Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Telers: steeds meer appeloogsten verwoest door appelbloesemkever

Telers: steeds meer appeloogsten verwoest door appelbloesemkever

ZOETERMEER (ANP) - Fruittelers in verschillende delen van Nederland zien dat hun appeloogst verwoest wordt door de zogeheten appelbloesemkever. Het insect mag van de overheid sinds dit jaar niet meer bestreden worden met bestrijdingsmiddelen en dat is "rampzalig" voor telers, zegt Ron Mulders, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO). "Op termijn gaat dit over de beschikbaarheid van voldoende en betaalbaar voedsel."

Volgens Mulders speelt het probleem inmiddels in meerdere regio's. "In ieder geval in Gelderland, Limburg en Noord-Holland. Ik krijg steeds meer namen van bedrijven die hier last van hebben. Door de appelbloesemkever gaat dit jaar een groot deel van de oogst verloren", stelt de voorzitter.

Bomen die zijn aangetast door de appelbloesemkever leveren nauwelijks nog appels op. Het aantal kevertjes neemt "exponentieel" toe als ze niet bestreden gaan worden. "Het diertje fokt gewoon door. Als je er vandaag één hebt, heb je er volgend jaar waarschijnlijk 30 of 40 en het jaar daarop ergens tussen de 900 en 1600. Er zijn nu al bedrijven waarbij de helft van de boomgaard is aangetast."

Bestrijdingsmiddelen

Mulders noemt het oneerlijk dat de bestrijdingsmiddelen in Nederland niet meer gebruikt mogen worden en in onder meer België en Duitsland wel. "In die landen wordt de plaag effectief bestreden, maar wij kunnen dat niet", vervolgt de voorman van NFO.

Hij onderstreept dat de Nederlandse fruitteelt al jaren bezig is met verduurzamen. "Dat betekent dat je steeds minder middelen gebruikt die een negatieve impact hebben op het milieu. Daar gaan wij ook mee door. Maar er zijn situaties waarbij het einde oefening betekent voor een aantal bedrijven zonder bestrijdingsmiddelen. Banken zeggen: als dit soort calamiteiten niet kunnen worden opgelost weet ik niet of ik zo'n bedrijf nog ga financieren. Terwijl er gewoon een oplossing is die in andere beschaafde landen toegepast wordt", besluit Mulders.

Meer uit Financieel

Loonkloof tussen mannen en vrouwen neemt verder af

DEN HAAG (ANP) - Het verschil in het gemiddelde uurloon tussen mannen en vrouwen is sinds 2010 steeds kleiner geworden, constateert het Centraal Bureau voor de Statistiek. Waar vrouwen in 2010 nog 19 procent per uur minder verdienden dan mannen, was dit verschil vorig jaar nog 10,5 procent. Volgens het statistiekbureau wordt de loonkloof in Nederland onder meer kleiner door het steeds hogere opleidingsniveau van vrouwen.

31 minuten geleden
Minder stakingen, maar wel meer stakers

DEN HAAG (ANP) - Het aantal stakingen in Nederland is vorig jaar weer wat gedaald, nadat dit in 2023 het hoogste niveau sinds 1972 had bereikt. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vonden in 2024 in totaal 36 stakingen plaats, tegen 52 een jaar eerder. De stakingen duurden bovendien minder lang, al deden wel meer werknemers mee.

31 minuten geleden
Wall Street terughoudend in aanloop naar stortvloed resultaten

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag voorzichtig aan na de opmars van afgelopen week die volgde op optimisme over toenadering tussen de Verenigde Staten en China op handelsgebied. Ook namen zij een afwachtende houding aan in aanloop naar een stroom kwartaalresultaten van belangrijke bedrijven zoals Apple, Amazon, Meta en Microsoft later deze week.

8 uur geleden
Porsche waarschuwt voor lagere winst door Amerikaanse heffingen

STUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse sportautofabrikant Porsche waarschuwt voor tegenvallende winstcijfers en een lagere omzet dit jaar. Oorzaak zijn de negatieve gevolgen van de Amerikaanse importheffingen van 25 procent, gecombineerd met oplopende kosten als gevolg van een trager dan verwachte overgang naar elektrische auto's.

9 uur geleden
Nachtkijkermaker Theon ziet vraag hard stijgen door defensie

ATHENE (ANP) - Defensieconcern Theon International, genoteerd aan de Amsterdamse beurs, profiteert flink van de groeiende onrust en de verhogingen van de defensiebudgetten door de politiek. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector heeft in het eerste kwartaal van dit jaar voor bijna 118 miljoen euro aan nieuwe orders binnengehaald, drie keer zoveel vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

10 uur geleden
Geen vluchten vanuit Brussel dinsdag door staking

ZAVENTEM (ANP) - Door een nationale stakingsdag in België vertrekken er dinsdag geen vluchten vanaf het vliegveld van Brussel. Beveiligings- en afhandelingsmedewerkers van de luchthaven in Zaventem doen net als personeel uit verschillende andere sectoren mee aan de vakbondsactie. "Om de veiligheid van onze passagiers en ons personeel te kunnen garanderen" heeft Brussels Airport besloten geen vluchten te laten vertrekken.

12 uur geleden
Europese beurzen verliezen vaart door verliezen op Wall Street

AMSTERDAM (ANP) - De meeste belangrijke Europese aandelenmarkten zijn maandag hoger gesloten, maar leverden een deel van de winsten van eerder op de dag in het laatste handelsuur weer in. De stemming werd gedrukt door koersdalingen op Wall Street.

13 uur geleden