is en niet pas over tien of vijftien jaar, wanneer het te laat is."
TenneT wil nu met de betrokken partijen de dialoog aangaan om dit plan te realiseren. Daarbij zijn wel belangrijke uitgangspunten, namelijk een eenduidige Noordzeestrategie met heldere afspraken tussen Noordzeelanden, aanvullend locatiebeleid, tijdige vergunningverlening, aanpassing van het marktmodel voor elektriciteit en een gecoördineerde strategie om stabiele capaciteit voor de toeleveringsketen te waarborgen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street zijn maandag flink hoger geëindigd, gesteund door hoop dat er spoedig een einde komt aan de nu al veertig dagen durende shutdown van de federale overheid. In de Senaat worden stappen gezet om een einde te maken aan de langste shutdown in de Amerikaanse geschiedenis.
20 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Een groep Zweedse bedrijven, waaronder energieconcern Vattenfall, ingenieursgroep ABB en staalbedrijf SSAB, gaat investeren in de bouw van de eerste kernreactoren van het land sinds de jaren tachtig. De kernreactoren zijn nodig om te kunnen voldoen aan de sterk groeiende vraag naar stroom in Zweden.
1 uur geledenEELDE (ANP) - Bloemenveiling Royal FloraHolland sluit zijn locatie in Eelde. Volgens het bedrijf is de bijna honderd jaar oude veiling in het noorden van Drenthe niet meer rendabel. Royal FloraHolland, met het hoofdkantoor in Aalsmeer, heeft in Nederland ook vestigingen in Naaldwijk en Rijnsburg.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Britse olie- en gasconcern Shell trekt zich terug uit twee windparken in de Noordzee, voor de oostkust van Schotland. Na "een strategische herziening" stopt het bedrijf met de projecten MarramWind en CampionWind.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn de nieuwe handelsweek met plussen begonnen. Ook aan het Amsterdamse Damrak waren beleggers hoopvol door een mogelijk einde aan de shutdown van de overheid in de Verenigde Staten. Die heeft steeds meer invloed op de economie in het land, onder meer door de vele annuleringen van vluchten, maar een oplossing lijkt nabij.
4 uur geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo heeft de prijzen van koffie in de supermarkt opnieuw verhoogd. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van Distrifood. Volgens het vakmedium gaat het bijvoorbeeld bij een pak van 500 gram Aroma Rood van Douwe Egberts om een prijsverhoging van ruim 10 procent tot 8,99 euro, even duur als bij Albert Heijn en Plus.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gezegd dat luchtverkeersleiders in de Verenigde Staten weer aan het werk moeten. De Amerikaanse president dreigde met straffen voor degenen die dat niet doen. Daarnaast stelde Trump een bonus van 10.000 dollar voor voor elke luchtverkeersleider die geen vrij heeft genomen tijdens de shutdown.
5 uur geleden