Subsidiepotjes aanschaf elektrische auto's nog lang niet uitgeput
DEN HAAG (ANP) - De subsidie die beschikbaar is voor de aanschaf van elektrische auto's is nog lang niet uitgeput. Dat blijkt uit gegevens van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Dat was vorig jaar wel anders, toen de subsidiepot voor de aanschaf van een nieuwe elektrische auto eind mei al leeg was.
In totaal was er voor dit jaar bijna 100 miljoen euro beschikbaar, 67 miljoen euro voor de aanschaf of het leasen van een nieuwe elektrische auto en ruim 32 miljoen euro voor gebruikte elektrische auto's. Daarvan is maandag nog ruim 43 miljoen euro over. Aanvragers kunnen voor het kopen of leasen van een nieuwe elektrische auto 2950 euro krijgen en 2000 euro voor een tweedehands model.
Volgens de RVO zijn nog niet alle subsidieaanvragen beoordeeld en kunnen aanvragen nog worden afgewezen. Ook worden aanvragen soms weer ingetrokken. Verder erkent de RVO dat de potjes minder snel leeg raken in vergelijking met vorig jaar. Maar de rijksdienst wil zich niet wagen aan speculaties over de achterliggende reden hiervoor.
Per kilometer
Volgens Maarten van Biezen van Vereniging Elektrische Rijders (VER) is de onzekerheid over het aanschaffen van een elektrische auto toegenomen. Zo zal de motorrijtuigenbelasting, die tot en met 2024 niet geldt voor elektrische auto's, vanaf 2025 wel gelden. "In landen om ons heen blijft die nul", zo geeft Van Biezen aan. "Daarmee is er meer perspectief voor gebruikers."
Verder is het voor veel gebruikers onduidelijk hoeveel zij er nu precies op vooruit gaan wanneer zij een elektrische vierwieler aanschaffen, aldus Van Biezen. Hij pleit voor een andere manier om verbruikskosten te communiceren, zodat elektrisch rijden beter kan worden vergeleken met het rijden in bijvoorbeeld een benzineauto. Zo kan het al helpen als inzichtelijk wordt gemaakt hoeveel gebruikers kwijt zijn per kilometer op de weg.
'Minder snel nieuwe auto'
Het kabinet kondigde in april aan de aanschaf van een tweedehands elektrische auto goedkoper te willen maken. Tegelijkertijd wordt de aanschafbelasting (bpm) van nieuwe auto's juist duurder, met ongeveer 200 euro.
BOVAG liet daarop weten "zeer teleurgesteld" te zijn. De autobranchevereniging vond dat het kabinet het kopen van nieuwe elektrische auto's juist zou moeten stimuleren om klimaatdoelen te halen. "Dit wordt gepresenteerd als een klimaatmaatregel, maar de sector vreest dat het er vooral toe zal leiden dat consumenten minder snel een nieuwe auto kopen", zei BOVAG destijds in een reactie.
Meer uit Financieel
HOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.
7 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor niet-militaire doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.
10 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft een verbod op de export van drie metaalsoorten naar de Verenigde Staten opgeschort. Daarmee doet het Aziatische land opnieuw een concessie richting de VS in de handelsoorlog tussen de twee grootmachten.
12 uur geledenHAARLEM (ANP) - Projecten die via het failliete Winst Uit Je Woning liepen, kunnen binnenkort weer geld ontvangen. Als tussenpersoon regelde Winst Uit Je Woning voor tal van gemeenten en hun inwoners subsidies, adviseurs of vaklieden voor verduurzamingsprojecten. Maar het bedrijf ging deze week failliet, waardoor alle activiteiten stil kwamen te liggen.
12 uur geledenBELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
1 dag geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
1 dag geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
1 dag geleden