Taxateurs: plannen NVM slecht voor kwaliteit taxaties
AMSTERDAM (ANP) - Plannen van onder meer makelaars- en taxateursvereniging NVM voor een woningtaxatie die vooral gebaseerd is op modellen en niet op de eigenlijke woning zijn niet in overeenstemming met Europese regels. Ook komen ze de kwaliteit van de vastgoedwaarderingen niet ten goede, meent het Taxatie Management Instituut (TMI). Die organisatie wil dat de expertise van taxateurs leidend is en niet een computermodel.
De Europese bankenkoepel EBA kwam vorig jaar met een richtlijn om modelmatige taxeringen zo veel mogelijk af te schaffen. Wel stond daarin dat modellen gebruikt mogen worden als hulpmiddel. NVM, VBO en Vastgoedpro werkten evenwel een voorstel van het Nederlands Register Vastgoed Taxateurs uit waarin de modellen leidend zijn. Dat zou de prijs van taxaties omlaag moeten brengen.
Het TMI stelt dat onduidelijk is waarop de modellen gebaseerd zijn omdat alleen de makers dat weten. Bovendien gaat het om kunstmatige intelligentie (AI) waardoor het systeem zelflerend is en daardoor steeds moeilijker te controleren. Ook is er een foutmarge van 10 procent, waardoor een woning van 300.000 euro voor elk bedrag tussen de 270.000 euro en 330.000 euro gewaardeerd kan worden.
Geen taxateur over de vloer
Ten slotte komt er bij waardebepalingen op basis van het model geen taxateur meer over de vloer, zodat specifieke zaken die waarde toevoegen of juist verminderen niet worden gezien. "De taxateur mag in dit systeem alleen een handtekening zetten onder de waardering."
Juist de kwaliteit van taxaties was de afgelopen tijd een heet hangijzer en die is hier volgens het TMI niet mee gediend. Dat de plannen er toch komen, lijkt onder druk van de politiek en de banken te zijn gebeurd, meent het TMI. Die vonden vorig jaar allemaal dat taxaties die nodig zijn voor het af- of oversluiten van een hypotheek te duur zijn.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
5 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
9 uur geleden