Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taliban vormen regering en hopen land weer op gang te krijgen

Taliban vormen regering en hopen land weer op gang te krijgen

KABUL (ANP/AFP) - Nu de Taliban naar eigen zeggen Afghanistan eindelijk onafhankelijk hebben gemaakt, schuiven ze een regering naar voren. Het regeringsapparaat en de economie liggen al een halve maand plat en het land leeft in angst voor de nieuwe heersers. Er is honger onder meer als gevolg van de geldontwaarding en het wegvallen van aanvoer van eerste levensbehoeften.

Prijzen van veel basisproducten zijn in twee weken meer dan 50 procent gestegen, zoals die van bakolie, tarwe en rijst. Door de ineenstorting van de pro-westerse regering van president Ghani hebben veel Afghanen helemaal geen inkomsten meer. Volgens Pakistaanse autoriteiten zijn al 3 miljoen Afghanen naar Pakistan gevlucht. Er dreigt vooral in steden grote hongersnood.

De Taliban hebben eerder aangekondigd dat ze pas na het vertrek van de laatste Amerikanen een regering zouden vormen en die zou dan nu vorm moeten krijgen. Volgens waarnemers dwingt de economische ineenstorting de nieuwe machthebbers haast te maken en betrekkingen met het buitenland te zoeken om de economie op de rails te zetten.

Buitenlandse steun

Vorig jaar bestond 40 procent van de officiële inkomsten van het land uit buitenlandse steun en giften. Tegoeden van de regering zijn nu in de VS bevroren en bij het IMF kunnen de Taliban niet terecht. Bij de VN lopen sancties tegen de Taliban. Het is onduidelijk hoe de nieuwe machthebbers bijvoorbeeld de lonen van ambtenaren gaan betalen. De Taliban-terreur zelf werd vooral gefinancierd met criminele activiteiten zoals drugscriminaliteit, afpersing, smokkel en door giften van sponsors in de Golf en in Pakistan.

Taliban-woordvoerder Zabihullah Mujahid heeft gezegd dat de Taliban goede politieke en economische betrekkingen wil met de rest van de wereld. Die moeten zijn gebaseerd op eerlijkheid en wederzijdse erkenning. De Taliban praten al lange tijd met onder meer China, Iran, Rusland en de VS. Ze noemen dat een werkrelatie, maar niemand heeft hen officieel erkend.

De Taliban zijn soennitische extremisten die nu de indruk willen wekken geen schrikbewind te voeren zoals ze dat in de jaren 1996-2001 deden. Ze hebben afgezanten gestuurd naar een grote sjiïtische minderheid, de Hazara, die opnieuw vervolging vreest. Ze zijn ook in gesprek met de pro-westerse ex-president Karzai en praten met bewapende tegenstanders in de Vallei van Panjshir. De Taliban zijn ook bang voor nieuwe twisten onderling of met bevolkingsgroepen als het regeren zonder financiële middelen daartoe, straks een te zware opgave blijkt.

Meer uit Buitenland

Bonaire vraagt 'snelle hulp' van Nederland om stijgende prijzen

KRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.

1 uur geleden
Amerikaanse militairen gewond bij aanval op basis Saudi-Arabië

AL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.

2 uur geleden
Witkoff: VS hoopvol over gesprekken met Iran deze week

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."

8 uur geleden
Houthi's dreigen zich te mengen in Iranoorlog

SANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.

8 uur geleden
Iran zweert wraak voor aanvallen op kern- en staalindustrie

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.

8 uur geleden
NYT: Musk nam deel aan telefoongesprek Trump en Modi

WASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.

8 uur geleden
Amerikaanse Huis komt met eigen plan tegen gedeeltelijke shutdown

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).

10 uur geleden