Sunak vraagt teleurgestelde rechtse kiezer om strategische stem
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Rishi Sunak gaat betogen dat alleen zijn Conservatieve Partij straks effectief oppositie kan voeren tegen een Labourregering. Hij wil zo voorkomen dat zetels verloren gaan voor zijn conservatieven doordat rechtse kiezers overstappen naar de partij van de bekende brexiteer Nigel Farage.
Persbureau Reuters heeft al delen van de speech van maandag ingezien en bericht dat Sunak zijn publiek wil waarschuwen dat die Reform UK-partij van Farage waarschijnlijk maar een paar zetels gaat winnen. "Moet je indenken: honderden en honderden parlementariërs van Labour die tegengas krijgen van slechts een, twee, drie, vier of vijf parlementariërs", citeert Reuters uit de tekst.
Sunak geeft met dat pleidooi feitelijk toe dat zijn partij na veertien jaar aan de macht afstevent op een nederlaag. Het centrumlinkse Labour staat in peilingen ruim 20 procentpunt voor op de conservatieven, die bovendien op de hielen worden gezeten door Farage en zijn uiterst rechtse partij. De Tories van Sunak staan op circa 20 procent, Reform op 16 procent.
'Ramp'
Dat betekent in het Britse kiesstelsel niet dat de partijen daardoor ook uitzicht hebben op dat percentage van de parlementszetels. Ieder kiesdistrict levert een parlementariër en die zetel gaat naar de kandidaat die daar de meeste stemmen krijgt. Dat betekent dat het linkse Labour er komende donderdag van profiteert als rechtse kiezers verdeeld zijn over meerdere partijen.
De premier zou met zijn speech willen inpraten op gefrustreerde rechtse kiezers die eigenlijk niet meer op zijn partij willen stemmen. "Een Labourregering zou slecht zijn voor ons land", staat in de tekst. "En een niet te controleren Labourregering wordt een ramp. We zouden decennia nodig hebben om daarvan te herstellen."
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Bijna een week na de historische verkiezingswinst van Alternative für Deutschland (AfD) in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt namen tienduizenden mensen zaterdag deel aan demonstraties tegen radicaal-rechts extremisme. In onder meer Düsseldorf, Hamburg en Berlijn waren grote bijeenkomsten.
30 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Het Kremlin sluit een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens de G20-top in Miami uit. "Het is onmogelijk", zei een woordvoerder van het Kremlin tegen het Franse persbureau AFP in New Delhi, waar een top van de BRICS-landen plaatsvindt. BRICS is een samenwerkingsverband van elf landen.
1 uur geledenKAMPALA (ANP/DPA) - In Oeganda is koning Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV van het koninkrijk Toro begraven. Duizenden mensen kwamen op de uitvaart af om afscheid te nemen van de monarch die vorige maand op slechts 34-jarige leeftijd overleed aan kanker. Inmiddels is er een strijd om de troonopvolging losgebarsten.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
4 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse kustwacht heeft nog eens 41 lichamen gevonden aan boord van de verbrande veerboot bij de Filipijnen. Daarmee is het dodental gestegen naar 76.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Langdurige Russische aanvallen hebben op meerdere plekken in Oekraïne geleid tot doden, gewonden en vermisten. "Onze steden en gemeenschappen zijn sinds gisteravond vrijwel voortdurend aangevallen", meldde president Volodymyr Zelensky zaterdag aan het begin van de middag op X. Op dat moment zouden er nog steeds Russische aanvalsdrones in de lucht vliegen.
6 uur geleden