
Tankstations presenteren automobilist weer hogere rekening
DEN HAAG (ANP) - Automobilisten zien zich vrijdag opnieuw geconfronteerd met hogere literprijzen voor benzine, diesel en lpg. Nu olie door het oorlogsgeweld in Oekraïne veel duurder is geworden, stijgen ook de adviesprijzen die oliemaatschappijen doorgeven aan pompstationhouders. Volgens een voorlopige schatting van consumentencollectie UnitedConsumers stijgt de gemiddelde adviesprijs in Nederland met 4 cent per liter, volgens oprichter Paul van Selms een "ongekende stijging".
Voor een liter Euro95 moet daarmee ruim 2,30 euro betaald worden. Ook diesel wordt rap duurder. De gemiddelde adviesprijs voor deze brandstof doorbreekt naar verwachting ook de de grens van 2 euro per liter.
In de praktijk betalen automobilisten de adviesprijzen alleen langs de snelweg. Op andere locaties geven tankstations vaak kortingen, hoewel tanken onder de 2 euro per liter benzine amper nog mogelijk is.
Olie en gas
De prijzen voor olie en ook gas zijn hard gestegen door de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Handelaren vrezen voor verstoringen van de toevoer van die brandstoffen uit Rusland, dat rijk is aan aardgas en olie. Westerse landen hebben nog geen sancties ingesteld tegen de daadwerkelijke import van Russische olie. Wel willen bijvoorbeeld de Verenigde Staten de verkoop van bepaalde technologie aan de Russische olie- en gasindustrie verbieden om de status van het land als energiegrootmacht te verzwakken.
UnitedConsumers wijst er overigens op dat de Nederlandse benzineprijs voor een groot deel uit belastingen bestaat. Uitbaters van Nederlandse tankstations in de grensstreek kunnen daardoor steeds minder goed concurreren met pompstations over de grens, klaagde branchevereniging BETA onlangs.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Tesla is donderdag ruim 14 procent lager geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De koersval komt overeen met ruim 100 miljard dollar aan verdampte beurswaarde. Beleggers reageerden op onenigheid tussen Donald Trump en Tesla-topman Elon Musk, die eerder nog optrad als adviseur voor de Amerikaanse president. Het gekibbel ging over Trumps "megawet" met forse lastenverlichtingen, die Musk heeft omschreven als een gedrocht.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenkoers van Tesla is donderdag tussentijds 17 procent gekelderd op de aandelenbeurs in New York. De koersval komt overeen met ruim 100 miljard dollar aan beurswaarde. Beleggers reageerden op onenigheid tussen de Amerikaanse president Donald Trump en Tesla-topman Elon Musk. Die ging over Trumps "megawet" met forse lastenverlichtingen, waar Musk flinke kritiek op heeft.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Delta Air Lines waarschuwt voor de gevolgen van nieuwe heffingen op de import van vliegtuigen en onderdelen. Die kunnen de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij dwingen te stoppen met het kopen van in het buitenland gemaakte vliegtuigen, met gevolgen voor miljoenen klanten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies staat vanaf donderdag voor een rechtbank in Parijs in een zaak die is aangespannen door klimaatactivisten over greenwashing. Daarbij doet een bedrijf zich schoner voor dan het in werkelijkheid is. Milieuorganisaties zeggen dat TotalEnergies klanten misleidt met claims over duurzaamheid en klimaat.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten na de nieuwe renteverlaging door de Europese Centrale Bank (ECB). De centrale bank verlaagde de rente in het eurogebied voor de achtste keer sinds juni vorig jaar, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag met zijn Chinese evenknie Xi Jinping "vrijwel uitsluitend" gesproken over handel. Dat meldt hij op zijn socialemediaplatform Truth Social, nadat het Chinese staatspersbureau Xinhua eerder had bericht over een telefoongesprek tussen de twee presidenten. Volgens Trump komen teams van beide landen binnenkort bijeen voor handelsgesprekken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote werkgevers laten personeel vrijdag thuiswerken tijdens de aangekondigde treinstaking, komt naar voren uit een rondgang van het ANP. Bij veel bedrijven is hybride werken sinds corona gemeengoed gebleven. Op de laatste dag van de werkweek kiezen veel kantoormedewerkers er toch al vaak voor niet naar kantoor te komen.
7 uur geleden