
Studentenbonden: te weinig compensatie voor leenstelsel
UTRECHT (ANP) - Studentenbonden maken zich "grote zorgen" over de compensatie voor studenten die onder het leenstelsel vielen. Daarom kondigen de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en FNV Young & United een protest aan op 5 februari. Volgens de bonden krijgen studenten onvoldoende compensatie voor de schulden die ze onder het leenstelsel hebben opgebouwd.
Het leenstelsel wordt afgeschaft, zo staat in het woensdag gepresenteerde coalitieakkoord. Studenten die onder het leenstelsel moesten lenen, krijgen compensatie in de vorm van korting op hun studieschuld of een studievoucher. Daarvoor wordt 1 miljard euro uitgetrokken door het nieuwe kabinet. Dat bedrag komt bovenop het huidige budget voor studievouchers.
Die voucher bestaat ook op dit moment al voor studenten die onder het leenstelsel vallen. Het bedrag van 2000 euro kunnen die studenten gebruiken voor bijvoorbeeld nascholing.
Te laag
Volgens de LSVb betekent de compensatieregeling uit het coalitieakkoord dat studenten omgerekend 3000 euro terugkrijgen: 2000 euro uit de huidige voucherregeling en daarnaast komt de 1 miljard extra compensatie neer op 1000 euro per student, aldus de vakbond. "Dat bedrag is wat ons betreft te laag", stelt LSVb-voorzitter Ama Boahene. "Met dat bedrag kun je nog niet eens twee jaar collegegeld betalen. En dat terwijl studenten soms tienduizenden euro's schuld hebben opgelopen." Ook na de compensatie komen ze daardoor alsnog in de problemen als ze bijvoorbeeld een huis willen kopen."
Het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) vindt de compensatie ook "magertjes". De generatie die moest lenen, zal straks op de huizenmarkt "moeten gaan opboksen tegen generaties voor en na hen die met aanzienlijk minder schulden afstuderen". Studieschulden beperken de maximale hypotheekbedragen.
Toch geeft ISO de plannen van het nieuwe kabinet een 'studententien', studentenjargon voor een zes. Tot die kleine voldoende komen de studenten onder meer doordat de studiebeurs voor alle studenten terugkeert, het bindend studieadvies wordt versoepeld en het kabinet extra investeert in het hoger onderwijs.
Hoge schulden
Alina Danii Bijl, voorzitter FNV Young & United: "Een schuld van 50.000 euro is voor leenstelselstudenten geen uitzondering, terwijl studenten die net iets eerder of later zijn gaan studeren fors minder schuld hebben." Studenten die onder het leenstelsel vielen verdienen dezelfde uitgangspositie als ze klaar zijn met hun studie als andere generaties, meent zij.
CNV Jongeren is positiever en stelt dat "de vlag uit mag voor studenten". Voorzitter Justine Feitsma concludeert dat "eindelijk wordt omgezien naar jongeren met torenhoge schulden."
Meer uit Binnenland
LELYSTAD (ANP) - Luchthaven Lelystad Airport bevestigt dat het in Engeland neergestorte vliegtuigje de bestemming Lelystad had. Het vliegtuig stortte zondagmiddag neer tijdens of kort na het opstijgen vanaf luchthaven London Southend. Volgens een woordvoerder van de luchthaven ligt het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk bij de Britse luchtvaartautoriteit CAA.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zo'n driehonderd mensen die zondagmiddag meeliepen in een protestmars door Rotterdam tegen de asielwetten zijn weer terug op het Schouwburgplein. Daar werden zij al zingend onthaald met een aangepaste versie van een nummer van Ramses Shaffy, met onder meer de tekst "bid, bed, bad, brood, bescherming en begeleiding is een mensenrecht".
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rudolf van den Berg was "een meester in veel verschillende genres". Dat zegt artistiek directeur Ido Abram van het Nederlands Film Festival (NFF) in een korte reactie op het overlijden van de Nederlandse cineast. Van den Berg won in zijn leven vijf Gouden Kalveren. In 2010 opende zijn film Tirza het festival in Utrecht.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - Met maandag overdag landinwaarts nog temperaturen tussen 25 en 27 graden, koelt het later op de dag af en is er een grote kans op buien. Van dat weerbeeld is ook dinsdag en woensdag sprake, meldt Weeronline. Het wordt, met minder ruimte voor de zon, gemiddeld tussen de 20 en 22 graden en ook meteen een stuk natter.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Filmregisseur Rudolf van den Berg is op 76-jarige leeftijd overleden. Dat hebben de producenten van de film Spinoza, waar hij momenteel aan werkte, zondag mede namens de familie bekendgemaakt. Hij is zaterdagavond plotseling overleden.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zo'n driehonderd mensen zijn vanaf het Schouwburgplein vertrokken voor een mars door Rotterdam, die onder meer langs het stadhuis gaat. Zij doen dit als protest tegen de strafbaarstelling van illegaliteit en hulp aan mensen zonder verblijfsvergunning. Voorafgaand aan de wandeling was er een podiumprogramma met sprekers.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zo'n driehonderd mensen zijn zondagmiddag bijeen op het Schouwburgplein in Rotterdam om te protesteren tegen de strafbaarstelling van illegaliteit en hulp aan mensen zonder verblijfsvergunning. "Schandalig! Het bestaan van tienduizenden mensen in Nederland wordt verboden en daarmee angstig", meldt organisator Bond Precaire Woonvormen (BPW) in de aankondiging van de demonstratie.
8 uur geleden