Studentenintroducties na twee coronajaren onverminderd populair
UTRECHT (ANP) - De introductieweken voor studenten lijken even populair als voor de coronapandemie. In verschillende steden is het aantal aanmeldingen net zo hoog als drie jaar geleden. Voor de Groningse KEI-week, de grootste introductieweek van Nederland, hebben 5000 aankomende studenten zich ingeschreven. Daar komen er naar verwachting op de startdag maandag nog zo'n 400 tot 500 bij.
Een jaar eerder, toen er nog een maximumcapaciteit zat aan evenementen en een coronatoegangsbewijs nodig was, werd het "uitzonderlijk hoge aantal" van 5500 deelnemers gehaald. "Dit jaar hopen we ook richting dat aantal te gaan", aldus KEI-voorzitter Lars Elthingh. Hoewel de week tijdens corona dus ook veel deelnemers trok, zijn de meeste online-activiteiten uit die tijd losgelaten. "De kracht zit in het fysieke gedeelte. Mensen spreken, de stad zien en ervaren."
Ook in Utrecht gaan de introductiefestiviteiten volgende week van start. De Utrechtse Introductie Tijd (UIT) verwacht zo'n 3700 mensen in de stad, evenveel als voor de pandemie. Ook hebben 200 mensen zich ingeschreven voor het onlineprogramma. De UIT houdt juist wel vast aan dat overblijfsel uit de coronatijd. "De UIT moet voor iedereen zijn die Utrecht wil leren kennen", legt een woordvoerder van de organisatie uit. "Ook voor mensen die niet bij het fysieke deel kunnen of willen zijn."
Voor het eerst mogen ook mbo'ers meedoen
Dit jaar mogen voor het eerst ook mbo'ers meedoen aan de UIT. Volgens de Jongeren Organisatie Beroepsonderwijs (JOB MBO) is Utrecht zelfs de eerste grote studentenstad in Nederland waar mbo'ers deel kunnen nemen. In Utrecht waren 200 plekken gereserveerd voor mbo'ers, 26 hebben zich aangemeld. Dat lijkt wellicht niet veel, aldus de UIT-woordvoerder, maar als er nieuwe instellingen meedoen aan de introductietijd dan "moet dat altijd groeien". Mbo'ers waren tot dusver uitgesloten van de introductietijd, onder meer omdat de deelnemers veelal onder de 18 zijn. "Maar er zijn ook minderjarige hbo'ers en wo'ers die meedoen." Minderjarigen krijgen een ander polsbandje, waardoor ze geen alcohol kunnen kopen.
In andere studentensteden, zoals Leiden, zijn mbo'ers niet welkom. "We hebben geen wens gehoord vanuit de mbo's om mee te doen", verklaart een woordvoerster van het Leidse introductieprogramma EL CID. Of het wel zou mogen als de mbo'ers zich volgend jaar melden, weet ze niet. "Het is aan de onderwijsinstellingen om dit te onderzoeken. " Aan de EL CID doen 3500 mensen mee, eveneens vergelijkbaar met voorgaande jaren.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten ziet geen blokkades bij coalitiepartijen op een hogere belasting op vermogens. Dat zegt hij in het debat over de belastingen. Het gaat om het voorstel van PRO en Volt om meer belasting te heffen op vermogens en winst en zo de lasten voor werkenden te verlichten.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kost de schatkist de komende jaren vele miljarden als het belastingplan van het kabinet het niet haalt, zei premier Rob Jetten tijdens het debat erover. Volgens hem loopt de Rijksoverheid volgend jaar bijna 2 miljard euro mis als het belastingplan wordt weggestemd. In 2028 zou dat oplopen tot 6,1 miljard euro, en "de jaren erna structureel 9 miljard euro".
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Moshtag B., die ervan wordt verdacht de opdracht te hebben gegeven voor de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag op 7 december 2024, zei woensdag dat hij is "meegesleurd" in het plan om brand te stichten in de bruidswinkel van zijn ex-vriendin. De explosie die volgde, kostte zes mensen het leven.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse driehoek gaat met Feyenoord in overleg over het vuurwerkincident dinsdagavond bij de wedstrijd Feyenoord-Internazionale, meldt de woordvoerder van burgemeester Carola Schouten. De wedstrijd moest kortstondig worden onderbroken nadat er, ogenschijnlijk van buiten het stadion, vuurwerk neerdaalde op het veld en op het dak van de tribune.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Slechte leefomstandigheden in tentenkampen in Irak zijn geen reden voor asielminister Bart van den Brink om Jezidi's een verblijfsstatus te geven. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij dat Irak volgens hem bekende gegevens veilig genoeg is en dat Jezidi's, een overwegend Koerdisch sprekende minderheidsgroep, geen extra risico lopen.
12 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Chemieconcern Chemours in Dordrecht zou zo snel mogelijk moeten stoppen met het uitstoten van PFAS-stoffen en een schadevergoeding moeten betalen aan circa 550.000 mensen die woonachtig zijn in Dordrecht en omstreken. De stichting PFAS Vrij Green Claim wil dat afdwingen bij de civiele rechter en is officieel een collectieve rechtszaak gestart.
13 uur geledenHAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil in 2027 een extra sponsorbedrag van 79.500 euro toekennen aan het bevrijdingsfestival in Haarlem, dat elk jaar op 5 mei plaatsvindt in stadspark De Haarlemmerhout. Het bestuur van Bevrijdingspop had om een extra bijdrage gevraagd, omdat het anders niet lukt om het festival volgend jaar te organiseren. De stichting heeft ook de gemeente Haarlem om extra geld gevraagd.
13 uur geleden