Syrisch regeringsleger verliest controle over stad Hama
DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Het Syrische regeringsleger heeft de controle over de stad Hama verloren. Rebellen zijn de stad na hevige gevechten binnengedrongen en de militairen hergroeperen zich buiten de stad, aldus het leger. De militairen doen dat "om burgerlevens te sparen en gevechten in de stad te voorkomen".
De rebellen zeggen dat ze districten van de stad hebben ingenomen en honderden gedetineerden uit een gevangenis hebben vrijgelaten. Het veroveren van Hama geldt als een nieuwe overwinning voor de rebellen. Zij begonnen ruim een week geleden een offensief in het noordwesten van Syrië en wisten opvallend snel Aleppo, de tweede stad van Syrië, in te nemen. Het regeringsleger trok zich toen ook terug.
Hama was tijdens de Syrische burgeroorlog nog niet eerder in handen van rebellen gevallen. De verovering van de stad kan de weg vrijmaken voor een verdere opmars naar Homs, een belangrijk knooppunt tussen de dichtstbevolkte regio's van Syrië.
Het regeringsleger zei korte tijd later ook twee "vijandige drones" uit de lucht te hebben geschoten boven de hoofdstad Damascus. Het is niet bekend van wie de drones afkomstig waren. De stad wordt ook regelmatig onder vuur genomen door Israël.
Meer uit Buitenland
PARIJS/DEN HAAG (ANP) - De hoogste militair van Nederland en die van een dertigtal vooral Europese landen gaan overleggen over het breken van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. Ze komen later deze week bijeen in het Verenigd Koninkrijk, dat het voortouw wil nemen in de nieuwe 'Hormuz-coalitie'.
29 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zegt het gastransport naar Oekraïne geleidelijk op te schorten tot er weer olie vloeit door de Droezjba-pijpleiding. Die bij een aanval beschadigde verbinding levert Russische olie via Oekraïne naar onder meer Hongarije. De pijpleiding is al weken een twistpunt tussen de Ruslandgezinde regering van de Hongaarse premier Viktor Orbán en Kyiv.
4 uur geledenSLAMABAD/TEHERAN/ANKARA (ANP/RTR) - Er zijn geen directe of indirecte contacten tussen Iran en de VS volgens de Iraanse ambassadeur in Pakistan, Reza Amiri Moghadam. Hij voegt eraan toe dat bevriende landen proberen een basis te leggen voor een dialoog tussen Teheran en Washington, om een einde te maken aan de oorlog.
4 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De huidige oorlog in het Midden-Oosten stelt de wereld mogelijk voor "veel grotere" problemen dan de Amerikaanse invasie van Irak in 2003. Dat zei de Spaanse premier Pedro Sánchez tegenover het parlement. "Dit is niet hetzelfde scenario als de illegale oorlog in Irak. We staan voor iets veel ergers, veel ergers, met in potentie gevolgen die veel breder en verder strekken", aldus Sánchez.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie heeft in Londen twee mannen aangehouden in verband met de brandstichting in geparkeerde ambulances van een Joodse vrijwilligersorganisatie afgelopen maandag. De zaak wordt gezien als een "antisemitisch haatmisdrijf".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Iran een vijftienpuntenplan voor een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten voorgelegd. Dat meldt The New York Times op basis van ingewijden. Het plan zou zijn overhandigd door Pakistan, dat dinsdag al aankondigde "klaar te zijn" de rol van gastland op zich te nemen voor mogelijke vredesgesprekken.
6 uur geledenTSJERNIHIV (ANP/RTR) - Bijna 150.000 Oekraïners zitten zonder stroom door een Russische aanval op energievoorzieningen bij Tsjernihiv, meldt de regionale netbeheerder. De gouverneur van de aan Rusland en Belarus grenzende regio meldde eerder deze week ook al grootschalige stroomuitval, toen door een droneaanval.
7 uur geleden