Taliban roepen op tot internationale hulp voor Afghanen
KABUL (ANP/AFP) - De Taliban roepen op tot internationale hulp voor de Afghaanse bevolking, die te maken heeft met een humanitaire crisis. De wereld moet volgens vicepremier Abdul Ghani Baradar het volk steunen "zonder enige politieke vooringenomenheid en zijn humanitaire verplichtingen nakomen".
De vicepremier en medeoprichter van de Taliban verklaart dat op verschillende plekken mensen geen eten, onderdak, warme kleding of geld hebben. Dat deed hij in een videoboodschap die vrijdag door Afghaanse staatsmedia is gedeeld.
Sinds de machtsovername van de Taliban in augustus is de economische crisis in Afghanistan alleen maar groter geworden. Volgens de Verenigde Naties hebben bijna 23 miljoen mensen, circa 55 procent van de bevolking, te maken met extreme honger. Voor bijna 9 miljoen mensen dreigt hongersnood. Wegens de winter nemen de zorgen over de Afghanen toe.
Beperkte hulp
Sinds de Taliban aan de macht zijn, leveren landen en hulporganisaties maar beperkt hulp aan de inwoners van Afghanistan. De extremistische groepering wordt niet erkend als de legitieme regering. Daarnaast zijn de Taliban door verschillende landen aangemerkt als terroristisch, waardoor Afghaanse tegoeden in het buitenland zijn bevroren.
Westerse landen zijn bezorgd over de rechten van meisjes en vrouwen, die zwaar werden onderdrukt toen de Taliban eerder in Afghanistan aan de macht waren. Ook nu worden vrijheden van deze groep beperkt. Zo kunnen veel meisjes niet naar de middelbare school en worden sommige beroepen niet meer door vrouwen uitgeoefend. De Taliban heeft nu in de hoofdstad Kabul posters opgehangen waarop staat dat vrouwen zich in lijn met de sharia moeten bedekken.
Meer uit Buitenland
PRAAG (ANP/DPA) - Een belangrijk aankoopprogramma voor munitie voor Oekraïne gaat toch door. Tsjechië blijft ook onder de minder Oekraïnegezinde nieuwe regering de levering van artilleriegranaten coördineren, zegt premier Andrej Babiš.
15 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.
51 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Alle woningen en bedrijven zijn na een dagenlange stroomstoring in Berlijn weer aangesloten op het net. Er is een tijdelijke kabel aangelegd en in gebruik genomen, meldt netbeheerder Stromnetz Berlin. In de loop van woensdag krijgen alle adressen geleidelijk weer stroom.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft Israël beschuldigd van apartheid op de bezette Westelijke Jordaanoever. Volgens hem worden de Palestijnen in dat gebied systematisch gediscrimineerd.
2 uur geledenBANGUI (ANP/RTR/DPA) - De net herkozen president van de Centraal-Afrikaanse Republiek (CAR), Faustin-Archange Touadéra, heeft de Russische president Vladimir Poetin uitgenodigd om een bezoek te brengen aan zijn land. Dat meldt het Russische staatspersbureau TASS.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Zo'n 19.900 huishoudens en 850 bedrijven zitten in Berlijn nog zonder stroom, melden de autoriteiten. De storing ontstond zaterdagochtend vroeg door een brand die vermoedelijk is aangestoken door links-extremisten. Tienduizenden mensen hebben daar dagenlang last van gehad, ook omdat het koud is in de Duitse hoofdstad.
2 uur geledenTURNHOUT (ANP/BELGA) - In België is een 47-jarige vrouw veroordeeld tot zeven jaar cel voor het ernstig mishandelen en van vrijheid beroven van haar man. De man werd onder meer opgesloten in een hondenhok bij de woning in Grobbendonk (provincie Antwerpen). Afgelopen maart ontsnapte de man vanuit het hondenhok naar de buren om hulp te vragen.
2 uur geleden