Techinvesteerder Prosus flink hoger in AEX, Besi in het rood
AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus was vrijdag een opvallende stijger op Beursplein 5 dankzij de sterke koerswinsten voor de Chinese technologiebedrijven waarin Prosus grote belangen heeft. Chipbedrijf Besi ging juist onderuit op de beurs in Amsterdam na bekendmaking van kwartaalcijfers. Onder meer telecomconcern KPN, verlichtingsproducent Signify en bouwer Heijmans openden eveneens de boeken.
De Europese beurzen gingen omhoog, geholpen door de flinke winsten op Wall Street. De Amsterdamse AEX-index noteerde in de ochtendhandel een plus van 1,4 procent op 715,89 punten. De MidKap steeg 1,1 procent tot 1048,52 punten. De hoofdgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs kregen er tot 1 procent bij.
Prosus was koploper in de AEX met een plus van 8,3 procent. De Chinese overheid zou minder streng willen gaan optreden tegen de techsector in China met bedrijven als Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft. Tencent ging daarop sterk omhoog in Hongkong.
Onderaan
Besi bungelde onderaan bij de hoofdfondsen met een min van 4,5 procent. Het bedrijf zag de nieuwe orders dalen. Met name Chinese bedrijven die diensten leveren aan smartphonemakers en elektronicabedrijven nemen al sinds halverwege vorig jaar minder af.
De resultaten van Signify vielen beter bij beleggers in Amsterdam, want het aandeel won 2,2 procent. Ook de cijfers van chemicaliëndistributeur IMCD (plus 3,5 procent) vielen goed. Het kwartaalbericht van KPN werd vrij neutraal ontvangen. De koers won 0,4 procent.
Uitblinker
In de MidKap was speciaalchemieconcern Corbion de uitblinker na cijfers met een koerswinst van meer dan 10 procent. Detacheerder Brunel meldde eveneens resultaten en ging daarop 5,3 procent vooruit. Heijmans verloor 2,2 procent.
Elders in Europa was er aandacht voor cijfers van bijvoorbeeld het Deense farmaciebedrijf Novo Nordisk, dat 5,7 procent won in Kopenhagen. In Londen daalde de Britse farmaceut AstraZeneca 0,6 procent na een kwartaalbericht. Het Franse bouwmaterialenconcern Saint-Gobain werd 3,5 procent hoger gezet in Parijs, dankzij goede prestaties in de afgelopen periode.
De euro was 1,0560 dollar waard, tegen 1,0551 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte iets meer op 105,46 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 108,01 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.
7 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciële scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.
12 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag met stevige winsten aan de handelsdag begonnen. Beleggers reageerden opgetogen op berichten dat de Straat van Hormuz wordt heropend. Netflix ging wel hard onderuit op de beurzen in New York, na een teleurstellend kwartaalbericht van de streamingdienst.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Krispy Kreme, een grote rivaal van donutketen Dunkin', komt naar Nederland. Het Amerikaanse bedrijf heeft een franchisedeal gesloten met ondernemer Roberto Fava die eerder jarenlang Dunkin' in Nederland leidde. "Het is echt of ik een transfer maak van Ajax naar PSV, of van Burger King naar McDonald's", zegt hij zelf over zijn overstap.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft de leeftijdverificatie-app die het deze week presenteerde bijgewerkt, nadat er online meldingen waren gedaan dat de app te hacken was. Dat laat een woordvoerder van de Commissie weten.
1 uur geleden