Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sylvana Simons: dit wordt een kantelpunt in racismedebat

Sylvana Simons: dit wordt een kantelpunt in racismedebat

HILVERSUM (ANP) - Politica Sylvana Simons denkt dat de demonstraties van de afgelopen twee weken een kantelpunt vormen in het racismedebat. Dat vertelde zij dinsdagavond in een interview op NPO Radio 1.

"Ik heb heel lang het gevoel gehad dat ik een van de weinige was die dit onderwerp bleef agenderen", aldus Simons. "De afgelopen twee weken voelden als een enorme steunbetuiging. En vooral: de demografie van mensen die zich tegen racisme uitspreken, verandert. Ik dacht heel lang dat het een kwestie van zwarte mensen was. Nu voelen ook steeds meer witte mensen dat zij hun verantwoordelijkheid moeten nemen."

Simons is blij dat premier Rutte bijvoorbeeld heeft erkend dat hij is gaan begrijpen dat Zwarte Piet door mensen van kleur als kwetsend en racistisch wordt ervaren. "Maar we moeten af van het idee dat het een persoonlijke ervaring is", beklemtoont de fractieleider van Bij1. "Het gaat om een systeem dat voorkomt uit de democratie waarin wij leven. Die democratie heeft ons veel mooie voordelen opgeleverd. Maar dat systeem is wel gebouwd op kolonialisme, imperialisme en kapitalisme."

De politica vindt het raar dat de premier stelt dat hij geen invloed heeft op dat systeem. "Veel excessen de laatste jaren binnen het debat waren niet voorgevallen als de premier eerder stelling had genomen", beklemtoont ze. "De minister-president gaat bij uitstek over de systemen in ons land. Als het gaat om saamhorigheid en solidariteit, maar vooral om het eerste artikel in onze grondwet. Ik zou zo graag meer concrete plannen van hem horen. Wat vindt hij bijvoorbeeld van de excessen bij de Belastingdienst? Dat is nou bij uitstek iets systemisch."

Ook Zwarte Piet had de premier wat Simons betreft moeten benoemen als "een exponent van hoe wij onze samenleving hebben ingericht. Vanuit onze historie zijn we dat normaal gaan vinden. Maar juist die historie is waar Rutte ver van weg blijft." Eerder pleitte de voormalige dj er ook voor dat partijen in de Tweede Kamer meer Nederlanders van kleur op een verkiesbare plek op de kieslijst zetten bij de komende Kamerverkiezingen.

Meer uit Entertainment

Britse schrijver van The Horse Whisperer overleden

LONDEN (ANP) - De Britse schrijver Nicholas Evans, beroemd door zijn werk The Horse Whisperer, is op 72-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De in 1995 gepubliceerde roman werd wereldwijd een enorm succes. Er werden vijftien miljoen exemplaren verkocht van het boek, dat in Nederland werd uitgebracht onder de titel De paardenfluisteraar. Het is in tientallen talen vertaald.

2 jaar geleden
BNN 25 jaar: van tv-programma tot spraakmakende publieke omroep

HILVERSUM (ANP) - BNN, dat staat voor Bart's Neverending Network, is maandag 25 jaar geleden opgericht. De publieke omroep werd op 15 augustus 1997 in het leven geroepen door Bart de Graaff, Gerard Timmer, Willem de Bois en Frank Timmer. Na de fusie van BNN en VARA staat de omroep inmiddels al een aantal jaar bekend als BNNVARA.

2 jaar geleden
Conservatieve Iraanse media prijzen aanvaller Rushdie

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Conservatieve media in Iran prijzen de man die vrijdag de schrijver Salman Rushdie heeft neergestoken. Rushdie kampt sinds 1988 met bedreigingen vanwege zijn boek De duivelsverzen, dat door sommige moslims als godslasterlijk wordt beschouwd.

2 jaar geleden
Minister gaat FM-radiofrequenties veilen na uitspraak rechter

DEN HAAG (ANP) - Minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) komt dit najaar met een voorstel voor een herverdeling van de landelijke FM-frequenties door middel van een veiling. De rechter zette onlangs een streep door het besluit van haar ambtsvoorganger Mona Keijzer om de bestaande vergunningen met drie jaar te verlengen.

2 jaar geleden
Grease-actrice Olivia Newton-John (73) overleden

LOS ANGELES (ANP) - Olivia Newton-John is maandag op 73-jarige leeftijd overleden. De actrice, met name bekend van haar rol als Sandy in de musical Grease, sliep in het bijzijn van vrienden en familie vredig in op haar ranch in Californië, meldt haar echtgenoot John Easterling op Facebook.

2 jaar geleden
Actrice Anne Heche in kritieke toestand na auto-ongeluk

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse actrice Anne Heche is in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht nadat ze met haar auto een woning in reed in Los Angeles. De auto en het huis vlogen in brand en de bestuurder liep ernstige brandwonden op, melden Amerikaanse media. Een anonieme bron bevestigde aan CNN dat het om Heche ging en de LA Times meldt dat de auto op haar naam geregistreerd stond.

2 jaar geleden
1,9 miljoen kijkers zien Engelse voetbalsters EK winnen

HILVERSUM (ANP) - Bijna 1,9 miljoen mensen hebben zondag gekeken naar de finale van het EK tussen de voetbalsters van Engeland en Duitsland. Via NPO 1 zagen zij hoe de Engelsen, gecoacht door de Nederlandse Sarina Wiegman, er met de winst vandoor gingen.

2 jaar geleden