
Taalmaatje leert Nederlands om te kunnen werken
VLISSINGEN - Zehra Dogan (42) is Turks en woont nu zo’n tweeënhalf jaar in Nederland. Op Scalda Vlissingen leert ze de Nederlandse grammatica, als taalmaatje oefent ze het spreken, begrijpend lezen en de juiste uitspraak zodat ze kan gaan werken, misschien wel als verpleegkundige.
Dogan is naar Nederland verhuisd vanwege de baan van haar man. In Turkije werkte ze als verpleegkundige en assistent professor. “Ik ben 42 jaar. Een nieuwe taal leren is lastig.” Dogan probeert op allerlei manieren haar Nederlands te verbeteren. “Ik zoek vrijwilligerswerk. Maar toen ik met een organisatie sprak, werd mij verteld dat mijn Nederlands niet goed genoeg was. “Ik heb altijd gewerkt, wil ook werken, maar kan dat nu niet vanwege communicatieproblemen.” Om aan de slag te kunnen, is het beheersen van de Nederlandse taal een pré en dus is ze vorig jaar december, naast het volgen van lessen op Scalda, begonnen als taalmaatje. Jan de Veen, taalcoach van Dogan: “Zehra hoort bij de top van taalmaatjes. Bij hoog opgeleiden zoals zij ligt de focus op onder andere de uitspraak.” Hij merkt dat Dogan, die thuis ook veel oefent, goed vooruit gaat. “De eerste les was lastig, want ik kon bijna niets zeggen. Maar nu, ten opzichte van december, gaat het beter”, zegt Dogan, die te spreken is over De Veen. “Door Jan leer ik meer woorden dan op school en hij corrigeert mij grammaticaal. Ook het oefenen met het lezen en navertellen van krantenartikelen is heel belangrijk”
Meer uit Vlissingen
VLISSINGEN - De 27e editie van Film by the Sea in Vlissingen is in volle gang. Dit weekeinde was actrice Monique van de Ven eregast en kreeg de Career Achievement Award uitgereikt. Het filmfestival duurt nog tot en met zondag (21 september) en brengt dagelijks een vol programma.
19 uur geledenOOST-SOUBURG - Een deels omgevallen boom heeft maandagochtend voor een tijdelijke afsluiting gezorgd van een toerit van de A58 bij Oost-Souburg.
20 uur geledenVLISSINGEN- Op de kruising van de Burgemeester van Woelderenlaan en de Paauwenburgweg heeft in de nacht van zaterdag op zondag een eenzijdig ongeval plaatsgevonden. De bestuurder van een Tesla reed hier rechtdoor, rakelings langs een herdenkingsmonumentje, een droge sloot in. De politie en ambulancedienst kwamen met spoed ter plaatse. Medewerkers van de ambulancedienst controleerden de bestuurder maar hij bleek niet gewond te zijn geraakt. Later werd ook de brandweer opgeroepen omdat er mogelijk brand was. Hier bleek geen sprake van te zijn. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De politie heeft de bestuurder overgebracht naar het politiebureau. Ook heeft zij een andere betrokkene gehoord.
1 dag geledenZEELAND - Het KNMI heeft code geel afgekondigd vanwege zware onweersbuien die zaterdag aan het eind van de middag Zeeland trekken. Wie op pad gaat, moet rekening houden met forse buien en windstoten. Ook is er kans op hagel.
2 dagen geledenOOST-SOUBURG - De Karolingenmarkt, wedstrijd ringrijden, kleedjesmarkt en meer brengt zaterdag een gezellige hoeveelheid publiek op de been in Oost-Souburg.
2 dagen geledenVLISSINGEN - De politie heeft vrijdagavond een 28-jarige man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een steekincident eerder die avond. Dit incident vond plaats aan de Badhuisstraat en hierbij zou een 63-jarige vrouw ernstig gewond zijn geraakt. Hulpdiensten hebben de vrouw naar het ziekenhuis gebracht. Hoe het nu met haar gaat, is niet bekend.
2 dagen geledenDe Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en dienstslachtoffers (BNMO) bestaat tachtig jaar. Het bestuur van de Zeeuwse afdeling organiseert een viering op zaterdag 27 september.De BNMO is een belangenbehartiger voor (voormalige) medewerkers van defensie, politie en overige geüniformeerden in overheidsdienst met lichamelijk of psychisch letsel die bij de uitoefening van hun dienst een blijvende, erkende aandoening hebben opgelopen. Ook hun gezinsleden zijn onder bepaalde voorwaarden welkom, legt secretaris Hans den Hollander van BNMO Zeeland uit. De afdeling heeft zo'n honderdveertig leden. Deze lotgenoten komen bij elkaar en maken uitstapjes, waarbij de partner en ook het hele gezin welkom is.Allerlei programma'sDe bond begeleidt leden ook, onder meer met het doorverwijzen naar (zorg)instanties. "We helpen leden met bijvoorbeeld de aanvraag van hulpmiddelen en doorverwijzing naar het Nederlands Veteranen Instituut. Dit instituut heeft een locatie in Doorn waar de BNMO allerlei programma's aanbiedt aan haar leden. "Je kunt er ook met je partner een weekje verblijven", legt Den Hollander uit. "Dat is fijn voor lotgenotencontact, maar je kunt je ook afzonderen van prikkels om tot rust te komen."GezelligDen Hollander is al ruim vijfentwintig jaar lid van de BNMO. Hij vertelt dat de leden bij samenkomsten niet per se over hun gezondheid praten, maar het vooral gezellig hebben. We hebben een variëteit aan activiteiten en ontmoetingen met lotgenoten. "De nieuwjaarsreceptie bij Landlust in Nieuwdorp is vaste prik en verder zijn we al eens naar 'de Poort van Vlaanderen' in Terneuzen en allerlei musea geweest. We houden lezingen en als we bij de jaarvergadering jubilarissen hebben, komt onze beschermheer, de commissaris van de koning in Zeeland, onder andere de jaartekens uitreiken."'Kom gewoon'De BNMO krijgt subsidie van het Vfonds (Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg) en de leden betalen een jaarlijkse contributie. Voor de activiteiten vraagt de afdeling een eigen bijdrage om de organisatie rond te krijgen. Den Hollander hoopt dat mensen die zich aangesproken voelen, zich aanmelden. "Iedere persoon die we bereiken, is er een. We kunnen geen problemen oplossen, maar wel doorverwijzen. We zijn er voor elkaar, met bijvoorbeeld een kaartje of een belletje. Het voelt misschien alsof je een drempel over moet om voor het eerst met de groep op stap te gaan, maar kom gewoon. Dan maken we er samen een leuke dag van."Meer informatieKijk voor meer informatie over de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en dienstslachtoffers op www.bnmo.nl
3 dagen geleden