Studentencorps in Amsterdam krijgt voorlopig beurzen niet terug
AMSTERDAM (ANP) - De maatregelen tegen het studentencorps in Amsterdam blijven zoals ze zijn, laat een woordvoerster van de Hogeschool van Amsterdam (HvA) weten. Dat betekent dat de vereniging de beurzen vanuit de hogeschool en universiteiten voorlopig niet terugkrijgt. "De uitlatingen van afgelopen week helpen niet bij het herstel van het vertrouwen."
Ook de Universiteit van Amsterdam (UvA) en de Vrije Universiteit laten weten de vrouwonvriendelijke uitlatingen van leden van het corps zorgwekkend te vinden. "Vanuit de onderwijsinstellingen is eerder aangegeven dat het vertrouwen eerst moet worden hersteld, voordat de reeds lopende maatregelen worden opgeheven. Dit incident helpt daar zeker niet bij. Wij gaan ervan uit dat het bestuur passende maatregelen neemt", aldus een VU-woordvoerster.
De woordvoerder van de UvA benadrukt dat de beurzen niet voor niets zijn ingetrokken. "We vinden dat een cultuuromslag moet plaatsvinden. Deze uitlatingen ondersteunen eerder het beeld dat we al hebben van het corps."
Onderzoek
Verder wachten de universiteiten en de hogeschool het onderzoek af dat wordt gedaan naar de vrouwonvriendelijke uitspraken tijdens de viering van het lustrum van het Amsterdamsch Studenten Corps en de Amsterdamsche Vrouwelijke Studenten Vereeniging. Wat er met studenten gebeurt als naar voren komt dat zij dergelijke uitspraken hebben gedaan, kunnen de UvA en HvA nog niet zeggen.
Zondagavond zeiden mannelijke leden van het corps tijdens speeches dat vrouwen "sperma-emmers" zijn en "niks en niks meer dan een hoer". Mannen zouden "de nekken van vrouwen breken, om hun lul erin te steken". Een bestuurslid van de vereniging, dat eveneens vrouwonvriendelijke uitspraken deed, noemde de beoogde cultuurverandering bij het corps een façade en zag de verenigingsleden als verheven boven de samenleving.
'Schokkend en kwetsend'
Heleen Vos, voorzitter van A.S.C./A.V.S.V., keurt de gebeurtenissen af en zegt dat ze niet te rijmen zijn met de vereniging. Ze heeft de "vrouwonvriendelijke, discriminerende woorden van de sprekers en anderen in de zaal als schokkend en kwetsend" ervaren. Vrouwen van A.V.S.V. stellen in een mail, met ruim 270 ondertekenaars, klaar te zijn met het seksisme.
Een jaar eerder verbraken de Amsterdamse universiteiten en de hogeschool hun banden met het studentencorps. In september kwam aan het licht dat bij zes mannen- en vrouwendisputen de aankomende leden bij de ontgroeningen te maken kregen met extreme vernedering, schoppen en slaan. De introductietijd werd stilgelegd en de vereniging werkte naar eigen zeggen aan een nieuwe cultuur.
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
4 uur geledenERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.
5 uur geleden