Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Studentenvakbond bij protest: studenten slapen nu al in tenten

Studentenvakbond bij protest: studenten slapen nu al in tenten

DEN HAAG (ANP) - "Ik hoef niet uit te leggen hoe verschrikkelijk het is dat de basisbeurs omlaag is gegaan, terwijl er nu al studenten in tenten slapen", zegt Abdelkader Karbache, voorzitter van studentenvakbond LSVb bij het onderwijsprotest op het Malieveld in Den Haag. Volgens hem worden studenten "gebruikt als pinautomaat".

Op het Malieveld zijn vele duizenden studenten en medewerkers aanwezig om te demonstreren tegen de kabinetsbezuinigingen op het hoger onderwijs. "We staan hier niet alleen om te vechten tegen de bezuinigingen, maar ook om te vechten voor onze toekomst. En dat gevecht is niet gewonnen met één protest", aldus Karbache. "Jullie zijn niet alleen de toekomst van Nederland, maar ook het bewustzijn, het geweten van Nederland."

Maurice Limmen, voorzitter van de Vereniging Hogescholen, waarschuwt voor "een kaalslag". "De bezuinigingen treffen zaken die ons zo dierbaar zijn, zoals de doorstroming van mbo naar hbo." Volgens hem komen de benodigde technische vaklui er niet "als wij onze opleidingen civiele techniek moeten sluiten".

Bezuinigingen

"Wat hier dreigt te gebeuren is te groot en te belangrijk", benadrukt Caspar van den Berg, voorzitter van Universiteiten van Nederland. "Meer dan een miljard euro wil het kabinet bezuinigen. Zo veel is nog nooit bezuinigd op onderwijs en onderzoek. Dat gaat ten koste van alles waar we voor staan. Dat betekent misschien wel drie universiteiten dicht. Doe het niet."

Ook Tweede Kamerleden Sandra Beckerman (SP), Rob Jetten (D66) en Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) zijn bij het protest. "Als je zegt dat onderwijs duur is weet je niet wat domheid kost", stelt Jetten. Timmermans: "We moeten bruggen bouwen in de samenleving en onderwijs is de beste bruggenbouwer." Beckerman roept op NSC onder druk te zetten. "Alleen de NSC hoeft maar om te gaan en de bezuinigingen zijn van tafel."

Meer uit Binnenland

NPO respecteert besluit AVROTROS om songfestival te mijden

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.

4 uur geleden
Vijf verdachten in soevereinenproces blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.

5 uur geleden
Nederland volgend jaar niet naar Eurovisie Songfestival

HILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israël erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".

5 uur geleden
Vader krijgt tbs met dwangverpleging voor doden zoon Gianny-Davey

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.

8 uur geleden
Nederland vraagt met 15 EU-landen om Europese regels voor e-steps

DEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.

9 uur geleden
Drie verdachten in soevereinenproces willen op vrije voeten komen

LEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.

9 uur geleden
Programmamakers kritisch over bezuinigingen publieke omroep

HILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.

10 uur geleden