Technologiebedrijf dat onder meer werkt voor overheid is gehackt
DEN HAAG (ANP) - Het technologiebedrijf Abiom, dat specialistische apparatuur levert aan onder meer politie en Defensie, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerster van de korpsleiding van de politie maandag na een bericht hierover in de Volkskrant.
Eind oktober zijn er bij Abiom gegevens met gijzelsoftware onbereikbaar gemaakt en ontvreemd. In overleg met de politie is geen losgeld betaald, waarna de hackers deze data eind november op internet publiceerden. Abiom heeft aangifte gedaan van deze hack, aldus de woordvoerster. Ze kon niet zeggen of de hackers ook hebben gedreigd de informatie op internet te zetten als er niet betaald zou worden.
De politie is vervolgens een strafrechtelijk onderzoek gestart om te achterhalen wie achter de digitale inbraak zitten. Tegelijkertijd wordt onderzoek gedaan naar wat er in de op internet gepubliceerde documenten is te vinden. Bij de documenten die bij de politie zijn gehackt, gaat het vooralsnog alleen om facturen. Ook dit onderzoek loopt nog, aldus de woordvoerster.
Ransomwaregroep LockBit
Abiom levert ook aan het zogenoemde C2000-netwerk waar hulpdiensten, zoals brandweer en ambulances gebruik van maken.
Volgens de Volkskrant zit de ransomwaregroep LockBit achter de hack en staan in de gepubliceerde documenten verder onder meer persoonsgegevens van leidinggevenden, kopieën van paspoorten, verschillende overeenkomsten met buitenlandse overheden en bedrijven. Ook staan er details in van apparatuur die bij politie- en defensieonderdelen is geplaatst.
Abiom wilde maandag geen commentaar leveren.
Meer uit Binnenland
BLESKENSGRAAF (ANP) - De ME heeft in de Zuid-Hollandse plaats Bleskensgraaf ingegrepen bij een demonstratie tegen een asielzoekerscentrum. Het protest liep uit de hand. Demonstranten gooiden glas en stenen naar agenten en staken zwaar vuurwerk af. Een politiewoordvoerder meldt dat niemand is aangehouden en niemand gewond raakte.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 61-jarige man uit Hillegom is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot het betalen van 302.000 euro aan de Nederlandse staat. Pieter K. heeft mensen opgelicht en het geld dat hij inzamelde aan privé-uitgaven besteed.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Iraanse ambassadeur moest dinsdagmiddag naar het ministerie van Buitenlandse Zaken om zich te verantwoorden voor een Nederlandse diplomatieke zending die door Iran in beslag is genomen. Het is nog niet bekend of de zending inmiddels is vrijgegeven. Het ministerie spreekt van een "diplomatiek incident" en noemt het "onacceptabel".
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Het boek De herinnerde soldaat van de Nederlandse schrijfster Anjet Daanje staat op de longlist van de International Booker Prize. Dat maakte de organisatie achter de prestigieuze prijs voor het beste naar het Engels vertaalde fictiewerk dinsdag bekend.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De landelijke intocht van Sinterklaas is dit jaar in Grave (gemeente Land van Cuijk), meldt de NTR. Sinterklaas komt op zaterdag 14 november aan in de Brabantse plaats. Vorig jaar kwam de goedheiligman aan op Texel.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op zaterdag 28 februari en zondag 1 maart rijden er geen treinen van en naar station Amsterdam Zuid, meldt ProRail. Dat komt door werkzaamheden. Het station wordt vernieuwd.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in hoger beroep vijftien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 37-jarige Sander K. voor het verkrachten en doden van Arina Sasina (34) uit Amsterdam. K. sneed het lichaam van de vrouw daarna in stukken. Hij werd opgepakt voordat hij de lichaamsdelen kon laten verdwijnen.
11 uur geleden