'Tanken gaat komende tijd waarschijnlijk nog duurder worden'
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Tanken gaat de komende tijd waarschijnlijk nog duurder worden. Volgens het Internationaal Energieagentschap (IEA) toont de wereldwijde vraag naar olie herstel en deze vraag is waarschijnlijk volgend jaar weer terug op het niveau van voor de crisis. De organisatie waarschuwt dat dit zal betekenen dat de olieprijzen verder oplopen, als er niet snel meer olie uit de grond wordt gepompt.
Het IEA houdt er in de voorspelling rekening mee dat er door de versoepelingen van de coronaregels steeds meer economieën weer 'open' gaan, wat de vraag naar brandstoffen stuwt. Het IEA denkt dat de mondiale consumptie daardoor in de tweede helft van volgend jaar weer meer dan 100 miljoen vaten per dag zal bedragen. De olieprijzen zijn nu al hersteld tot het hoogste punt in circa twee jaar. Voor een vat ruwe olie moet op de oliemarkt inmiddels weer meer dan 70 dollar worden neergeteld.
De nieuwe prognose weerlegt de speculatie van sommige deskundigen dat het olieverbruik, en daarmee ook de uitstoot van broeikasgassen, mogelijk al over zijn hoogtepunt heen zou zijn doordat mensen door de virusuitbraak meer vanuit huis zijn gaan werken en anders zijn gaan aankijken tegen mobiliteit. Het IEA raadt oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland daarom aan om hun olieproductie weer meer op te gaan voeren.
Recordprijs
De benzineprijs in Nederland bereikte eerder deze week al een record. Volgens consumentenorganisatie UnitedConsumers bedroeg de adviesprijs voor een liter E10 (Euro95) maandag 1,905 euro. Inmiddels gaat het om een iets lager bedrag, namelijk 1,900 euro. Voor diesel geldt momenteel een adviesprijs van 1,547 euro. Die brandstof was medio oktober 2012 het duurst, met een adviesprijs van 1,558 euro.
UnitedConsumers houdt de brandstofprijzen al sinds begin deze eeuw dagelijks bij op basis van de adviesprijzen van de vijf grootste oliemaatschappijen. Pomphouders kunnen wel afwijken van de adviesprijzen. Automobilisten zijn doorgaans het duurst uit bij tankstations langs de snelweg. Volgens prijsvergelijker brandstof-zoeker.nl is het bij goedkope pompen in Nederland nog mogelijk om E10 voor minder dan 1,70 euro per liter te tanken. De Nederlandse benzineprijs bestaat voor een groot deel uit accijns. Dat is een vaste heffing die door de overheid is vastgesteld.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine uitslagen gesloten na de zware koersverliezen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hebben een lang weekend voor de boeg, want op maandag is de Amerikaanse beurshandel dicht voor President's Day.
7 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Duizenden Griekse boeren protesteren in de hoofdstad Athene tegen de hoge kosten voor hun productie en de concurrentie van landbouwproducten uit het buitenland. Volgens de boeren doet de overheid te weinig om hen te helpen. Ze hebben tientallen tractoren meegenomen en willen de hele nacht doorbrengen voor het parlementsgebouw in Athene.
8 uur geledenROME (ANP/RTR) - De Italiaanse overheid verbiedt stakingen door personeel op luchthavens tijdens de Olympische Spelen die in het noorden van het land worden gehouden. Transportminister Matteo Salvini wil voorkomen dat reizigers overlast ondervinden tijdens het internationale sportevenement.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bouwer Heijmans was vrijdag een uitblinker op de Amsterdamse aandelenbeurs dankzij jaarcijfers die goed werden ontvangen door beleggers. Het algehele sentiment op het Damrak was eveneens positief na de forse koersverliezen een dag eerder.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het oordeel van de Hoge Raad vorige maand dat de rente voor belastingschulden van bedrijven niet verhoogd mag worden, kost de schatkist dit jaar 264 miljoen euro. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Fiscaliteit) vrijdag aan de Tweede Kamer.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla verwacht zijn geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) binnenkort naar Nederland te brengen. Daarmee kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. In eerste instantie gaat het wel nog om demonstraties. Tesla hoopt dat het zelfrijdende systeem ergens dit voorjaar ook echt door gewone automobilisten op de openbare weg mag worden gebruikt.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Applied Materials behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook gaf het bedrijf, dat een belang heeft in het Nederlandse Besi, een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Volgens topman Gary Dickerson profiteert het bedrijf van versnelde investeringen in AI en de grote vraag naar krachtige en energiezuinige chips. Het aandeel werd 14 procent hoger gezet.
13 uur geleden