Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taiwan meldt Chinese oefeningen met echte munitie op zee

Taiwan meldt Chinese oefeningen met echte munitie op zee

TAIPEI/BEIJING (ANP/AFP/DPA/RTR) - China zet de grote militaire oefeningen in wateren bij Taiwan voort met onder meer echte munitie op de Oost-Chinese Zee. Volgens Taiwan escaleert China hiermee de situatie en oefenen de strijdkrachten van dat land met langeafstandswapens met precisieaanvallen op havens en energiefaciliteiten. Maar geen van de oefeningen met echte munitie is in de buurt van het eiland Taiwan, aldus Taipei.

De Chinese autoriteiten hebben een zone in de wateren afgesloten voor de scheepvaart vanwege militaire oefeningen. Die zone ligt 500 kilometer van Taiwan verwijderd. Volgens de Chinese bevelhebber Shi Yi wordt er in deze operatie Gezamenlijk Zwaard 2025A geoefend "met precisieaanvallen op belangrijke doelen en met het opwerpen van blokkades".

De Volksrepubliek beschouwt het feitelijk sinds 1949 onafhankelijke eiland als onlosmakelijk onderdeel van China. China intimideert het democratisch geregeerde Taiwan vaak met militaire oefeningen bij het eiland.

Omsingeld

Volgens Taiwan wordt het eiland woensdag "omsingeld" door zeker 21 Chinese oorlogsbodems, tien schepen van de Chinese kustwacht en tientallen gevechtsvliegtuigen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Chinese militaire oefeningen rondom Taiwan veroordeeld als "agressieve militaire activiteiten" om spanningen op te voeren.

De VS steunen Taiwan "om de democratische waarden en de diepe economische banden" tussen de twee, maar ze erkennen het niet als onafhankelijke staat. Die erkenning verdween toen de VS in de jaren zeventig officieel diplomatieke betrekkingen aanknoopten met de communistische Volksrepubliek.

Meer uit Buitenland

Spaanse veiligheidsdienst waarschuwde voor massale instroom Ceuta

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.

1 uur geleden
Nieuwe Houthi-aanvallen op meerdere steden in Saudi-Arabië

ABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.

2 uur geleden
Trump: Iran probeert midterms te beïnvloeden, oorlog stopt daarna

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.

2 uur geleden
Doden bij Russische aanval op Oekraïens winkelcentrum

SOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.

3 uur geleden
Vliegtuig Zelensky na vertrek Moldavië bijna geraakt door drone

OSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.

4 uur geleden
Britse man opgepakt om voorbereiding sabotageactie voor Russen

SWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.

4 uur geleden
Atoomagentschap wil Iran bespreken bij Veiligheidsraad

WENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.

4 uur geleden