Tata Steel moet 8,5 miljoen euro betalen om te veel uitstoot
ZAANDAM (ANP) - Tata Steel heeft 8,5 miljoen euro moeten betalen, omdat de staalproducent te veel schadelijke stoffen zou hebben uitgestoten. Het is een van de hoogste straffen ooit voor Tata Steel, gevestigd in de Noord-Hollandse IJmond. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft die miljoenen ingevorderd op basis van metingen van het bedrijf zelf.
Volgens Tata Steel dateren die van de eerste helft van vorig jaar, toen het bedrijf nog bezig was uitstootreducerende maatregelen te treffen. Uit een van de schoorstenen van kooksgasfabriek 1 kwamen toen meer schadelijke stoffen (benzeen en PAK's) dan is toegestaan.
De omgevingsdienst legde Tata Steel eind 2024 twee zogeheten lasten onder dwangsom op, van ruim 17 miljoen en bijna 10 miljoen euro. De kooksgasfabrieken (KGF) 1 en 2 stootten toen te veel schadelijke stoffen uit. De overschrijdingen bedroegen volgens de omgevingsdienst vijf tot twintig keer de norm. Tata Steel moest de uitstoot fors omlaagbrengen, anders zou de last onder dwangsom in stappen worden geïnd. Dat is nu voor een deel gebeurd voor KGF 1.
'Niet definitief'
Een woordvoerster van de dienst, die namens de provincie toezicht houdt, benadrukt dat de 'boete' nog niet definitief is. Het bedrijf heeft een zienswijze ingediend, een reactie op de invordering. "We beoordelen die zorgvuldig. Pas als het besluit definitief is, communiceren we dat."
Als de omgevingsdienst opnieuw een overschrijding constateert, moet Tata Steel weer betalen, tot het maximum is bereikt. De dienst kan daarna een nieuwe dwangsom opleggen of een andere maatregel nemen. "We hebben de afgelopen maanden diverse metingen verricht. We verwachten op korte termijn de definitieve resultaten daarvan." Tata Steel is naar de rechter gestapt om de dwangsommen aan te vechten.
Vergunning
Volgens de omgevingsdienst voldoet KGF 2 niet aan de technische en wettelijke eisen. Tata Steel had tot eind vorig jaar de tijd om het onderhoud op orde te brengen. Als uit inspecties blijkt dat de fabriek nog steeds niet voldoet, kan de omgevingsdienst overgaan tot intrekking van de vergunning. Dat is een lang en juridisch proces.
Tata Steel werkt aan verduurzaming van de productie, onder meer om de CO2-uitstoot fors te verminderen. Zo moet de oude kooksgasfabriek 2 in 2030 zijn vervangen door een schonere installatie. De overheid wil eenmalig maximaal 2 miljard euro aan subsidies vrijmaken voor de plannen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond twee mannen gearresteerd in Floradorp in Amsterdam-Noord. Het gaat om een 39-jarige man die vuurwerk naar de politie gooide en een jongen van 14 jaar die verdacht wordt van openlijke geweldpleging.
4 uur geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam is dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart, laat een woordvoerder van ProRail maandagavond weten. Verkeer moet daardoor omrijden.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Van de vijf verdachten die vorige week zijn aangehouden voor betrokkenheid bij een dodelijk schietincident in Nijmegen op 21 juli, zijn er drie vrijgelaten. Een 19-jarige verdachte uit Amsterdam en een minderjarige verdachte uit Hoorn zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris en blijven veertien dagen langer in voorarrest. Dit meldt het Openbaar Ministerie.
12 uur geledenGENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat premier Rob Jetten volgend jaar een kind krijgt met zijn partner Nicolás Keenan is "hartstikke mooi nieuws", zegt de voorzitter van Stichting Meer dan Gewenst, Arnoud Breitbarth. Die organisatie zet zich in voor lhbti+'ers met een gezin of kinderwens. "We hopen dat draagmoederschap hierdoor wat bekender en normaler wordt."
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Bibliotheek Rotterdam toont tijdens de komende Erasmusweek een boek van de filosoof dat lange tijd verloren werd gewaand. Het gaat om La civilité puerile, een Franse bewerking van Erasmus' handboek over goede manieren voor kinderen. Het boekje uit 1609 maakt nu onderdeel uit van de Rotterdamse UNESCO-Erasmuscollectie.
15 uur geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam kampt weer met een storing. De brug is volgens ProRail sinds maandagochtend niet te gebruiken voor wegverkeer en ook scheepvaart kan niet onder de brug door. ProRail weet nog niet hoelang het herstel gaat duren.
15 uur geleden