Taliban vormen regering en hopen land weer op gang te krijgen
KABUL (ANP/AFP) - Nu de Taliban naar eigen zeggen Afghanistan eindelijk onafhankelijk hebben gemaakt, schuiven ze een regering naar voren. Het regeringsapparaat en de economie liggen al een halve maand plat en het land leeft in angst voor de nieuwe heersers. Er is honger onder meer als gevolg van de geldontwaarding en het wegvallen van aanvoer van eerste levensbehoeften.
Prijzen van veel basisproducten zijn in twee weken meer dan 50 procent gestegen, zoals die van bakolie, tarwe en rijst. Door de ineenstorting van de pro-westerse regering van president Ghani hebben veel Afghanen helemaal geen inkomsten meer. Volgens Pakistaanse autoriteiten zijn al 3 miljoen Afghanen naar Pakistan gevlucht. Er dreigt vooral in steden grote hongersnood.
De Taliban hebben eerder aangekondigd dat ze pas na het vertrek van de laatste Amerikanen een regering zouden vormen en die zou dan nu vorm moeten krijgen. Volgens waarnemers dwingt de economische ineenstorting de nieuwe machthebbers haast te maken en betrekkingen met het buitenland te zoeken om de economie op de rails te zetten.
Buitenlandse steun
Vorig jaar bestond 40 procent van de officiële inkomsten van het land uit buitenlandse steun en giften. Tegoeden van de regering zijn nu in de VS bevroren en bij het IMF kunnen de Taliban niet terecht. Bij de VN lopen sancties tegen de Taliban. Het is onduidelijk hoe de nieuwe machthebbers bijvoorbeeld de lonen van ambtenaren gaan betalen. De Taliban-terreur zelf werd vooral gefinancierd met criminele activiteiten zoals drugscriminaliteit, afpersing, smokkel en door giften van sponsors in de Golf en in Pakistan.
Taliban-woordvoerder Zabihullah Mujahid heeft gezegd dat de Taliban goede politieke en economische betrekkingen wil met de rest van de wereld. Die moeten zijn gebaseerd op eerlijkheid en wederzijdse erkenning. De Taliban praten al lange tijd met onder meer China, Iran, Rusland en de VS. Ze noemen dat een werkrelatie, maar niemand heeft hen officieel erkend.
De Taliban zijn soennitische extremisten die nu de indruk willen wekken geen schrikbewind te voeren zoals ze dat in de jaren 1996-2001 deden. Ze hebben afgezanten gestuurd naar een grote sjiïtische minderheid, de Hazara, die opnieuw vervolging vreest. Ze zijn ook in gesprek met de pro-westerse ex-president Karzai en praten met bewapende tegenstanders in de Vallei van Panjshir. De Taliban zijn ook bang voor nieuwe twisten onderling of met bevolkingsgroepen als het regeren zonder financiële middelen daartoe, straks een te zware opgave blijkt.
Meer uit Buitenland
DEARBORN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft dinsdag zijn middelvinger opgestoken naar een fabrieksarbeider die hem aansprak op hoe de Epstein-affaire wordt behandeld. Het gebeurde bij een bezoek van Trump aan een Ford-fabriek in Dearborn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten raden hun burgers die in Iran zijn aan om dat land onmiddellijk te verlaten. De afdeling consulaire zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken meldde dat op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX van Elon Musk biedt zijn internetdienst Starlink gratis aan in Iran, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. De Iraanse autoriteiten hebben vorige week een internetblokkade ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties in het land.
8 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Drie federale aanklagers in Minnesota hebben dinsdag ontslag genomen vanwege de schietpartij in Minneapolis waarbij Nicole Renee Good werd neergeschoten door de immigratiedienst (ICE), schrijft The New York Times. Volgens de krant stapten ze op vanwege een onderzoek naar de weduwe van Good en de terughoudendheid van het ministerie om de schutter te onderzoeken.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft het afgelopen weekend in het geheim de voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, ontmoet. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris aan nieuwssite Axios. Ze zouden het hebben gehad over de aanhoudende protesten in Iran.
9 uur geledenWASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben de Moslimbroederschap in Egypte, Libanon en Jordanië aangemerkt als een buitenlandse terroristische organisatie. Afgelopen november gaf de Amerikaanse president Donald Trump al aan hiervoor de eerste stappen te hebben gezet.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton is dinsdag niet verschenen bij een verhoor voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die onderzoek doet naar de invloedrijke contacten van zedendelinquent Jeffrey Epstein. De commissie wil daarom volgende week een procedure beginnen voor minachting van het Congres.
11 uur geleden