Techsector onderuit op Wall Street, olieprijs maakt sprong
WASHINGTON (ANP) - Techbedrijven stonden woensdag op Wall Street onder druk, nadat beleggers aandelen van bedrijven die van de coronacrisis profiteerden in de verkoop deden. Verder maakte de olieprijs een sprong na zorgen over de bevoorrading nu een reusachtig schip het Suezkanaal blokkeert.
Onder andere Zoom Video Communications en DocuSign behoorden tot de slechts presterende aandelen in New York na positieve opmerkingen van Jerome Powell, voorzitter van de centralebankenkoepel Ferderal Reserve, en zijn voorganger Janet Yellen, de huidige minister van Financiën over het herstel uit de crisis.
Volgens Powell is het zeer waarschijnlijk dat 2021 voor de Amerikaanse economie een "zeer, zeer sterk jaar zal zijn". Het positieve geluid werd verder versterkt na de berichten over de aantrekkende activiteit bij de Amerikaanse fabrieken. Onder andere energiefondsen, banken en transportbedrijven wisten woensdag te profiteren.
Intel
Techgraadmeter Nasdaq verloor uiteindelijk 2 procent tot 12.961,89 punten. De leidende Dow-Jonesindex eindigde nagenoeg vlak op 32.420,06 punten. De brede S&P 500 verloor 0,6 procent tot 3889,14 punten.
Intel zag een eerdere winst verdampen en verloor uiteindelijk 2,3 procent. De onderneming gaat 20 miljard dollar investeren om zijn productiecapaciteit te vergroten. Daarbij worden onder meer nieuwe fabrieken gebouwd in de Amerikaanse staat Arizona. Het plan moet Intel helpen om beter de concurrentie aan te gaan met rivalen als het Taiwanese TSMC en het Zuid-Koreaanse Samsung Technologies.
Tesla
Verder stond automaker Tesla bij de dalers met een verlies van bijna 5 procent. Amerikanen krijgen van Tesla de mogelijkheid om een auto af te rekenen met bitcoins, maakte topman Elon Musk via Twitter bekend. Tesla maakte eerder dit jaar al het voornemen bekend om de bitcoin te accepteren als betaalmiddel. Het auto- en technologiebedrijf investeerde zelf 1,5 miljard dollar in de digitale munt.
GameStop, dat de laatste tijd veelvuldig in het nieuws was vanwege een run op aandelen door particuliere beleggers na oproepen daarvoor op het internetforum Reddit, verloor een derde van zijn beurswaarde. De gamewinkelketen boekte in het afgelopen kwartaal een tegenvallende winst en zei dat mogelijk nieuwe aandelen in de markt kunnen worden gezet, om zo te profiteren van de enorme koersstijging dit jaar.
De euro stond op 1,1813 dollar, tegenover 1,1834 dollar eerder op de dag. Een vat Amerikaanse olie werd 5,1 procent duurder op 60,72 dollar. Brentolie kostte 5,3 procent meer op 64,00 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
12 uur geleden